Beden Dismorfik Bozukluğu Nedir?

Beden Dismorfik Bozukluğu Nedir?

Quasimodo Sendromu nedir ya da beden dismorfik bozukluğu nedir sorularının yanıtı aynı; hatta Quasimodo sendromu ve beden dismorfik bozukluğu birbiri ile aynı anlama gelen psikolojik hastalıklar. Genel olarak, kişinin vücudunda var olmayan kusurların, onu varmış gibi rahatsız etmesi anlamına geliyor. Bu isim bu hastalığa, Victor Hugo’nun Notre Dame’nin Kamburu isimli kitabında bulunan Quasimodo karakterinden esinlenerek verilmiş. Hemen, Quasimodo sendromu nedir ve beden dismorfik bozukluğu nedir sorusunun yanıtlarını bulabilmeniz adına sizlere ipuçları verelim.

Quasimodo Sendromu Nedir?

Beden dismorfik bozukluğu olan kişiler genellikle ayna karşısında uzunca zaman geçirip, başta yüz bölgesi olmak üzere vücutlarında kusurlar buluyor. Buldukları bu kusurları önce diğer insanlarla karşılaştırıyor; sonrasında da onlara bu konu hakkında sorular soruyorlar. Bu kişiler genellikle kendilerini çirkin buluyor ve kendilerinde var olduğunu düşündükleri kusurlarını nasıl çözeceklerini araştırıyorlar.

Durum kendiliğinden çözülmediğinde, sorunu çözecek doktorlara başvuran Quasimodo sendromuna sahip kişilerin en sık gittikleri doktorlar dermatologlar ve plastik cerrahlar. Bildiğiniz gibi dermatolog cilt doktoru; plastik cerrahlar ise genel olarak estetik operasyonlar yapıyorlar. Beden dismorfik bozukluğu olan kişi bu doktorlara, var olduğunu düşündüğü kusurlarından söz ediyor. Ancak öyle bir sorun gerçekte var olmadığı için, doktorların kendilerine verdikleri cevaplar onları tatmin etmiyor.

Sahip olduklarını düşündükleri problemlere doktorlarla sorun bulamayan bu kişiler sonrasında soluğu, işinin uzmanı olmayan, merdiven altı kişilerin yanında alıyor. Bu aşamadan sonra ise durum gerçek anlamda kötüleşiyor. Çünkü bu insanlar para uğruna kişilere gerçek anlamda zarar veriyor. Gerçekte var olmayan kusurlar ve belki daha fazlasına, Quasimodo sendromu bulunan kişiler artık sahip olmuş oluyorlar.

Saç ve kıyafet konusunda ise kararsızlık yaşıyorlar; çünkü çirkin olmalarını düşündüren durum dolayısı ile kendilerine hiç bir şeyin yakışacağına inanmıyorlar. O insanlardan: Burnum, gözüm, saçım, çenem… çok çirkin, onun için olmaz… gibi cümleleri sıklıkla duyabilmeniz mümkün oluyor. Sahip oldukları çirkinliğin herkes tarafından da fark edildiğini düşünen bu insanlar, hayatları ile ilgili de yanlış kararlar verebiliyorlar; çünkü özgüven sorunları bulunuyor.

Beden dismorfik bozukluğu nedir sorusunun yanıtlarını aktarırken son olarak, bu hastalığa sahip olan kişilerin takıntılı davranışlar sergilediklerini de belirtmemiz gerekiyor. Ne yapıyorlar derseniz, sürekli aynaya bakıyor, kendilerinde var olduğunu düşündükleri sorunlarını gizlemeye çalışıyorlar. Buna ek olarak saçlarını ya da ciltlerini yolma eğilimi içerisinde bulunabiliyorlar. İleri aşamalarda içine kapanan, evden çıkmak istemeyen bu kişiler, son noktada ise hayatlarına son vermeyi düşünüyor.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.