İnsanlarla İletişim Kurmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnsanlarla iletişim kurmak önemli. Yalnızlık Allah’a mahsus. Hepimizin bir birey olduğu doğru, ama aynı zamanda, bir ailenin mensubu, bir işyerinin çalışanı, bir grubun üyesi… trafikte bulunan araçların sürücülerinden herhangi biriyiz hatta. Bu nedenle insanlarla iletişim kurmak, süreklilik arz eden bir durum. Peki insanlarla iletişim kurmak için nelere dikkat etmeliyiz? Sizlere ilerleyen bölümlerde, insanlarla iletişim kurmanın püf noktalarından söz edeceğiz. Ne yazık ki bazen bazı konularda kendimizi haklı görsek de, aynı şeyi bir başkası yaptığında onu dünyanın en suçlu insanı ilan ediyoruz. Gelin bu durumu değiştirelim. İşte insanlarla iletişim kurmanın yolları:

İnsanlarla İletişim Kurmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

■ İnsanlarla iletişim kurmanın püf noktalarından ilki, her insanın kendine özgü doğruları olduğunu kabul etmektir. Bir şey size göre doğru olabilir; ancak göreceli şeyler, eğer bilimsel değilse, kendi doğrunuzu kimseye zorla dayatamazsınız. Böyle bir huyunuz varsa hemen vazgeçin.

■ Anlaşamadığınız insanlarla zorla anlaşmaya çalışmayın. Ne siz onlarla anlaşmak zorundasınız; ne de onlar sizinle iyi geçinmek durumunda. İyi anlaşıp birlikte mutlu olduğunuz kişilerle iletişimde kalmak, insanlarla iletişim kurmanın yolları arasında önemli bir yer edinmiş kurallar arasında bulunmaktadır.

■ İnsanlarla iletişim kurmanın püf noktalarından bir diğeri de net olmanın gerekliliğidir. Niyet okuyan insanları hiç birimiz sevmeyiz. Karşınızdaki insanların sevmemesi de oldukça doğal. Bu anlamda, birilerine bir şeyleri laf sokarak değil, net olarak ifade etmeniz gerekmektedir.

■ İnsanlarla iletişim kurmak için nelere dikkat etmeliyiz diyorsak, bu konuda bazı sorunlar yaşıyor ya da yanlış anlaşılabiliyoruz demektir. Böyle bir noktada, boğazın dokuz düğüm olduğunu hatırlayın. Kendi söyledikleriniz size hazmedilebilir gelmiyorsa, insanların da söylediklerinizi hazmetmelerini beklemeyin; hazmedebilecekleri şeyler söyleyin.

■ İnsanları tanımadan, onlar hakkında yargısız infaz yapmayın. Her zaman her şeyi doğru anlamayabilirsiniz ve herkes her zaman bazı şeyleri sizin anladığınız şekilde anlatıyor olmayabilir. Tam da bu noktada, önce onları tanımak ve anlamak için zaman verin; sonrasında kendiniz için doğru şekilde davranırsınız.

■ İnsanların niyet okumalarını beklemeyin. Yanlış okurlarsa bu sizin için kötü sonuçları ortaya çıkartabilir. Bu nedenle, birinden bir şey beklediğinizde ve olmadığında, tavır almak ya da alınmak gibi davranışlar sergilemektense, beklediğiniz şeyi kişinin kendisine söylemeyi tercih edin.

■ İnsanlarla iletişim kurmanın yollarından bir diğeri de, kendilerine kırılıp kızdığınızda, bunu onlara söylemek ve nedenini açıklamaktır. Ancak bu şekilde kendinizi ifade edebilir ve karşı tarafın da durumu telafi etmesini sağlayabilirsiniz.

■ İnsanlarla iletişim kurmak istiyorsanız, bağırıp çağırmayın; sakin kalabilmeyi bilin sorun hallerinde de… Aksi halde konu da, karşınızdakinin dikkati de dağılacaktır. Ve muhtemelen siz bunu istemezsiniz.

■ Hissettiğiniz şeyleri karşınızdaki insanlara olduğu gibi, abartmadan anlatın. Bir şeyden korktuğunuzda, çok korkmuş kadar değil, korktuğunuz kadarını ona yansıtın.

■ Olayları değerlendirirken, yanlış anlamış olabileceğiniz gerçeğini kesinlikle aklınızın bir köşesinde tutun. Anladıklarınız doğru olabilir; ama yanlış da olabilir.

■ İlişkilerinizde duygusal konuşmalardan uzak durup, olabildiğince olgun ve profesyonel olun; çocuklarınızla bile… Bunu yapmakta zorlanıyorsanız, yapmış olduğunuz görüşmeleri bir iş görüşmesi gibi değerlendirebilirsiniz.

■ Olaylar ve durumların değeri %10 iken, vermiş olduğunuz tepkilerle bu etkileri %90’a çıkarttığınızı unutmayın. Tepkilerinizi buna göre verin.

■ İnsanlarla iletişim kurmanın püf noktaları arasında, olayları başkalarına aktarmamak da yer almaktadır. Bir kişi ile sorununuz varsa, bunu, insanlara haklı olduğunuzu ispatlamak, egonuzu tatmin etmek, kendinize yandaş bulmaya çalışmak ya da herhangi farklı bir sebeple diğer insanlara yansıtmayın. Bu size hiç bir getiri sağlamayacaktır.

■ Birisi, sizin anlattığınız şeyi anlamıyorsa, elinize mikrofon da alsanız anlatamazsınız. Bu nedenle, çok fazla uğraşıp ne kendinizi ne de onu yormayın.

■ Biri hakkında değerlendirmeleri, başka yerlerden duyduklarınıza dayanarak yapmayın. Kendisine sorun. Duyduğunuz şeyler her zaman doğru değildir ve yanlış anlamalar her zaman sizin açınızdan pişmanlıklara gebedir.

■ Biri size bir şey anlatıyorsa, sonuna kadar dinleyin. Başkasının niyet okumaması gibi, siz de bir başkası hakkında niyet okuyup senaryo yazmayın.

■ İnsanlara, kendi rızaları olmadan herhangi bir şey yaptıramazsınız. Bu nedenle zorlamayın. Neden istemediklerini öğrenebilirsiniz; sonrasında bu nedenlere odaklanıp ortadan kaldırabilir ve olması gerekenleri sonrasında yaptırabilirsiniz.

■ Her ne kadar sinirli de olsanız, insanlara emreder gibi konuşmayın. Hiç kimse sizin köleniz değil; bunu aklınızın bir köşesinde tutun.

■ Ağzınızdan çıkan sözlere dikkat edin. Ne demişler: Söz ağızdan bir kere çıkar. Yerine getiremeyeceğiniz sözler verip sorumluluklar almayın. Ya da verdiğiniz sözleri mutlaka yerine getirin. Aksi halde insanların yanında güveniniz azalır.

■ Sizi anlamayan, işine geldiği gibi davranan, anlamış gibi yapan, sizi duymazdan – görmezden gelen insanlarla olan iletişiminizi kesin. Bu insanlar sizi üzmekten başka bir işe yaramayacaklardır.

■ Konuşarak çözülmeyecek hiç bir sorun yoktur. Tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkartır. Bu nedenle, önce kendi niyetinize, sonra da karşınızdakinin niyetine odaklanarak sorunları çözmeye çalışın.

■ Ne siz mükemmelsiniz; ne de insanlardan mükemmel olmalarını beklememelisiniz. Bu şekilde pek çok sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası