Reflü Hastalığı Hakkında Bilgiler

Reflü Hastalığı Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere, ilk olarak, reflü nedir, reflü hastalığı nedir gibi soruların yanıtlarını vereceğiz. Sonrasında ise, reflüde bitkisel tedavi, ve dikkat edilmesi gereken konular hakkındaki kısa bilgilere değinmeye çalışacağız. O halde ilk olarak soralım: reflü nedir? Reflü hastalığı nedir? Bu soruların yanıtını şu şekilde verebiliriz ki: reflü hastalığı, mide asitlerinin, mide kapakçığını aşarak, yemek borusuna kaçmasıdır. Reflü nedir; ve reflü hastalığı nedir sorusunun yanıtı olarak verdiğimiz cevapta belirttiğimiz mide kapakçığı, iki adet kastan oluşmaktadır. Bu iki kas, yeterince çalışmazsa; ya da yemek borusu fıtığı meydana gelmiş ise, reflü hastalığından söz etmemiz olanaklı hale gelmektedir.

Reflü hastalığı ile olarak edindiğimiz bilgilerle, reflü nedir; ve reflü hastalığı nedir sorularının yanıtlarının verilmesinden sonra, reflü belirtileri ile yazımıza devam etmek istersek, reflü belirtileri arasında, ağız kokusu, ağızdan gaz çıkartma… Reflü belirtileri arasında midenin ve yemek borusunun yanmasından da söz etmek gerekirken, reflü belirtilerinden bir diğerinin de ses kısıklığı olduğu belirtilmelidir. Reflü belirtileri arasında sayılması gereken diğer faktör ise göğüs ağrısıdır.

Reflü hastalığında dikkat edilmesi gereken bir takım konular da bulunmaktadır. Peki reflü hastalığında nelere dikkat etmek gerekir? İlk olarak, reflü hastalığı olan kişilerin büyük porsiyonlarla yemek yememeleri gerektiğini belirtmemiz gerekir. Az yemek yemesi gereken reflü hastalarının, sık yemek yiyerek acıkmamaları gerekmektedir. Reflü hastalığında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da, reflü hastalarının yemek yerken çok fazla su içmemelerinin gerekliliğidir. Reflü hastalığında dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, reflü hastalarının, uyku sırasında yastık kullanmalarının gerekliliğidir. Bu şekilde, reflü hastalarının baş ve boyun bölgesi yüksekte kalacağından, mide asitlerinin yemek borusuna kaçması sorununun engellenebilmesi durumu söz konusu olacaktır.

Reflü hastalığı sırasında dikkat edilmesi gereken noktaları anlatmaya devam ederken şunu da belirtmeliyiz ki, reflü hastalığının tetiklenmesine ortam hazırlayan bir takım gıdaların tüketilmesinden kaçınmak gerekmektedir. Reflüde ne yenmeli sorusunun yanıtını vermek istersek, bolca elma, patates, lahana, brokoli, fasülye; ve bezelye gibi gıdaların, reflü hastalığında sık olarak tüketilmesinde bir sakınca görülmemektedir. Reflü hastalığında yenilmemesi gereken gıdalara bakmak istersek, turunçgiller, sirke, meyve suları, nane, domates, baharatlar, alkol, işlenmiş etler… mide asitlerinin artmasını olanaklı hale getirdiklerinden dolayı, reflü hastalığında tüketilmeleri problem yaratabilmektedir. Kafein, ve çikolata da reflü hastalarının mümkün olduğunca az tüketmeleri gereken şeyler arasında yer almaktadır. Reflü hastalarının, kurutulmuş greyfurt, hindistan cevizi, ve papaya gibi şeyler tüketmeleri, mide asitlerini dengelemeleri açısından önerilmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.