Böcek Korkusunu Nasıl Yenebilirim?

Böcek Korkusunu Nasıl Yenebilirim?

Böcek korkusu, pek çok hayvan korkusu arasında nadir karşılaşılanlardan gibi düşünülebilir; ancak toplumun büyük bir kısmı, böcek korkusunu nasıl yenebilirim şeklinde araştırmalar yapmaktadır. Entomofobi olarak da bilinen böcek korkusu nasıl yenilir sorusunun yanıtlarını, merak edenler için ilerleyen bölümlerde detaylı olarak aktaracağız.

Tıp dilinde Entomofobi olarak bilinen böcek korkusunu yaşayan insanlar, sadece böcek gördüklerinde değil, böcek kelimesini duyduklarında da aynı korku ve tiksintiyi yaşarlar. Sadece böcekler değil, eklem bacaklılar ve karada yaşayan diğer omurgasız hayvanlara karşı da hissedilen böcek korkusunu yaşayan insanlar, söz konusu canlılarla yaşamamak için hayatlarında önemli kısıtlamalara giderler; yani böcek korkusunu nasıl yenebilirim diyen bir kişi sosyal yaşamını bu korku dolayısı ile kısıtlamıştır.

Genellikle çocuk yaşlarda başlayan böcek korkusu pek çok kişi tarafından tiksinti ile karıştırılmakta olup, aslında bu duygu herkeste vardır; ama herkes böcek korkusu yaşamaz. Çevresel etkenler dolayısı ile gelişebilen böcek korkusunun biyolojik unsurları da bulunmakta olup, bu durum tamamen içgüdüsel olarak gelişmektedir. Böcek korkusuna anksiyete bozuklukları ve panik atakların eşlik etmesi hali ile çok sık karşılaşılmaktadır.

Böcek korkusu yaşayan bir insanın vücudu, bir böcek gördüğünde şu tepkilerden biri ya da bir kaçını verebilir: Yüzün şişmesi, kızarması, kaşınması, yanması, çarpıntı, nefes darlığı, terleme, titreme, yutkunma güçlüğü, ağız kuruluğu, bulanık görme, mide bulantısı, tansiyon düşmesi, bilinç kaybı, bayılma… Aslında genel olarak bakıldığında, pek çok hayvan korkusu yaşayan kişide bu belirtiler ortaya çıkar; kişi kendini kontrol edemeden ağlar ya da o alandan kaçmak ister. Tüm bunların gerçekleşmesi için mutlaka böcek ile temasa geçmeye gerek de yoktur; böceği görmek de yeterli olur.

Böcek Korkusu Nasıl Yenilir?

Her insanda belirli bir düzeyde hayvan korkusu bulunabilir ve bu durum psikolojik olarak normal kabul edilebilir. Ancak, böcek korkusunu nasıl yenebilirim diyen bir kişi, böceklerle karşılaşabileceği düşüncesi ile açık alanlarda ve özellikle akşam saatlerinde oturmuyorsa, bu durum onun sosyal hayatını etkiliyorsa bir uzman tarafından teşhis edilip, sonrasında da tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Böcek korkusu belirtileri diğer hayvan korkusu belirtileri ile benzer olduğu için teşhisin bir uzman Psikolog ya da Psikiyatrist tarafından konulması önemlidir. Sonrasında yaşanan böcek korkusunun şiddeti, nedeni gibi durumlar hakkında bilgi sahibi olan uzman bunun da sonrasında tedavi aşamasına geçer ve yöntemlerini belirler.

Entomofobi, yani böcek korkusunun tedavi aşamasında, böcek korkusu nasıl yenilir diyen kişi ile ilk olarak terapiler gerçekleştirilir. Bu terapilerde kişiye böcek resimleri gösterilir. Ardından bir ölmüş böceğe önce uzaktan; sonra da yakından bakılır. Ardından bir kavanoz içerisinde canlı bir böcek, böcek korkusunu yaşayan kişiye gösterilir. Son olarak da bir canlı böceğe yakın durulması istenir.

Bu arada kişinin yakınları böcek korkusu hakkında bilinçlendirilir. Böcek korkusuna verilen tepkiler karşısında neler yapmaları ve yapmamaları gerektiği kendilerine anlatılır. Düzenli terapileri düzenli ilaç kullanımı da takip ettiğinde, böcek korkusunu nasıl yenebilirim diyen kişi önemli bir rahatlama sürecine girecektir.

Hayvan korkusu türleri arasında yer alan böcek korkusunu nasıl yenebilirim dediğiniz noktada, böcek görünce kaçmak ya da böceklerin olduğu ortamlara girmekten sakınmak yerine korkularınızın üzerine gitmeyi tercih edin. Bir böcek size yapsa yapsa ne yapabilir ki? Sizinse ona yapabilecekleriniz, aranızdaki boy farkı ve güçle orantılı. Dolayısı ile kaçmayı kendinize bir kurtuluş yolu olarak seçmeyin, hep aynı şeyi yaşarsınız…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.