Köpek Korkusunu Yenmenin Yolları

Köpek Korkusunu Yenmenin Yolları

Köpek korkusu pek çok kişinin başa çıkmak durumunda olduğu önemli bir hayvan korkusu olarak yer alıyor. Hatta son günlerde haberlerde, köpek korkusu olan çocukların, mahallelerinde bulunan köpeklerin babalarını yediğini düşündükleri ve bu nedenle evden çıkamadıkları, hatta uyuyamadıkları gibi şeyleri görebiliyoruz. Peki köpek korkusu nasıl yenilir? Köpek korkusunu yenmek için yapılabilecek bir şeyler ya da uyulması gereken kurallar var mı?

Aslında köpek korkusu insanlara çocukluklarında, ebeveynleri tarafından aşılanıyor. Nasıl mı? “Köpek var! Gitme, ısırır…” diyen bir ebeveynin çocuğunun köpekten korkmaması mümkün müdür? Aynı şey “Öcü” kavramı için de söz konusudur. Ya da bir iğneci teyze her zaman vardır. Sonra bu çocukların doktora gitmekten korkması, iğne yerine hap ya da şurup istemesi ise nedense hep yadırganır; olayların kaynağına inmez insanlar…

Yetişkinlik çağlarında söz konusu köpek korkusu ise aslında insanların köpekler hakkında yeterince bilgiye sahip olmamasından kaynaklanmaktadır. Bilinmeyene karşı duyulan korkular her zaman söz konusudur; ölüm gibi… Aslında köpekler, insanlarla aralarında dostluk geliştiren en iyi hayvanlar arasında yer almaktadır, hatta öyle ki: Evcil hayvanlarımız insanlardan çok daha çıkarsız severler ve sahiplenirler bizi. Ama anlamamız kolay değildir.

Köpek korkusunun gelişmesinde, geçmişten gelen yaşanmışlıklar da etken olmaktadır. Kendisini köpeğin kovaladığı; ya da ısırdığı insanların köpek korkusunun olması kaçınılmazdır. Hal böyle olunca da sokaklarda görülen ve sahibinin elinde gezen köpeklere karşı dahi hissedilen bir köpek korkusu kaçınılmaz olur. Peki köpek korkusu nasıl yenilir? Köpek korkusunu yenmek için yapılabilecek hiç bir şey yok mu?

Köpek Korkusu Nasıl Yenilir?

Köpek korkusu, bu korkuyu yaşayan pek çok kişinin başına çoğu zaman bela olmakla birlikte, aşılması zor bir korku değildir. Buna ek olarak, kendinizi bir kaç saniyeliğine köpeklerin yerine koyarak olaya baktığınızda, bir insanın sizden korkması ne kadar hoşunuza gider? Köpekler, insanların kendilerinden korkmasını hiç sevmezler. Kaçtığınızda kovalayan, ama kendisini gördüğünüzde hareketsiz durursanız size zarar vermeyen köpeklerin psikolojisi tamamen bununla bağlantılıdır.

Her ne kadar bu davranış şekli köpek korkusu olan birine çok zor gelse de, onlardan kaçmamalı, kendilerinden korktuğunuzu belli etmemelisiniz. Onlardan az ya da çok korkmanızın bir önemi yok. Bir köpeğin size zarar vermemesi için özgüveninizin seviyesi ve bu seviyenin de yüksek olması çok önemli. Dolayısı ile köpek korkusu yaşadığınız anda, o köpeğin size zarar vermemesi için dik durmalısınız. Bir köpeğin sizden korktuğunu düşünebiliyor musunuz? Özgüven seviyenizin yüksek olması, köpeğin size herhangi bir şekilde zarar vermesini önlemek adına mantıklıdır; sizinle başa çıkamayacağını düşünür ve o sizden kaçar.

Karşılaştığınız bir köpekle hemen konuşmaya, ona dokunmaya ya da onunla göz teması kurmamaya çalışın. Köpek korkusunu yenmek için önerilerde bulunurken şu yazdığımıza da dikkat edip, gereğinden fazla cesur olmayın: köpekler kurtların soyundan gelir ve sokaklarda sürü halinde dolaşmaktan çok hoşlanırlar. Dolayısı ile onları gördüğünüzde görmemezlikten gelerek işe başlayın. Onu gördüğünüz için herhangi bir tepki verdiğinizi düşünmemeli… Sonraki adımda ise muhtemelen sizi koklayacaktır. Yine panik yapmayın. Bunu sizi tanımaya çalıştığı için yapar. Bir köpek sizi kokladı ve sonra olumsuz bir tepki vermediyse, artık onunla sohbet etmeye başlayabilirsiniz. Hatta onu sevebilirsiniz. Göz teması da kurabilirsiniz. Size zarar vermeyecektir.

Peki köpek nasıl sevilir? Bu soru size ne kadar basit gibi ve komik geldi değil mi? Ama köpek korkusunu yenmek için bu sorunun yanıtını da bilmelisiniz. Köpek sevmenin kuralları vardır çünkü. Köpeği, neresine dokunarak sevdiğiniz çok önemlidir. Korkak, hareketsiz, cansız bir köpeği başından severseniz, bu durum onda tehlike için alarm olarak değerlendirilmektedir. Ancak hareketli bir köpeği başından sevmenizde hiç bir sakınca yoktur. Başından sevmemeniz gereken köpeği ise boynuna dokunarak sevmeniz önerilmektedir.

Köpek korkusunu yenmek bu bilgilerin sonrasında daha kolay olacaktır. Biliyoruz ki bu duyguyu yaşayan bireyler olarak çok zor durumdasınız. Hele sizin korkunuza saygı duymayıp da “Benim oğlum ısırmaz” diyerek size yardımcı olmayan köpek sahipleri ile karşılaştığınızda ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz. Ancak daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, köpek korkusunun sebebi, köpek davranışları hakkında herhangi bir fikrinizin bulunmayışından kaynaklı. Ve biz sizlere bu bilgilerin aktarımını gerçekleştirerek, onların ne zaman nasıl davranacaklarını anlatmaya çalıştık. O halde artık sizin için, köpek korkusu nasıl yenilir sorusunun yanıtı çok daha basit. Ve artık başarabilirsiniz. Hele bir köpekle dostluk kurmayı başarabilirseniz, belki de onun en iyi arkadaşınız olduğunu göreceksiniz. Yeter ki isteyin! O zaman hemen işe başlayabilirsiniz. Tam zamanı…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.