Reflü Nedir? Reflünün Belirtileri Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere reflü ile ilgili bilgilerden söz ederek, reflü nedir sorusunun yanıtını, reflünün belirtilerini, ve reflünün nedenlerini aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de reflü ile ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz, ilk olarak reflü nedir sorusunun yanıtına, sonrasında da reflünün nedenleri, ve reflünün belirtilerini gözden geçirmeye başlayalım:

Reflü nedir? Beslenme sırasında, yiyecekler ağızda öğütülüp, sonrasında da tükürük yardımı ile yumuşatılarak yemek borusundan mideye ulaştırılır. Midede, mide özsuyu ile birleşen, sonrasında da bir güçlü asit ile karışan yiyecekler boza kıvamına gelir. Normal süreç bu şekilde işler; ve bu şekildeki yiyecekler sindirim sürecine devam ederken reflüde, boza kıvamına gelen yiyeceklerin, yeniden yemek borusuna kaçması durumu söz konusudur.
Reflünün nedenleri nelerdir? Sık sık kusma, hamilelik, şişmanlık, mide fıtığı… gibi nedenler, reflünün nedenleri arasında yer alabilmekle birlikte, reflünün nedenleri olmasa dahi, reflü zaman zaman, problemsiz kişilerde de görülebilmektedir.
Reflünün belirtileri nelerdir? Reflünün belirtileri arasında ilk olarak ağıza gelen acı sudan söz etmek gerekmektedir. Reflünün belirtileri arasında ayrıca, göğüs arkasının ağrıması durumundan da söz edildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Reflünün belirtileri arasında yer alan göğüs arkasının yanması; hatta ağrımasının, bazı zamanlar, kalp krizinin belirtileri ile karıştırıldığını da belirtmemiz gerekmektedir.
Reflünün belirtileri arasında ses kısıklığından da söz edilmesinin gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir. Sesin çatallaşması, yorgunluk belirtileri göstermesi, ya da boğazda meydana gelen şişlik, ya da rahatsızlıkların da reflü belirtileri arasında yer aldığını belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir. Reflünün belirtileri arasında aynı zamanda ağız kokusu da yer alabilmektedir. Yutma zorlukları da reflünün belirtileri arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası