Kaygı Bozukluğunu Ne Tetikler? Kaygının Kaynağı Nedir?

Kaygı bozukluğunu ne tetikler? Son zamanlarda pek çok MaviBoncuğum takipçisi tarafından yanıtı araştırılan sorular arasında bu da yer alıyor. Nasıl olmasın ki zaten? 1 günde 2 çok büyük deprem yaşayıp, 15 gün sonrasında onlar kadar olmasa da başka bir büyük depreme daha ev sahipliği yaptı ülkemiz.

Bununla da kalmayıp bir kaç hafta sonrasında sel felaketleri ile çalkalandı yine ülkemiz. Hepimizin aklına “Kıyamet Türkiye’den mi kopmaya başlayacak?” sorusu gelmedi mi? İnsanlar çadırlarda ve karavamlarında ya da bulabildikleri müstakil evlerinde hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlardı…

Taaki sel felaketi ile tüm çadırlar ve yardımlarla gelen eşyalar çamurlara karışmaya başlayıncaya kadar. Bir de bunun üstüne beklenen depremler ve farklı seller var elbette. Hatta yaz aylarında şiddetli bir kuraklık da bekleniyor yine ülkemiz için… Peki tüm bunlar sadece bizim ülkemizde mi yaşanıyor?

Hayır aslında. Biraz önce Ekvator’da 6.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi örneğin. Bizler sadece kendi yakın çevremizle ilgili haberleri takip ettiğimiz için dünyadan haberimiz olmuyor sadece. Sürekli deprem, sel, beklenenler… hakkında düşündüğümüz için de kaygılıyız elbette.

Hem de çok kaygılıyız. Evlerimizde kalmaya korkuyor, geceleri uyuyamıyor, geleceğimizden endişe ediyoruz. Birde bunun üzerine kaygı tetikleyici unsurlarla kendimizi ve ruh halimizi daha da kötü bir hale sokabiliyoruz. Peki o halde bu durumu önleyebilir miyiz? Kaygı bozukluğunu ne tetikler?

Kaygı Bozukluğunu Ne Tetikler?

Kaygı bozukluğunu ne tetikler? Kaygıyı yönetmenin en iyi yolu, kişisel kaygı tetikleyicilerimizi bilmek ve onları anlamaktır. Kaygı tetikleyiciler, olumsuz düşünme, kendi kendine konuşma, sosyal ortam ya da işle ilgili stres gibi içsel ya da dışsal durumlara neden olabilir.

Kaygının Kaynağı Nedir

Kaygı Bozukluğunu Ne Tetikler

Aslında kaygıyı hepimiz hayatımızın bir noktasında yaşarız. Bu durum oldukça doğal ve insanidir. Fakat bazılarımızın hayatında, günlük yaşamımızın işleyişine müdahale eden kronik ya da bunaltıcı bir hal alabilir. Kaygı tetikleyicilerimizi bilir ve onları yöneterek kaygı seviyemizi azaltabiliriz.

Kaygı nedeniyle ortaya çıkan belirtileri azaltabilir, yaşam kalitemizi böylelikle daha iyi bir hale getirebiliriz. Kaygı bozukluğunu ne tetikler? Bu sorunun yanıtlarını maddeler halinde verip kaygıyı giderecek bazı mekanizmalar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağız.

• İçeriğinde steroid, uyarıcı ve dekonjestan gibi maddeler bulunduran bazı ilaçları almak ya da bu ilaçları alırken bırakmak, kaygıya neden olabilir. Beyin kimyanız bu ilaçlardan etkilenebilir ve dolayısı ile kendinizi endişeli hissedebilirsiniz. Böyle bir durumdan şüpheliyseniz alternatif ilaçlar için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

• Kafein de kaygı seviyesi üzerinde etkili bir diğer maddedir. Her ne kadar güvenli olduğunu bilsek de kafeinin ruh halini değiştirme etkisi bulunmaktadır. Kafeinin kaygı seviyenizi arttırdığını düşünüyorsanız, soda, kafeinli kahve ve çikolata gibi yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız.

• Olumsuz düşünceler kaygı tetikleyicilerdir. Üzgün ya da hayal kırıklığına uğramış hissettiğinizde içinizden geçenler kaygı seviyenizi arttırabilir. Kendiniz hakkında düşünürken çok fazla olumsuz kelime kullanıyor musunuz? O halde dilinizi ve duygularınızı kontrol etme yollarını öğrenmelisiniz. Bir terapistten yardım alabilirsiniz.

• Yaşadığınız sosyal durumlar da kaygınızı arttırabilir. Kalabalık birortamda bulunmak, topluluk önünde konuşmak, yeni insanlarla tanışmak… kaygı seviyeniz üzerinde etkili olabilir. Sosyal kaygıyı azaltmek için bu durumları kademeli olarak deneyimleyebilirsiniz. Küçük bir toplantıya katılın ya da kulübe üye olun. Sonra etkinliklerin dozunu yavaşça arttırın.

Kaygının Kaynağı Nedir?

Kaygının kaynağı nedir? Stres,her birimizin hayatının olmazsa olmazıdır. Kaygı bozukluğunu ne tetikler sorusunun yanıtları arasında da bu nedenle ilk sıralarda yer alır. Stresi kontrol etmek oldukça zordur. Stres yönetimi için kendinize ve sahip olduğunuz özel durumunuza uygun bir yol bulmak önemli.

Kaygının kaynağı nedir? Anksiyete tetikleyicileri her kişi için farklıdır. Ancak tetikleyicileri bulduktan sonra, yönetmenin uygun yolları vardır. Olumsuz düşünceleri kontrol altına alarak, gevşeme teknikleri uygulayarak, gerekliolması halinde profesyonel yardım alarak kaygı seviyenizi azaltabilirsiniz.

Kaygı tetikleyicilerini önlemeye yönelik adımlar atmanız halinde semptomları azaltabilir, huzurunuzu arttırabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.