Depresyona Girme Nedenleri

Depresyona Girme Nedenleri

Depresyona girme nedenleri ya da depresyona girme sebepleri hakkında detaylı bilgilerin aktarımını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız. Depresyona girme nedenleri bazen olumsuz durumlara bağlı olsa da, zaman zaman olumlu şeyler de kişiler için depresyona girme sebepleri arasında yer alıyor. Ancak içsel sebeplerden dolayı da depresyonun ortaya çıktığı zamanlar bulunabiliyor. Peki size, depresyona giremiyorum diye üzülen insanların var olduğunu söylesek, bu durum sizi şaşırtır mıydı? Hatta Google üzerinde depresyona girme yollarını arayanlar bile var. Kim bilir, belki bu bilgiler onların da işine yarar, depresyona girme nedenlerini hazırlarlar da rahat rahat depresyona girebilirler…

Son zamanlarda sabahları suçluluk hissi ile uyanıyor, gün içerisinde yaptığınız işlere konsantre olamıyor, hayattan zevk alamıyor, uykusuzluk yaşıyor, kendinizi değersiz hissettiğiniz gibi kararsız ve karamsar bir hal alıyor, enerjinizin ciddi anlamda azaldığını hissediyorsanız… üzgünüz ama bunların hepsi bir araya geldiğinde, yakın çevrenizle aranızda sorunlar da varsa ve işinizle ilgili problemler ortaya çıkmışsa, bir de bu belirtilerin bir kaç tanesi iki haftadan uzun süredir üzerinizden gitmiyorsa, siz zaten depresyondasınız demektir.

Depresyona girme nedenleri arasında olumsuz durumlar ve içsel problemlerin yanında, olumlu durumların da yer alabileceğinden söz ettik. Bu durum sizi şaşırtmış olabilir. İsterseniz depresyona girme sebeplerini tüm detayları ile birlikte sizlere aktaralım.

Depresyona Girme Sebepleri

■ Ekonomik sorunlar ne yazık ki depresyona girme nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. İşsizliğin gündemde olduğu bu günlerde, herkesin maaşı asgari ücretin üzerinde olmadığı gibi, altında da kalabiliyor. Enflasyon ise oldukça yüksek. Geliri ile gideri arasında bir denge kuramayan ve buna ek olarak gereksiz harcamalar yapan kişilerin depresyona girmesi an meselesi.

■ Aynı evde yaşanan kişilerle ortaya çıkan atışmalar, tartışmalar, o kişiler tarafından eleştirilmek, hayal kırıklığına uğratılmak ve anlaşmazlıklar yaşamak da depresyona girme nedenleri arasında yer alıyor. Bu noktada eş ya da aile faktörünün öneminin altını özellikle çizmemiz gerekiyor.

■ Biraz önce belirtmiş olduğumuz gibi, işsizlik sorunu yaşayanlarda, iş bulamayan, ya da işten çıkarılan kişilerde depresyon kaçınılmaz. Ancak buna ek olarak, zor şartlarda çalışan ya da işi çok yoğun olanlarda da depresyon kaçınılmaz bir sorun. Tükenmişlik sendromu da bunun en belirgin örneği…

■ Her şeyin mükemmel ve sorunsuz olmasını isteyen kişiler için de depresyon kaçınılmazdır. Bir şey yolunda gitmediği anda depresyon artık onların yanıbaşındadır. Her şeyin her zaman mükemmel olamayabileceğini, hayatın içerisinde sorunların da olduğunu mutlaka özümsemek gerekir.

■ Ayrılıklar da depresyon nedenleri arasında yer almaktadır. Sadece eşten değil, sevgiliden ayrılmak da depresyon halini ortaya çıkartır. Ayrılık, her şeyin öncesinde kişinin düzenini bozar. Bir insanın sevgisinden mahrum bırakır. birlikte yapılan etkinlikler biter… Ve daha pek çok şey ortaya çıkıp, düzenin bozulmasına neden olur. Dolayısı ile depresyon kaçınılmazdır.

■ Mevsim değişimleri, pek çok hastalık gibi depresyonu da beraberinde getirebilir. Çünkü vücudun, mevsime bağlı değişimlere adaptasyonu zor olabilir. Özellikle son baharda, hava erken kararıp serinlemeye, ağaçlar yapraklarını dökmeye başladığında, insanlar için hüznü çağrıştırır. Dolayısı ile depresyon; en azından depresif ruh hali pek şaşırtıcı değildir.

