Çift Ve Aile Terapisi Nedir? Ne İşe Yarar? Kaç TL?

Çift Ve Aile Terapisi Nedir? Ne İşe Yarar? Kaç TL?

Çift ve aile terapisi nedir? Son dönemlerin en çok araştırılan konuları arasında yer almaktadır. Çünkü günümüzde insanlar, hayatlarına eş ya da partner olarak seçtikleri kişilerle artık eskiden olduğu kadar iyi anlaşamıyorlar. Bu durum da beraberinde pek çok problemi ve nihayetinde de ayrılıkları ve boşanmaları getiriyor.

Çift ve aile terapisi nedir konusu hakkında bilgi sahibi olan çift ya da aileler ise bu terapinin avantajlarından yararlanarak, aslında yaşadıklarının gerçekte bir sorun olmadığını ya da sorun olsa bile çözüm yollarını daha rahat bulabiliyorlar. Bir sevgiliniz var ve ondan bir türlü ayrılamıyor olabilirsiniz.

Eşinizle sorunlar yaşıyor ve bir türlü çözemiyor olabilirsiniz. Ailenize etki eden birkayınvalide faktörüsöz konusu olabilir. Eşinizin sizinle eskisi kadar ilgilenmediğinden şikayet edebilirsiniz… Tüm bu sorunları yaşayan sadece siz değilsiniz. Ve aslında yaşadığınız şeyin sizi etkilemesinin önüne de geçebilirsiniz.

Kim bilir belki de yaşadığınız durumun çözümü aklınıza gelmeyecek kadar kolay olabilir. Ve bu çözümü bir başkasının yardımı olmadan, siz, kendi iradenizle rahatlıkla üretebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ise biraz davranış;biraz da düşünce değişikliği olacaktır. MaviBoncuğum olarak size bu konuda yardımcı olmaktan mutluyuz.

Çift Ve Aile Terapisi Nedir?

Çift ve aile terapisi nedir? Aileler ve çiftler arası yakın iletişime, değişim ve gelişimi sağlamak adına yapılan çalışma, psikoterapinin alt dalı olan çift ve aileterapisidir şeklinde tanımlanabilir. İnsanların ruh sağlıkları ve duygusal doyumları, yakın çevreleri ile kurmuş oldukları iletişime bağlı olarak gelişir.

Çift Ve Aile Terapisi Ne İşe Yarar

Çift Ve Aile Terapisi Nedir

Bu durum ebeveyn, eş ve çocuklar söz konusu olduğunda çok daha güçlü hissedilir. Tam da bu noktada, evliliklerde eşler arası çatışma, sıkıntı ve problemlerin yaşanma olasılığı oldukça yüksektir. Çift ve aile terapisi de tam olarak bu noktada devreye girer. Ve yaşanan problemleri ele alarak kişinin sağlıklı bir şekilde değişmesi ve gelişmesini amaçlar.

Çift ve aile terapisi nedir sorusuna yanıt verirken, bu yöntemin, psikoterapinin bir alt dalı olduğuna değinmiştik. Bu şekilde hem aile içi ilişkilerin düzenlenmesi ve iyileştirilmesi sağlanmış olur hem de kişinin diğer kişilerleolan ilişkilerinin düzelmesine katkıda bulunulur.

Yurtdışında uzun zamandan bu yana çok yaygın olan çift ve aile terapisi, ülkemizde de son yıllarda giderek artan bir ilgiye sahip. Hem bu terapiye katılmak isteyenlerin sayısı yüksek hem de terapist olma yolunda eğitim alan kişilerin sayısı oldukça fazla. Terapistler bireylerin aile içinde yaşamış oldukları sorunları göz önünde bulundurarak onlara yol göstermeyi hedefliyorlar.

Çift Ve Aile Terapisi Ne İşe Yarar?

Çift ve aile terapisi ne işe yarar? Bu sorunun yanıtlarını maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

• Çift ve aile terapisinin etkileri anlık değil; uzun vadelidir.

• Terapiye katılan bireyler başta kendileri olmak üzere diğer aile üyeleri ile ilgili çok sayıda bilgiye sahip olurlar.

