Ramazan Meyvesi Olarak Bilinen Hurma Ve Hurmanın Faydaları

Hurma, ramazan ve özellikle de iftar ve oruç açma ile özdeşleşen meyvelerden bir tanesidir. İçeriğinde çok sayıda vitamin ve mineral bulunduran hurmanın faydalarını saymakla bitirebilmek pek de kolay değildir. Hurma faydalarından kısaca bahsedelim:

<

Hurma faydaları arasında, günde iki tane tüketilen hurmanın faydalarından öncelikle bahsetmek istiyoruz. Günde iki tane hurma tüketen kişilerin, kabızlık başta olmak üzere, hazımsızlık, sindirim sistemi problemleri, mide bulantısı, iştahsızlık, zayıflık, kalp problemleri; ve hatta kansere karşı dahi korunduklarının belirtilmesi gerekmektedir.
Hurmanın faydaları arasında, bebeklerin ve çocukların sağlığı açısından etkilerine de değinmek gerekmektedir. Hurmanın faydaları açısından bakıldığında, çocukların ve bebeklerin, sağlıklı büyüme ve gelişim sürecine katkısından söz etmek gerekmektedir.
Hurma faydaları arasında, anne adayları için doğumu kolaylaştıran, emziren kadınların ise süt miktarını arttıran etkisinden söz etmek gerekmektedir.
Hurma faydaları arasında göz sağlığı açısından da faydaları olduğunu hatırlatmak gerekmektedir. Düzenli tüketilen hurma göz sağlığını korurken, özellikle gece körlüğünü iyileştirici özellik göstermektedir.
Hurma faydaları arasında, lif oranının yüksek olması dolayısı ile kabızlığa karşı iyi geldiğinden de söz etmek gerekmektedir. Bir bardak suyun içerisine akşam konulan iki tane hurma, sabah aç karna içildiğinde, kabızlık sorununu ortadan kaldırmaktadır.
Hurmanın faydaları kilo alamayan kişiler için de etkilidir. Şöyle ki, akşam yatmadan önce, bir bardak süt içerisine iki adet hurma; ve bir yemek kaşığı bal ekleyip içen kişilerin kilo almaları durumu söz konusudur.
Hurmanın faydaları arasında kalp hastalıklarından koruması durumu da söz konusu iken, kötü kolesterolü kontrol eden etkisinden de söz etmek gerekmektedir.
Hurmanın faydaları, alkol kullanan kişiler için de geçerlidir. Hurma faydaları arasında yer alan karaciğer yağlanması önlenmekte; toksik maddelerin atılımı gerçekleştirilmektedir.
Hurma faydaları arasında, hücre yaşlanmasından koruyucu etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Gençlik iksiri olarak değerlendirilebilen hurma, bu özelliği ile antioksidan etki göstermektedir.
Hurmanın faydaları arasında, depresyondan ve diğer sinir hastalıklarından koruyan etkisini de belirtmek gerekmektedir.
Hurmanın faydaları arasında, bağırsak parazitlerinin öldürülmesi de yer almaktadır. Aç karna tüketilen hurmanın bağırsak parazitlerini öldürdüğü bilinmektedir.
Hurmanın faydalarına karşın, hiç bir yan etkisinin bulunmadığını da belirtmek gerekmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası