Hayal Kırıklığı İle Başa Çıkma Yöntemleri

Hayal Kırıklığı İle Başa Çıkma Yöntemleri

Yaşanan hayal kırıklığı nasıl geçer? Bu sorunun yanıtları arasında yer alan hayal kırıklığı ile başa çıkma yöntemlerine aslında hepimizin ihtiyacı var. Çünkü bazen iş verenimiz, bazen ebeveyn, bazen de sevgilimiz verdiği sözleri yerine getiremeyebiliyor ve bizler ciddi anlamda hayal kırıklığı yaşıyoruz. Peki hayal kırıklığıyla başa çıkmak istediğimizde neler yapmalı; neler düşünmeliyiz? İşte sorumuzun merak ettiğiniz yanıtları…

Yaşanan Hayal Kırıklığı Nasıl Geçer?

■ Hayal kırıklığı ile başa çıkmaya başlamanın ilk adımı, sizi hayal kırıklığına uğratan insanın açısından olaylara bakmaya çalışmanız. Bir insan sizi sürekli olarak hayal kırıklığına uğratıyorsa, mutlaka vardır bir nedeni. Söz verdiğinde, sonrasında verdiği sözü yerine getiremiyorsa, ya hayır diyemiyordur. Ya gönlünüzü hoş tutmaya çalışıyordur. Ya da hayatında sizin bilmediğiniz bazı durumlar söz konusudur ve size verdiği sözleri yerine getirmesine engel oluyordur. O insanın verdiği sözlere ilerleyen zamanlarda güvenmemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz, ama bunun daha ötesinde bir kin ya da hırs yapmamalısınız. Yaşadığınız durum elbette ki çok zor. Ama mutlaka bir nedeni vardır.

■ Yaşanan hayal kırıklığı nasıl geçer sorusunun yanıtlarını vermeye devam ederken şu detaydan da söz etmeden geçmeyelim: Sizi hayal kırıklığına uğratan insanların bu huylarından bir an içerisinde vazgeçmelerini bekleyemezsiniz. Ne demişler: Can çıkar huy çıkmaz. Eğer bir kişinin sürekli olarak verdiği sözleri yerine getirmemesi durumu söz konusu ise bu durum onda bir alışkanlık demektir. Ya bu deveyi güdün, ya da bu diyardan gidin. Yani, ya o kişiyi olduğu gibi kabul edin; ya da iletişiminizi kesin. Ama beklentilerinizden mutlaka vazgeçin. O öyle bir insan ve değişmeyecek. Değişirse sizin için sürpriz olacak.

■ Sizi sürekli olarak hayal kırıklığına uğratan insanların içlerinden neler geçtiğini biliyor musunuz? Onlar da sizin aklınızdan geçenler hakkında fikir sahibi değiller. Söylemezseniz bilemezler. Size bir şey için söz verdiklerinde onlara, bu verdikleri sözün kulağınıza ne kadar boş geldiğini anlatın. Daha önceden de sözler verdiklerini ama verdikleri bu sözleri tutmadıklarını söyleyin. Bunu kin ya da öfkeden uzak bir şekilde gerçekleştirin ki olay tartışmaya dönmesin. Ama üzüldüğünüzü anlatın ki bu davranışı tekrarlamaktan olabildiğince uzak olsunlar.

■ Hayal kırıklığıyla başa çıkmak adına yapmanız gereken bir diğer şey de biraz önce bahsettiğimiz gibi, o diyardan gitmek. Ama köprüleri bir anda atmayın. İlk olarak, ilişkinize gösterdiğiniz çabanın eşit olmasını istediğiniz yönünde karşınızdaki insanı uyarın. Eğer daha fazla fedakarlık yapamıyorsa, sizi kaybetmeyi göze almış demektir. Daha da kötüsü, bu ilişki zaten muhtemelen sizin zorlamanızla yürüyordur. Dolayısı ile daha fazla zorlamaktansa bitirin. Ondan uzak kaldığınız süreç içerisinde hayal kırıklığınız sona ereceği için acı ve üzüntü hissiniz de noktalanacaktır.

■ Hayal kırıklığı ile başa çıkmanın son yolu, karşınızdaki insanın size yaşatıklarını sizin de ona yaşatmanızdır. Bu davranışınızla ona ders verebilir; nasıl hissettiğini ve tepkilerini görebilirsiniz. Eğer siz, “Sana iyi dayanmışım” diyorsanız fakat onun sizin yaşattığınız hayal kırıklığına tahammülü yoksa, bırakın gitsin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.