■ Yakın birinin kaybı da depresyon sebepleri arasında yer almaktadır. Kayıplar insanı iki türlü depresyona sürükler: Her şeyin öncesinde, ölen kişinin boşluğu insanın canını çok acıtır. Bir de ölümle yüzleşmek ve onun varlığını hissetmek vardır ki depresyon neredeyse olmazsa olmaz ruh hali oluverir.

■ Bazı sağlık sorunları da beraberinde depresyonu getirir. Bunlar arasında, kronik hastalıklar arasında yer alan tansiyon, diyabet, kalp hastalıkları… başı çekmektedir. Buna ek olarak, sonunda ölümün var olduğu düşünülen kanser de depresyon için oldukça geçerli bir nedendir.

■ Depresyon nedenleri arasında saydığımız aile ve eş ile aynı evde yaşamak dolayısı ile yaşanan çatışmaların yanında, yalnız yaşamak da depresyon sebepleri arasında yer almaktadır. Özellikle büyük şehirlerde söz konusu olan bu durumda, kişiye yakın çevresinden destek de yoksa depresyon kaçınılmazdır. Buna ek olarak, eşinin kaybını yaşamış, çocuklarından uzak insanlar da depresyonla karşı karşıya kalabilirler.

■ Uyku, sağlıklı vücut için çok önemlidir. Bir kişi uykusuna önem vermiyor, alkol ve madde kullanımını çok sık gerçekleştirip, düzensiz saatlerde uyuyor, düzensiz bir yaşam sürüyorsa, depresyon onun için de kaçınılmazdır. Oysa ki pek çok düzenli hayat yaşayan insan, bu şekilde özgür yaşam sürenlere özenir. Bilmezler ki o özgür yaşamın sonu depresyondur ve mutlu bir insan bu yaşamı tercih etmez…

■ Doğum ve lohusalık da depresyon nedenleri arasında yer almaktadır. Doğum olumsuz bir durum değildir; en azından dünyaya bir bebek getirmeyi gerçekten isteyen anneler için. Ancak hormonların bu dönemde değişmesi söz konusudur. Bir de ortaya, tüm sorumluluğu ait olan bebeğin bakım kaygısı çıkınca, depresyon çevreyi şaşırtmaz. Aile bireylerinin bu yeni anneye yardımcı olmaları çok önemlidir.

■ Bazen ise sadece insanlar değil, toplumlar da hastalanır. Bunun için ortaya genellikle bir felaket durumunun çıkması gerekmektedir. Deprem, sel, yangın, savaş, savaş sonrası göç… gibi nedenlerle yaşam şartları değişen toplumun hastalanıp depresyona girmesi oldukça doğaldır.

■ Tecavüze uğrayan, saldırı ve taciz… gibi durumlar da depresyona girme sebepleri arasında yer almaktadır.

■ Depresyona girme sebepleri arasında yer alan olumlu durumlardan bir diğeri de üniversiteyi kazanmaktır. Çünkü üniversite eğitimi için gençler genellikle şehir değiştirir, yeni bir ortama girer ve aile desteğinden mahrum kalırlar. Sudan çıkmış balık tabiri onlar için yanlış olmaz. Hiç sudan çıkmış balık gördünüz mü? Onlar doğal ortamlarından uzak kaldıkları için korku ile çırpınırlar. Eğer susuz yaşamda uzun bir ömürleri olsa ve onların da bir ruh doktorları olsa, onlara da depresyon teşhisi koyardı muhtemelen.

■ Ev ve iş değişimleri de depresyona girme nedenleri arasında yer almaktadır. Genellikle ortama adaptasyon insanlar için zordur. Her insan girişken olmayabilir, olsa bile şartlar, uzaktan göründüğü gibi olmaığı için onu mutlu etmeyebilir. Dolayısı ile depresyon ortaya çıkabilir.

■ Psikolojik sebepler de depresyona girme nedenleri arasında yer almaktadır. Kaygı, endişe, panik… uzun süre devam ederse ilk çıkartacağı sorun genellikle depresyondur.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.