Hayatımı Nasıl Düzene Sokabilirim?

Hayatımı Nasıl Düzene Sokabilirim?

Hayatım nasıl düzene girer sorusunun yanıtlarını zaman zaman kendimize sorar ve her seferinde içinden çıkılmaz bir durumla karşı karşıya kaldığımızı fark ederiz. Ancak aslında hayatımı nasıl düzene sokabilirim ya da hayatımı nasıl düzene koyabilirim sorularının yanıtları sandığınız kadar zor da değil. Kimse sizin ne gibi sorumluluklarınız olduğunu bilemez. Ancak hayatım nasıl düzene girer sorusunun belirli bazı yanıtları da yok değil. Peki bu yanıtlar arasında neler yer alıyor? Gelin birlikte gözden geçirelim.

Hayatımı Nasıl Düzene Koyabilirim?

■ Hayatımı nasıl düzene sokabilirim dediğiniz noktada, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, sorumluluklarınızın neler olduğunu bilemeyiz ama, bunlar arasında bir öncelik sıralamasını siz rahatlıkla yapabilirsiniz. Peki nasıl? Önceliklerinizi belirleyerek. Öncelikli olması gereken işlerinizi kesinlikle ertelemeyin. Onları bitirdikten sonra ise uzun zamandır yapmanız gereken ama yapmayıp ihmal ettiğiniz şeylerin bir listesini yapın. Bunlar arasından da bir öncelik sıralaması yapıp, yapılacaklar listenize o şekilde ekleyin. Göreceksiniz ki bu öncelik sıralaması sizi oldukça rahatlatacak.

■ Yapılacaklar listenize eklediğiniz şeyleri sıralarken, her birinin sizin ne kadar zamanınızı alacağını dagöz önünde bulundurun. Hayatım nasıl düzene girer sorusunun yanıtları arasında yer alan bu unsur çok önemlidir. Çünkü sahip olduğunuz zaman sizin için çok değerlidir. Çok zaman alacak olan işlere öncelik vermektense, önceliğiniz zamanınızı az alan işlerden yana olsun. Kalan zamanda ise çok zaman gerektiren işleri yapmayı tercih edebilirsiniz.

■ Elinize bir kağıt kalem alın; ya da akıllı telefon veya bilgisayarınızın not defterini açın ve hayattan beklentileriniz ve istekleriniz neyse bunların tamamını not alın. Bu istek ve beklentilerden gerçekleşenlerin üzerini zaman içerisinde çizin. Geri kalanları gerçekleştirebilmek için yapabileceklerinizin ise neler olduğunu düşünün.

■ Hayatımı nasıl düzene koyabilirim sorusunun yanıtlarından bir diğeri ise eğer masa başı çalışıyorsanız, en çok kullandığınız programların kısa yollarını oluşturmak. Bu sayede işiniz oldukça kolaylaşacak ve program aramak durumunda da kalmayacaksınız. İşleriniz daha kısa zaman içerisinde biteceği için sizin de yapılacaklar listesindeki maddelerden birini uygulamaya zamanınız kalacak.

■ Günlük rutin alışkanlıklar edinin. Sabah aynı saatte uyanın. Kahvaltınızı aynı saatte yapın; hatta kahvenizi bile aynı saatte içmeye özen gösterin. Bu alışkanlıklarınız size, hayatınızın düzenli olduğunu, işlerinizin tıkır tıkır işlediği mesajını verecek ve siz de kendinizi güvende hissedeceksiniz. Hayatınızı düzene sokmak, günlük rutin alışkanlıklardan geçmektedir.

■ Sosyal medyaya gereğinden fazla zaman harcamayın. Şöyle düşünün: Orada harcayacağınız zamanı, yapılacaklar listesinden bir çizik daha atarak değerlendirebilirsiniz. Neden zamanınızı sanal hayat ile harcayasınız ki? Hayatımı nasıl düzene sokabilirim dediğiniz noktada bu detayı kesinlikle aklınızda tutun.

■ Arkadaşlarınızı birbirlerinden ayırın. İş arkadaşlarınız ile mahalle arkadaşlarınızı karıştırmayın. Aksi halde bir bakarsınız ki işler iyice Arap saçına dönmüş. Sizin amacınız ise hayatınızı düzene sokmaktı değil mi? İş arkadaşlarınızın gözündeki profesyonelliğinizin mahalle arkadaşlarınızla birlikte silinmesini istemezsiniz herhalde…

■ Hayatım nasıl düzene girer sorusunun son yanıtı için ise kimlerle zaman geçirdiğinize dikkat edin. Yanında kendinizi rahat hissetmediğiniz, birlikte olmanızın zaman kaybına neden olduğunu düşündüğünüz insanlara zaman ayırmayın. Onlarla zaman geçirmek yerine yapılacaklar listesine bir çizik daha atabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.