Çift Terapisi Nedir? Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

Çift Terapisi Nedir? Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

Çift terapisi nedir? Günümüzde çift terapisi kavramı gittikçe yaygınlaştığı için insanlar da bu terapinin ne olduğu konusunda sık araştırmalar yapmaktalar. Aslına bakarsanız her ilişkinin bir terapiste ihtiyacı olduğu gerçeği kaçınılmazdır. Çünkü farklı kültürlerden iki insanın bir araya gelip, belirli zamanlarda görüşmesi pek çok sorunu beraberinde getirir.

Bununla birlikte ilişkiler bir adım ilerdeevlilik ile taçlandırılmaktadır. Ve bir evliliğin temelleri doğru atılmazsa ortaya sağlıksız bir aile çıkar. Bu ailede neslin devamı da sağlıksız bireylerle söz konusu olabilmektedir. Tüm bunlar hayatın acı gerçekleri olarak karşımızda duruyor. Ve biz bu durumla başa çıkabilmek adına çift terapisini kullanmak durumunda kalıyoruz.

Eskiden boşanmalar bu kadar çok yaşanmıyordu. Eskiden görücü usulü evlilikler yaygındı. Şimdi ise anlaşarak evlenme denilen durum söz konusu ve insanlar birbirlerini tanıyarak evlenmelerine karşın evlendikten sonra aslında bir ortak noktalarının olmadığını düşünerek boşanıyorlar. Bu çok garip bir kısır döngü değil mi?

O halde şu sonucu çıkarabiliriz: İnsanlar, tanıdıklarını düşündükleri kişilerle evleniyor ve aynı eve girince onun gerçek yüzünü görmeye başlıyorlar. Demek ki ilişki sırasında yanlış yapılan bazı şeyler var. Hele bir de aşk denilen ve iyi görmeyi engelleyen gözlük takılmışsa durum çok daha vahim.

Çift terapisi nedir sorusunun yanıtını tam da bu aşamada bilmek zorundayız. Eğer çok mutlu bir birlikteliğiniz varsa ya da mutsuz bir bir birliktelik sürüyorsanız da çift terapisini mutlaka almalısınız. MaviBoncuğum içerisinde daha önce çift ve aile terapisi nedir sorusunun yanıtını sizlerle paylaşmıştık. Şimdi sıra sadece çift terapisinde…

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi nedir? Çift terapisi aslında psikoterapinin alt dalları arasında yer almaktadır. Fakat psikoloji genelinde insan düşünülürken çift terapisinde ilişki hedef alınmaktadır. Pek çok insana psikolog ya da psikiyatriste gitmek zor gelir. Bu yanlış bir tutum olup bizim ülkemiz için söz konusudur.

Çift Terapisi Nasıl Yapılır

Çift Terapisi Nedir

Yurt dışında ise böyle bir durum söz konusu değildir. Ve biliyor musunuz: ülkemizde pek çok psikolog, işinde başarılı olmak adına başka bir meslektaşından yardım alır.Bu onun psikolojisinin bozuk olduğu anlamına gelmez. Aksine bunu yapan kişi işinde başarıyı hedeflemektedir.

Dolayısı ile siz de çift terapisine gitmekten kaçmamalısınız ki zaten bu terapide konu siz ya da sizin psikolojiniz de değildir. Bu terapide sadece ilişkiniz ele alınır. Ve ilişkiniz tedavi edilmeye çalışılır. İlişkinizi çocuğunuz olarak düşünün. Ya da evcil hayvanınız… Hasta olduğunda doktora götürmeyip ölmesini mi beklersiniz?

Çift terapisi nedir? İlişkiye konu olan çift ve terapistin birlikte yaptığı, ilişkiyi konu alan ve tedavi etmeye çalışan terapi şekline çift terapisi adı verilmektedir. Yalnız bu terapi şeklinde size terapistinizin ne yapmanız gerektiğini söylemesini de beklememelisiniz. Onun sizde yapacağı düşünce değişiklikleriyle kendidoğru yolunu bulması gereken yine siz olacaksınız.

Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

Çift terapisi nasıl yapılır? Online ya da belirli bir mekanda yapılabilen çift yerapisinde danışan çift değil aslında ilişkidir. Her iki tarafında katılmasının esas olduğu bu terapiortalama 50 dakika sürmekle birlikte terapistin tercihine bağlı olarak 20 dakika sürebileceği gibi 1.5 saat de sürebilmektedir.

Genellikle haftada bir kez tekrarlayan seanslar şeklinde uygulanır. İlişkinin karşılaştığı zorluklarla daha kolay başa çıkmayı amaçlayan çift terapisi, sorunların kaynaklarını bularak kökten çözmeyi de hedefleyebilir. Terapistin tercihine bağlı olarak bazı seanslarda taraflardan biri seansa katılabilir. Ancak terapist tarafsız olmak ve her iki tarafa da eşit mesafede bulunmak durumundadır.

Çift terapisi nasıl yapılır sorusuna yanıt verirken biraz önceki çocuk örneğine yeniden dönmek isteriz. Bir çocuğunuz olduğunu ve hastalandığını varsayalım. Doktoru arayıp çocuğunuzun şikayetlerini anlattığınızda doktorsizden çocuğu yanına götürmenizi isteyecektir. Fiziki muayene ile hastalığın teşhisi konulabilir ve gerekli kan tahlilleri de çocuğun kanı alınarak yapılır.

Aynı durum çift terapisi için de söz konusudur. İlişkinin vücudu çiftin kendisidir. Yani kadın ve erkek… Terapist her iki tarafı da değerlendirmeden ilişki hakkında bir teşhis koyabilme lüksüne sahip değildir. Dolayısı ile her iki tarafın da terapiye birlikte katılması esastır.

Günümüzde insanlar ilişkinin son aşamasında terapiyegitmeyi tercih ederler ve bu noktada kırgınlıklar o kadar büyümüş, sinirkat sayısı o kadar yükselmiştirki sorunları çözmek zor olur. Ve başarısız sonuç elde edildiğinde suçlanan genellikle terapisttir.

Çift terapisi nedir konusu hakkında fikir sahibi olup, ilişkinin başından itibaren yardım almayı tercih ederseniz, başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu durumu 4. evresine gelmiş bir kanser hastasının doktora gidip mucize beklemesi haline benzetebilirsiniz. Erken teşhis hayat kurtarır.

Konu hakkında bilgi almak için yorum yapmak sureti ile iletişim bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.