Kedi Korkusundan Nasıl Kurtulabilirim?

Kedi Korkusundan Nasıl Kurtulabilirim?

Kedi korkusu, bazen bir anda karşımıza çıkan kediler; bazen kuyruğuna bastığımız kedilerin bize saldırması… gibi gerekçelerle pek çoğumuzun başa çıkmak durumunda olabileceği bir hayvan korkusu olarak tanımlanabilmektedir.. Kedi korkusundan nasıl kurtulabilirim diyenlerin hayatları bu anlamda ciddi şekilde zor geçiyor olmalıdır. Çünkü parklar, sahil; hatta mahalle aralarında çok fazla kedi bulunmaktadır. Peki kedi korkusu nasıl yenilir? Eğer bu korkunuzla başa çıkmayı gerçekten istiyorsanız, sizlere neler yapabileceğinizi anlatacağız. Kedilerden uzak yaşamak ve onlardan kaçmak ne kadar zorsa, aslında kedi korkusu ile başa çıkmak da bir o kadar kolay çünkü…

Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?

Kedi korkusundan nasıl kurtulabilirim dediğiniz noktada onlarla yakın arkadaş olmayı deneyebilirsiniz. Bakışları sizi her ne kadar ürkütse de, aslında kediler sıcak kanlı hayvanlardır. Onlarla arkadaş olabilmek için kendilerine bir kap su ya da süt vermeniz yeterli olacaktır. Sonrasında hep sizin peşinizde dolaşırlar. Korkmayın, bu peşinizde dolaşma işi iyi niyetlidir, sizi sevmişlerdir.

Kedi korkusu bazen de, onlar hakkında yeterince bilgi sahibi değilseniz gelişir. Ne yaptığınızda nasıl tepki vereceklerini bilmediğiniz için onlardan korkabilirsiniz. Aslında haksız da değilsiniz. Ama eğer kedi korkusu nasıl yenilir diyorsanız, onlar hakkında bilgi edinmenizi öneriyoruz. Hangi durumlarda nasıl tepki vereceklerini bilirseniz onlara karşı daha bilinçli hareket eder ve böyle bir durumda da bilmediğiniz tepkilerle karşılaşmazsınız.

Kedi korkusunu yenmeye, onların yavruları hakkında bilgi edinerek başlayın. Yetişkin kediler size itici gelebilecekleri gibi, belki onlardan korkabilirsiniz de… Ama her şeyin olduğu gibi kedilerin de yavruları sevimlidir. Dolayısı ile kedi yavruları hakkında bilgiler edinip, onları izleyerek kedi korkusunu yenme çalışmalarına başlayabilirsiniz. İstediğiniz bu korkuyu yenmek ve bunun en doğru yolu onların yavrularını izlemek…

Bir anda karşınıza çıkan kediler sizi korkutabilir. Hele bir kara kedi korkusu vardır ki… Aslında kedinin tek suçu renginin kara olmasıdır. Bu onun seçimi değildir. Ancak telefonunuzun ve bilgisayarınızın ekranına kedi resimleri yerleştirir, evinizin farklı yerlerine kedi resimleri koyarsanız, sürekli gözünüzün önünde duracak olan kediler bir anda karşınıza çıktığında sizi sandığınız kadar korkutmazlar.

Kedi korkusu nasıl yenilir sorusunun yanıtlarından bir başkası da, kedilerden korktuğunuz için onlardan kaçmak değil de, aksine onlara daha yakın durmaktır… Bir anda bunu yapamayacağınızı düşünebilirsiniz, ama bir kedi barınağına gitmeyi ve oradaki kedilerin sağlık durumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu bilgiler size, aslında o kedilerin neden o kadar saldırgan olduğu hakkında fikir sahibi olabilme olanağı sunacaktır. Bunun sonrasında onları sevebilir; size saldırmayacakları davranış tutumları sergileyebilirsiniz.

Kedi korkusundan nasıl kurtulabilirim diyorsanız, kedileri seven insanlarla bir araya gelebilir ve onlardan kediler hakkında bilgiler alabilirsiniz. Tüm bunları yaparken yalnız olun. Kedi seven insanlara güvendiğiniz anda ve onların kedilerle olan diyaloglarını gördüğünüzde, ya size de yardımcı olmalarını isteyecek; ya da zaten siz onlara yavaş yavaş yakınlaşacaksınız.

Şöyle bir düşünün: Acaba kedi korkusu sizde neden oluştu? Çöpten bir anda fırlamaları mı sizi korkuttu; yoksa gece karanlıkta bir kedinin far gibi parlayan gözleri ile mi karşılaştınız? Ya da sessiz bir ortamda kedilerin o hiç hoşlanmadığınız seslerini mi duydunuz? Neden sayınız çok olabilir. Ancak sebebiniz her ne olursa olsun, bunu bilir ve kendinize göre mantıklı bir açıklama yaparsanız, kedi korkusu nasıl yenilir sorusunun yanıtı da sizin için daha kolay olacak. Beklenmedik olaylar her insanı korkutur; ama bu durum bir kedi yüzünden değil de kuş sebebi ile de yaşanabilirdi. Kedi de karşısına sizin çıkacağınızı bilemezdi örneğin. Düşünemeyen varlıkların infazını yargısız yapmayın.

İçinizdeki kedi korkusunun sebebi, onların aslında ne kadar pis olduklarını düşünmenizden de kaynaklanabilir. Belki tüylerini yutacağınızdan; belki de size dokunacak oldukları tüylerin ne kadar pis olduğundan korkuyorsunuz. Ancak daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, kediler hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuzda, onların aslında pis hayvanlar olmadıklarını öğrenebileceksiniz. Bu durum da sağlığınızın tehdit altında olmadığının en açık göstergesi olacaktır.

Kedilerin neden saldırgan olduklarını düşünün. Durduk yere saldırmazlar. Karnı sıkılan, kuyruğuna basılan, üzerine su atılan, yavrularına zarar verilen… kediler saldırırlar. Size bu tür davranışlar sergilense siz de saldırırsınız. Eğer içinizdeki kedi korkusu bir kedi saldırısı dolayısı ile ortaya çıktı ise ve siz kedinin size neden saldırdığını bulabilirseniz, kedi korkusundan nasıl kurtulabilirim sorusunun yanıtı sizin için çok daha kolay olacak. Bu davranışları sergilemediğiniz kediler size saldırmayacaklar çünkü…

Kedi korkusu nasıl yenilir dediğinizde bir kediyi okşamayı düşünün. Hatta düşünmekle kalmayın; okşayın. Bu durum size bir kabus gibi gelebilir, ama hemen paniğe kapılmayın. Yetişkin kedilerin tırnağı olduğu doğru ve sizi tırmalamaları düşüncesi korkmanıza neden olabilir. Fakat yavru kedilerin tırnakları yoktur. Dolayısı ile okşayacağınız kediler yavru kediler olsun. Onlar bir bebek gibi sizin elinize sarılmaktan başka bir şey yapmaz, yapamazlar…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.