Bunalımdan Nasıl Çıkarım?

Gerek havaların kapalı olması, yağmur, ve soğukların başlaması, ve güneşin kendini az göstermesi nedeni ile değişen ruh halimiz, gerekse de maddi – manevi tüm sorunlar, bizleri bunalıma sokar… Bunalıma girmek kolay, çıkmak ise zor. Ama bunalımlı ruh halini takınmaktan da bir şekilde kurtulmamız gerekiyor; aksi halde hem kendimize, hem de çevremize zarar verecek, normal zamanlarda yapmayacağımız şeyleri bunalımlı dönemlerimizde yapabilecek olmamız söz konusu… Bunalımdan nasıl çıkarım diyenler için yazımız içerisinde bunalımdan çıkma yollarını anlatmaya çalışacağız. Bunalımdan çıkmak için vereceğimiz önerileri mutlaka dikkate almalısınız…

Bunalımdan Nasıl Çıkarım?

• Bunalımdan çıkmak için öncelikle, kendinizi eleştirmekten vazgeçin… Evet işten çıkmış, sevgilinizden ayrılmış, okulda başarısız olmuş… olabilirsiniz. Herkesin zaman zaman yaşadığı şeyleri yaşıyorsunuz sadece. Düzeltmek sizin elinizde olabilir, bunun için gerekli çabayı da gösterebilirsiniz; sonrasında da düzelmelerin yaşanması için zaman tanımanız gerekir.

• Bunalımdan çıkma yollarından bir diğeri de gerçekçi olmak… Ama acımasızca değil. Sadece, hayatınızı göz önünde bulundurun… Neleri yapabilirsiniz, neleri yapamazsınız, bunları ölçüp tartın. Sonrasında da hayallerinizi, gerçekleşebilecek şeyler üzerine kurun. Aksi halde, gerçekleşmeyen hayaller için de üzülürsünüz, ama zaten onların gerçekleşmeyeceği bellidir.

• Biliyoruz ki bunalım döneminde yalnız kalmanın size iyi geleceğini düşünüyorsunuz… Bunu biliyoruz, çünkü bu duyguyu yaşayan bir tek siz değilsiniz… Ama, yalnızlık aslında size iyi gelmeyecek. Bunun yerine arkadaşlarınızla zaman geçirmeye çalışın. Arkadaşlarınızı ise seçin, sizi umutsuzlua sürükleyecek değil, neşelendirip, umutlandıracak insanlarla zaman geçirin.

• Evde kalmak da bunalım dönemlerinde isteyeceğiniz, ama aslında hata olan bir diğer davranıştır. Yapmanız gereken, evinizde oturup karalar bağlamak değil… Dışarı çıkın, denizi, çiçekleri izleyin; yağan yağmurun – karın altında yürüyün, koşup bir otobüse yetişmeye çalışın… Bu sizi mutlu edecek, yetişmeye çalışırken yaşayacağınız komik anlara güleceksiniz bile…

• Gün içerisinde ne yapacaksanız planlayarak yazın, işlerinizin arasına extralar eklemeyin. Sonra, ilerleyen zamanlar için oluşturduğunuz planları da yazın, ve uygulayın, geçiştirmeyin. Bu sayede, yaşadığınız hayatın kontrolünün sizde olduğundan emin olabilirsiniz.

• Eskiden beri var olan hobilerinize devam edin, ama bir tane de yeni bir hobi, ya da uğraş edinin. Bir insana, ya da bir şeylere faydanızın olmasını sağlayın. Bu yararlı olma duygusu size kendinizi iyi hissettirecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası