Bahar Depresyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlere bahar depresyonu ile ilgili bilgilerden söz ederek, bahar depresyonu nedir, ve bahar depresyonu nasıl geçer şeklindeki soruların yanıtlarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Siz de bahar depresyonu nedir, bahar depresyonu nasıl geçer gibi soruların yanıtlarını merak ediyor; ve bahar depresyonu ile ilgili bilgi edinmek istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım:


Bahar depresyonu nedir? İnsan vücudunda bulunan melatonin, ve seratonin isimli iki hormondan melatonin seviyesinin düşmemesi, ve seratonin seviyesinin yükselmemesi sonucunun, bahar aylarında, güneş ışığında meydana gelen değişimler dolayısı ile istenildiği seviyede gerçekleşmemesi nedeniyle meydana gelmesinden kaynaklanan bir depresyon olayı olduğu belirtiliyor. Ne yazık ki bahar depresyonu, normal zamanlarda yaşanan depresyondan iki kat daha sık gerçekleşebiliyor; ve kadınlarda bahar depresyonunun görülme olasılığı erkeklerin iki katı daha fazla. Günlük yaşam, duygusal yaşam, ve iş yaşamında meydana gelen stresler dolayısı ile bahar depresyonunun tetiklendiğini de belirtmemiz gerekiyor.
Bahar depresyonu, daha önceden depresyon olayı ile karşılaşmış kişilerde daha sık gözlemleniyor. Bunun yanında, mükemmeliyetçi olan kişiler de, hedeflerinin altında eprformans sergilediklerinde bahar depresyonuna yakalanabiliyorlar. Eğer iletişim yeteneği düşük olan bir kişiliğe sahip iseniz, unutmamalısınız ki sizin de bahar depresyonuna yakalanma riskiniz var demektir.
Demir eksikliği bulunan kişiler, kanında bulunan B12 vitamini az olan kişiler, ve titoid bezleri az çalışan kişilerde bahar depresyonu yaşanması olasılığı yüksek. Eğer yeşil sebze tüketimi az gerçekleşiyorsa, bu durumda da bahar depresyonunun yaşanması muhtemel. Bu gibi bir durumda antidepresanlardan yararlanılabilir, ve gerekli eksik vitamin; ve minerallerin sağlanmasına yönelik kullanımlar gerçekleştirilebilir, ancak durumun mutlaka bir uzman psikiyatrist tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, yapılan yanlış tedaviler, bahar depresyonu nasıl geçer diyen kişilerin problemlerinin daha ağır olmasına neden olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası