Metal Yorgunluğu Nedir?

Eğer son zamanlarda, haberlere kısa da olsa biraz göz attıysanız, gerek siyaset, gerekse de spor haberlerinde, metal yorgunluğu kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki daha önce adını dahi duymadığımız metal yorgunluğu nedir? Metal yorgunluğu nasıl olur? Bundan kısa bir zaman öncesine kadar merak ettiğimiz tükenmişlik sendromunu öğrendik; şimdi ise sıra metal yorgunluğunda. Gelin şimdi de bunu öğrenelim:

Metal Yorgunluğu Nedir?

Metallerin sürekli olarak çalışır vaziyette bulunması; ya da, bir metale, sürekli olarak belirli bir yükün yüklenmesi sonucunda, söz konusu metal malzemelerin dayanıklılığının azalması durumuna metal yorgunluğu adı verilmektedir. Sizlere bu durumu örnekleyerek açıklamak istersek: Bir telde sürekli olarak ağır çamaşırların asılı olduğunu düşünün. Ağırlığı kaldıramayan tel önce eğilecek; sonrasında da yaşamış olduğu ısınma sonucu kopacaktır. Metal yorgunluğu, söz konusu telin kopma anıdır.

Bir araba düşünün. Bu arabayı sıfır olarak aldığınızda, hatasız şekilde bir kaç sene kullanabilirsiniz. Bu nedenle fiyatı yüksektir. Ancak çalışma sonucunda aşınan parçalar, zaman geçtikçe deforme olur ve arabanın hatalı çalışmasına neden olur. Bu durum metal yorgunluğudur.

Peki metal yorgunluğunun insanlarla olan alakası nedir? Bir işi yapmaya başlayan kişinin, ilk başlarda göstermiş olduğu performansı, daha sonra gösterememesi durumuna genel olarak metal yorgunluğu adı veriliyor. Yani bunu bir benzetme olarak düşünebilirsiniz. Kısaca metal yorgunluğu, ruh yorgunluğudur.

Metal yorgunluğunun ne zaman olacağı, kullanılan metalin kapasitesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı metaller daha dayanıklı iken, bazılarının kullanım süresi daha azdır. Belirli sürenin sonunda, söz konusu metal sağlam dahi görünse değişmesi gerekmektedir.

Metal Yorgunluğu Nasıl Olur?

Hepimizin zamanla başına gelen bir durum olabilen metal yorgunluğunda, bir işi ilk başlarda severek yapar, sonrasında ise özellikle de çok yoğun çalışıyorsak ruhsal olarak yorulmaya başlarız. Bunun sonucunda eski performansımızı gösteremez, eleştirilere maruz kalırız ve bu eleştirilere tahammül edemeyiz. Aynı zamanda insanları kırmaya da başlayabileceğimizi belirtmemiz gerekir. Tüm bu gelişmeler üzerine artık o işi yapamaz hale geliriz. Ve bu durum metal yorgunluğunu ortaya çıkartır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası