Ramazanda Kilo Almak İstemiyorsanız Metabolizma Hızını Arttırmak İçin Spor Yapmalısınız

Ramazanda uzun süren saatler boyu aç kalan vücudun metabolizması yavaşlamaktadır. Metabolizma hızının yavaşlaması ise, ramazanda aç kalan kişilerin,
saat aç dahi kalsalar, kilo almalarına sebep olacaktır. Ramazanda kilo almak istemeyenlerin ise metabolizma hızını arttırmak için spor yapmaları ve hareket etmeleri gerekmektedir.

<

Ramazandan önce de spor yapan kişiler, ramazanda tempolarını biraz daha düşürerek yaptıkları spora devam etmeliler. Ramazan öncesinde düzenli olarak haftanın beş günü birer saatlik yürüyüş yapanlar, ağırlık çalışmaları ve karın egzersizleri yapanlar, yapacakları hareketleri ramazanda biraz azaltabilirler. Bunun yanında spor salonlarına giden ve iki saatten önce çıkamayanlar, spor programlarını hafifletebilirler.
Ramazan ayı öncesinde spor yapmayan kişiler ise, ramazanda kilo almamak ve metabolizmalarını hızlandırmak için bilinçli spor yapmalıdırlar. Örneğin bu yıl ramazan ayı hem çok sıcak bir mevsime denk gelmiş; hem de oruç tutma süresi çok uzatılmıştır. Bu nedenle yapılacak olan spor, kişide su içme gereksinimi uyandırmayacak şekilde yapılmalıdır.
Ramazanda oruç tutan kişiler, iftarda yiyecekleri yemekleri küçük porsiyonlar halinde almalı ve yavaş yemelidirler. İftardan bir saat sonra ise yarım saatlik bir yüzme ya da yürüyüş, ramazanda oruç tutan kişinin metabolizmasının hızlanmasını ve sindiriminin kolaylaşmasını sağlayacaktır. İftar sonrasında spor yaparken içeceü,niz suyu da birden değil, yudum yudum içmeniz gererkmektedir.
Oruç tutarken açılan oruç sonrasında, çok yemek yemek, yağlı yemek yemek; ve karışık yemek yemek dolayısı ile sindirim sisteminde meydana gelen yavaşlama, sizin uykunuzu getirecektir. Uyumamalısınız. İki saat sonra yine bir yürüyüş yapmayı tercih etmelisiniz. Eğer günlük faaliyetlerinizi sürdürmez, gideceğiniz yerlere araba ile gider, evlere asansörlerle çıkar; veya uzaktan kumandayı kullanırsanız, metabolizmanızın yavaşlamasından kaynaklı kas kaybı yaşarsınız; ve bu durum sizin metabolizmanızı daha da yavaşlatır; siz ramazanda kilo almaya başlarsınız…
Tamazanda oruç tutan kişilerin sahura mutlaka kalkmasını öneren uzmanlar, sahurda yenilecek olan bir adet kayısı kıvamındaki yumurtanın tokluk hissi verdiğini belirtiyorlar. İftarda ise bir ya da iki dilim ekmek ile birlikte salata, biraz et; ve sebze yemeği yenilmesinin ardından yaklaşık bir saat dinlenen kişi, yarım saat yürüyüş yapmalı; ve yürüyüşün orta tempolu olmasına dikkat etmelidir. Sonrasında ise meyve ve yoğurt yenilmesi tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası