Aşk Bağımlılığı Hastalığı

Aşk Bağımlılığı Hastalığı

Aşk bağımlılığı, tüm bağımlılıklarda olduğu gibi, bir hastalık. Aşk bağımlılığı hastalığı kişinin özgüveninin eksilmesine, depresyona girmesine ve bununla birlikte mutsuz bir yaşam sürmesine neden olabiliyor. Aşk bağımlılığı nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtlarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız. Ancak öncesinde aşk bağımlılığı belirtileri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor ki, aşk bağımlılığı hastalığınızın olup olmadığını bilebilesiniz ve ona göre bir yol çizebilesiniz. O halde ilk olarak belirtileri gözden geçirelim.

Aşk Bağımlılığı Belirtileri

■ Aşk bağımlılığında, kendi benliğinizi hiçe sayar ve hayatı karşınızdaki insanın gözünden görmeye başlarsınız. Onun sevdiği şeyleri sever, onun yaptıklarını yaparak mutlu olursunuz ve bu durum yavaş yavaş, sizi kendiniz olmaktan çıkartır.

■ Aşk bağımlılığı hastalığına sahipseniz, sürekli aşık olduğunuzu düşündüğünüz kişi ile birlikte zaman geçirmek istersiniz. Sanki bir an birlikte olmasanız, ellerinizden kaçacakmış gibi gelir. Bu nedenle de aşk bağımlılığı belirtileri arasında, aile ve arkadaşları ihmal etmek de yer almaktadır.

■ Aşk bağımlılığı belirtileri arasında kendinizi değiştirmenizden de söz etmemiz gerekmektedir. Her şeyin öncesinde, zaten kendinizde eksikliğini hissettiğiniz şeyleri yüzünüze vuran insana aşık olursunuz. Ve o insan bunu bildiğinde, bu durumunuz ona cazip gelecek, sizi değiştirmeye çalışacaktır. Aşk bağımlılığınız varsa siz de buna izin verir ve kendi düşüncelerinizi hiçe sayarsınız.

■ İlk başta aşık olduğunuzu düşündüğünüz insanın, sonrasında artık o kadar da… olmadığına karar verir ve onunlayken kendinizi hüzünlü hissedersiniz. Mesela o artık ilk günkü kadar sevecen değildir, ya da karizmatik, veya yardımsever… Aslında o hep aynı kişidir. Siz hayalinizde yarattığınız kişiden izler bulmaya çalışıyorsunuzdur. O sizi hayal kırıklığına uğratmış olan insan değildir aslında. Siz onu yanlış şekillendirmişsinizdir.

■ Karşınızdaki insan size sürekli olarak olumsuz eleştirilerde bulunur ve siz bu eleştirilerin gerçek olduğuna inanmaya başlar, kendinizi değersiz bir insan olarak hissetmeye başlarsınız. Aşk bağımlılığı hastalığınız varsa, insanların size olan sevgisne layık olmadığınızı düşünürsünüz.

■ Aşk bağımlılığı belirtileri arasında yer alan bir diğer unsur da, onun her türlü kötü davranışına tahammül edebiliyor ve fazlasına da izin veriyor olmanızdır. Herhangi birinin sizinle toplum içerisinde sert konuşmasına izin vermezsiniz; ama o bunu yaptığında hiç bir tepki de vermezsiniz.

■ Aşk bağımlılığında, karşı tarafın sarf ettiği tehlike içerikli cümleleri görmezden gelir, bununla da kalmaz, sizi uyaran arkadaşlarınızı susturur, onları kötü bilirsiniz.

Aşk Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

■ Aşk bağımlılığı belirtilerine bakarak aşk bağımlılığı hastalığınız olduğunu öğrendiyseniz, şimdi bu sorundan kurtulma zamanınız geldi. İşe ilk olarak onda olan ve sizin tahammül edemediğiniz davranışlardan ona söz ederek başlayın. Bir daha bu tür hareketlerde bulunmaması için onu uyarın. Eğer uyarınızı dikkate almazsa, sizin bu davranışlara layık olup olmadığınızı sorgulamanızın zamanı gelmiş demektir.

■ Birlikte olduğunuz kişi size kendinizi genellikle kötü hissettiriyorsa, bunun sebebini düşünün ve neden hala ona tahammül ediyor olduğunuzu… Daha iyisini bulamayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Özgüven eksikliğiniz mi var? Birlikteliğiniz sadece alışkanlıktan ibaret mi? Bu sorulara gerçek cevaplar verin ve sonrasında ne istediğinize ona göre karar verin.

■ Aşk bağımlılığı hastalığınız varsa kendinizi artık sevmediğinizi düşünebilirsiniz. Böyle bir durumda ilk olarak kendinizi iyi hissettirecek şeyler yapın. Kendinize değer verin ve sizi sevin. Siz kendinize gereken ilgiyi gösterirseniz, bunu etrafınızdaki insanların da yapacağından şüpheniz olmasın.

■ Birlikte olduğunuz insana karşı dürüst olun. Ondan istediğiniz ya da ona karşı hissettiğiniz her şeyi açık şekilde dile getirin. Ardından, isteklerinizi dikkate alıp almadığına bakın. Sizi dinlemesi ve söylediklerinizi önemsemesi, sağlıklı bir ilişki içerisinde olduğunuzun en önemli göstergesidir.

■ İlişkinizin dengede olduğundan emin olun. Sadece siz ilişkiniz için bir şeylerden fedakarlık ediyorsanız, bu ilişki dengede değildir. Bu doğru bir ilişki değildir.

■ Aşk bağımlılığı nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtları arasında günlük tutmak da yer almaktadır. Tuttuğunuz günlüğe her gün, kendinizle ilgili sevdiğiniz ve gurur duyduğunuz şeyleri yazın. Bu bilgiler sizin kendinize olan özgüveninizin artmasını sağlayacaktır.

■ Son olarak, aşk bağımlılığınızdan kurtulmak için bir uzman yardımına başvurabilirsiniz. O sizin için, neden bu sorunu yaşadığınızı bulacak ve size bu problemden kurtuluş yolunu gösterecektir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.