Alışveriş Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Alışveriş Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Alışveriş bağımlılığı, her tür bağımlılık gibi zararlı. Geçtiğimiz günlerde sizlere aşk bağımlılığından söz ettik. Ve onun da ne denli zararlı olduğunu anlatıp, kurtulma yollarını önerdik. Alışveriş bağımlılığı nasıl tedavi edilir ve alışveriş bağımlılığından nasıl kurtulunur da önemli sorular arasında yer alıyor. Çünkü alışverişe gidip de, eve ihtiyacınız olan şeylerin yanında, ihtiyacınız olmayan şeyleri de almış olarak dönerseniz, bu durum sizin ay sonunda kredi kartı extrenizi kabartacaktır.

Aslında insanların alışveriş bağımlılığına yatkın olmalarının sebebi, kötü olayları ve sorunları yapılan alışveriş ile unutmaktan ileri gelmektedir. Çünkü alışveriş yaparken beyniniz mutluluk hormonu salgılar. Diyelim ki alışverişe çıkmadan önce, bir ihtiyaç listesi hazırladınız ve ilk olarak bu listedekileri aldınız. Ama yanında bir de, sadece indirimde olması dolayısı ile elbise, kıyafetinize uymasından dolayı ruj, güzel görünmesi sebebi ile çikolata aldınız. Peki yapmış olduğunuz tüm bu gereksiz alışverişlerin size ne gibi bir yararı olabilir? Yediğiniz çikolatalar yüksek kalorileri ile size kilo aldırır ve almış olduğunuz elbise üzerinize olmayacağı gibi, kredi kartı extreniz kabarır. Ayrıca, evdeki dolaplarınız, eşyalarınızı almamaya başlar ve bir zaman sonra dolap da almak durumunda kalırsınız ki bu durum tecrübe ile sabittir. Eğer tüm bunları yaşıyorsanız alışveriş bağımlısısınız demektir. Peki alışveriş bağımlılığı nasıl tedavi edilir? Alışveriş bağımlılığından nasıl kurtulunur? İşte yanıtlarımız

Alışveriş Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?
Alışveriş Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

■ Bir mağazaya girdiniz. Ve bir elbise gördünüz; ya da bir ceket… Çok hoşunuza gitti. Onu hemen almak istediniz, kabine girdiniz ve denediniz… Sonrasında onu hemen almaya karar verdiniz. Ama aslında yeni bir elbiseye de hiç ihtiyacınız yoktu… Öncelikle, üzgünüz; ama bu tam bir alışveriş bağımlılığı örneği. Kredi kartınız çantanızda ise ve limitiniz yeterli ise o elbiseyi alacaksınız. Ama eğer alışveriş bağımlılığından kurtulmak istiyorsanız, ilk olarak o mağazadan, ardınıza bakmadan çıkın. Sonra da oraya 2 gün boyunca uğramayın. Bu zaman zarfında, o elbise sizin hala aklınızda ise ve onu hala almak istiyorsanız, gidip alabilirsiniz. Arada geçecek olan iki gün zarfında, onu gerçekten isteyip istemediğiniz, beğenip beğenmediğiniz, ona gerçekten ihtiyacınız olup olmadığından emin olmuş olacağınız için, bu alışveriş türü sizin açınızdan daha güvenli olacaktır.

■ Alışveriş bağımlılığından nasıl kurtulunur sorusunun yanıtlarını aktarmaya devam ederken, ondan hemen kurtulmanızın çok kolay olmayacağını da hatırlatalım. Sizin için zaman alacak alışveriş bağımlılığından kurtulma sürecinde, gereksiz, anlık kararlarla yapılmış alışverişler için bütçenizden bir miktar para ayırın. En azından bu şekilde, ay sonunda zorlanmamış olacaksınız. Ve kasaya geldiğinizde yaptıracağınız taksitlerin en uzun olanını seçin. Bu sayede, daha sonra yapacağınız alışverişlere de aylık ödemelerinizde yer açmış olacaksınız.

■ Alışveriş bağımlılığı nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtları arasında yer alan önemli bir detay da, sizin nasıl bir alışveriş bağımlısı olduğunuzu bilen biri ile alışverişe çıkmanızdır. Bu kişi anneniz olabilir; en yakın arkadaşınız ya da eşiniz de olabilir. Sizin, almak istediğiniz şeye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığı hakkında bilgi sahibi ise gereksiz olarak almak istediğiniz şey konusunda sizi frenleyebilir. Yakışmadığını söylerse zaten almak istemezsiniz ki tüm bunların tecrübe ile sabit olduğunun altını bir kere daha çizmek isteriz. Sonuç itibari ile güzelin sınırı yoktur. Her hoşunuza gideni almak isterseniz, kendi yolunuzu kendiniz kesinlikle kesemezsiniz.

■ Alışveriş bağımlılığınız varsa ve bir pahalı ürün almak istiyorsanız ki bu bir akıllı telefon ya da bilgisayar olabilir, o ürünü almadan önce mutlaka araştırma yapmalısınız. Özellikleri sizin için uygun mu? O ürünü daha önce almış olanlar internet üzerinde ürünle ilgili hangi yorumları yapmışlar, bir süre beklerseniz ürünün fiyatı düşer mi, aynı ürünün fiyatı farklı mağazalarda ne kadar, bu fiyata, diğer markaların benzer ürünleri arasından daha iyi bir ürün bulma şansınız var mı? Bu sorular uzatılabilir. Tabi ki siz bu araştırmaları yaparken, o ürüne ihtiyacınız olup olmadığını da bir kez daha düşünmüş olacaksınız. 4.5G uyumlu, büyük ekran, kamerası kaliteli, istediğiniz her şeyi yapabildiğiniz, bataryasında henüz hiç bir sorunu bulunmayan bir telefonunuz varken, sadece çift kamerası var diye başka bir akıllı telefon almayı düşünmek, kesinlikle bir alışveriş bağımlılığı örneğidir.

■ Anlık bir karar vererek yapmış olduğunuz alışverişin sonucunda, o ürünü nasıl kullanacağınızı hayal edin. Diyelim ki bir ayakkabı almak istediniz; ama ona uyumlu bir çantanız ya da bir kıyafetiniz yok. Sadece o ayakkabıyı beğendiğiniz için gidip bir de çanta ve kıyafet mi alacaksınız? Boşuna alıp, belki de hiç kullanmayacağınız ürünlere para harcamanın hiç bir mantığı yok.

Eski Yorumlar
  1. Ebru

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.