• Aile içerisindeki bireylerin birbirleri ile kurmuş oldukları yakın ilişkiler desteklenir.

• Bireylere, problemlerle baş etme becerisi kazandırılır.

Çift ve aile terapisi ne işe yarar sorusunun yanıtları bu şekilde çok daha fazla arttırılabilir.

Çift Ve Aile Terapisine Kimler Katılabilir?

Çift ve aile terapisine kimler katılabilir? İlişkisinde ya da evliliğinde problem yaşayan herkesin çift ve aile terapisine katılım sağlaması önerilmektedir. Bu aşamada genellikle erkeklerin ancak aslında problem yaratan kişinin terapiye katılma teklifini kabul etmeme durumu söz konusudur.

Böyle bir eş ya da partneriniz varsa ilk olarak ona, ondan gidebileceğiniz düşüncesini aşılamalısınız. Sizin hakkınızda: “Nasıl olsa gidemez. Nasıl olsa yapamaz. Benden ayrılamaz…” şeklinde düşünmesinin önüne geçin. Ve eğer bunu yapabilecek güce sahip olmadığınızı düşünüyorsa güçlenin.

Zor olan bu süreci aşıp onu da terapiye katılmaya ikna ettikten sonra terapistinizin sizin için çizdiği yolda ilerlemeye başlayın. Göreceksiniz kisorunlarınız kısa zamanda çözülmeye; siz kısa süre içerisinde sorun çözmeye alışkın kişiler haline geleceksiniz. Ya da belki size zarar veren bağımlılıklarınızdan kurtulacaksınız.

Çift ve aile terapisine kimler katılabilir? Bu soruya yanıt verirken terapinin kullanım alanlarına da değinelim…

• Evlilik problemleri

• Çift ilişkileri

• Boşanmalar

• Alkol ve madde kullanımı

• Yeme bozuklukları

• Çocukergen ve yetişkin ruh sağlığı

• Çocuk ve ergenlerde davranış bozukluğu ve okul problemleri

• Duygusal istismar,ihmal, şiddet

• Kronik fiziksel rahatsızlıklar

• Yas,kayıp ve travmalar

• Ebeveynlik becerileri

• Aile yaşamında değişiklikler

• Anksiyete ve depresyonun da dahil olduğu duygusal bozukluklar

Evlat edinme, üvey ebeveyn çocuk ilişkileri

Çift ve aile terapisi nedir sorusunun yanıtını almanızın ardından, bu terapiye nasıl katılabileceğinizi öğrenebilmek adına konu altına yorum olarak iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz.

Çift Terapisi Kaç TL

Çift terapisi kaç TL? Pek çok kişi bu terapilerin etkili ve faydalı olduğunu bilmeleri dolayısı ile katılmak istiyor. Ancak akıllarında ne kadar ödemeleri gerektiğine dair soru da belirmiyor değil. Bu hayat pahalılığında ödeyebilip ödeyemeyeceğini merak eden insan sayısı oldukça fazla.

Çift terapisi kaç TL? Aslına bakarsanız her terapist kendine göre bir ücret belirliyor. Bazılarının yüksek bazılarının ise daha düşük ödeme talebinde bulunduklarını görebilirsiniz. Ve mantık olarak ucuz olan terapisti seçmek isteyebilirsiniz. Ancak her terapist size ortalama 1 saatini ayırıyor. Peki neden biri daha ucuz diğeri daha pahalı?

Daha ucuz olanın daha az destek olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat seans ücreti ucuz olan terapistler genellikle daha çok danışan alarak belirli bir rakama ulaşmaya çalışmaktadırlar. Pahalı olan terapistler için ise bu durum aynı rakama daha az danışahnla ulaşmak şeklinde değerlendirilir.

Fakat şunu söyleyebiliriz: hiç bir terapist, verdiği emeğin karşılıksız bırakılmasını istemez. Bu nedenle sizin için en verimli olan, ortalama fiyat aralığında seans ücreti alacak olan terapistler olmalıdır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.