Moral Bozukluğu Nasıl Geçer? Morali Yüksek Tutmak İçin

Moral Bozukluğu Nasıl Geçer? Morali Yüksek Tutmak İçin

Moral bozukluğu nasıl geçer? MaviBoncuğum takipçileri tarafından ve hatta günümüzün stresli yaşam şartları dolayısı ile herkesin yanıt aradığı en önemli sorular arasında yer alıyor. Bazı kişiler sizin gibi bu sorunu çözmenin yollarını arıyor. Bazıları ise kendilerini moral bozukluğunun kollarına bırakıyor ve sonuç depresyon oluyor.

İş yaşamımızı ve sağlık durumumuzu ciddi anlamda etkileyen problemler arasında yer alan moral bozukluğu küçük şeyler nedeni ile bile yaşadığımız bir sorun iken bir de önemli problemlerle karşılaşmışsak bu durumdan kaçışımız ne yazık ki hiç olmuyor. Bazen en yakınlarımız dahi moralimizin bozulmasına neden olabiliyorlar.

Bizim size önerimiz olayları bu kadar çok aklınıza takmamanız. Çünkü moral bozukluğu depresif ruh haline neden olurken, depresif ruh hali ise belirli bir zaman sonra depresyona dönüşüyor. Depresyon ise ilaçlarla tedavi ediliyor. Aksi halde daha önemli problemleri beraberinde getirebiliyor. Ve ne yazık ki depresyon ilaçları uykusuzluk ve kilo problemlerini beraberinde getirebiliyor.

Tüm bunları bir araya getirdiğimizde moral bozukluğunun ne denli önemli bir problem olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Dolayısı ile hemen önüne geçebilmek çok önemli. Peki o halde moral bozukluğu nasıl geçer?

Moral Bozukluğu Nasıl Geçer?

Moral bozukluğu nasıl geçer? Moral bozukluğundan kurtulmak için ilk olarak problemin nedenini bulmanız gerekiyor. Size kendinizi kötü hissettiren şey her ne ise bunu bulup ortadan kaldırmamanız halinde, her ne kadar üzerini örtseniz de moral bozukluğunu bastırmaya da çalışsanız, an gelecek ve siz yeniden aynı durumu yaşayacaksınız. Bu nedenle,  ilk yapmanız gereken problemi ortadan kaldırmak.

Morali Yüksek Tutmak İçin Ne Yapmalı

Moral Bozukluğu Nasıl Geçer

Moral bozukluğundan kurtulmak için yapmanız gereken bir diğer şey de sizde kötü duygulara neden olan problemi sadece sizin yaşamadığınızı aklınızda tutmak. Pek çok kişi aynı sorunu yaşadığı için siz de seçilmiş kurbanlar değilsiniz. Geçmiş bir daha geri gelmeyeceği için hatalarınızı düzeltme şansınız yok.

Ve gelecek ise bilinmezlere gebe… Bu nedenle yapmanız gereken sadece anı düşünmek ve yaşamak. Geçmiş ile ilgili yapabileceğiniz tek şey, hatalarınızdan ders almak ve bir daha tekrarlamamak olabilir…

Moraliniz bozulduğunda evde kalıp kendinizi dinlemek, hem problemi daha çok büyütmenize neden olur, hem de depresif ruh hali sergilemeye dahi başlayabilirsiniz. Bu nedenle evde kalmayın. En az yarım saat hatta problemin şiddetine göre daha uzun süre dışarda kalın. Özellikle güneş ışığı, açık ve kalabalık ortamlar sizin kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Moral bozukluğu nasıl geçer? Yapmayı sevdiğiniz şeyleri de yapmak, moral bozukluğu durumundan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle özellikle evcil hayvanınız varsa onunla zaman geçirin. Ya da sevdiğiniz, ama çok ağır olmayan şarkılar dinleyin. Yürüyüş yapın, kuaföre gidin, gerekiyorsa saçınızı kestirin… Ama bunu, ilerleyen dönemde pişman olmayacaksanız yapın ve kesilen saçınızla birlikte problemlerinizin de süpürüldüğünü düşünün…

Her insan hata yapabilir, unutmayın. Kendi verdiğiniz bir karardan dolayı moral bozukluğu yaşıyor olmanız, sizin sorumluluk ve kişilik sahibi olduğunuzun en açık göstergesidir. Bir başkasının istediği şeyi yapsaydınız ve sonucu kötü olsaydı siz daha mı mutlu olacaksınız? Yaptığınız her şeyin sorumlusu sizsiniz. Sevin kendinizi. Bir kere hata yapmış olmanız, bir daha yapacağınız anlamına gelmez. Şimdi derin derin nefes alın…

Morali Yüksek Tutmak İçin Ne Yapmalı?

Morali yüksek tutmak için ne yapmalı? Bu sorunun yanıtlarını maddeler halinde şu şekilde verebiliriz:

• İnsanlarla iletişimde kalın. Sosyalleşmek ruh halinize iyi gelecektir. Arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim içerisinde olursanız moraliniz bozulduğunda da konuşacağınız birileri olmuş olur. Aksi halde içinize atar, attıkça şişer, neticede de patlarsınız. Her insanın hayatında konuşabileceği en az bir dostu olmalı…

• Aktif olun. Bunun için bir egzersiz yapmanız size iyi gelecektir. Egzersizin ruh halini iyileştirdiğine dair yapılan araştırmalar bulunmaktadır. Uzun zamandır hiç bir egzersiz yapmıyorsanız, günlük 20 dakikalık yürüyüşlerle başlayabilirsiniz.

• Bazı insanların moralleri bozuk olduğunda ya da endişeli olduklarında bir başkası ile konuşmaktan kaçarlar. Bu gibi sorunlara neden olan şey her ne ise onunla yüzleşin. Dışarı çıkarken, araba kullanırken ya da seyahate giderken korkuyor ve kendinize güvenmiyor musunuz? Peki bu duruma sebep olan şey ne? Yüzleşin. Ve sonrasında o sebebi ortadan kaldırmaya çalışın.

Morali yüksek tutmak için ne yapmalı? Alkol kullanımından kaçının. Bazı insanlar moralleri bozuk olduğunda alkole sığınırlar. Alkol sayesinde sorunlarından kaçtıklarını düşünürler. Böyle bir durumda alkol almak size kendinizi daha kötü hissettirebilir. Ve hatta daha depresif bile olabilirsiniz. Daha kötüsü alkol sizin hayatınızda bir sorun haline gelebilir.

• Sağlıklı beslenin. Bazı insanlar moralleri bozulduğunda dahaaz yemek yer ve zayıflarlar. Bazı insanlar ise çözümü yemekte bularak kilo alabilirler. Antidepresan kullanıyorsanız onların da iştah konusunda bazı problemlere neden olduğunu unutmayın. Bu nedenle sağlıklı beslenin ve antidepresan kullanıyorsanız konu hakkında bilgi almak için doktorunuza danışın.

• Moral bozukluğu nasıl geçer? Bazı insanların moralleri bozuksa geç saatlere kadar uyumayıp, günü de uyuyarak geçirirler. Bu hatayı yapmak yerine bir rutine bağlı kalırsanız hem iştah problemleri yaşamaz hem de sorununuzu daha kolay unutabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.