Rahim Ağzı Kanseri Ve Rahim Ağzı Kanseri Hakkında Bilgiler

Rahim ağzı kanseri hakkında bilgi vermeye çalışacağımız bu yazımızda, öncelikle şunu belirtmeliyiz ki: rahim ağzı kanseri, dünyadaki kadınların en sık karşılaştıkları üçüncü kanser türüdür. Rahim ağzı kanseri, dünya kadınlarının, göğüs kanseri, bağırsak kanseri; ve sonrasında yaşadıkları kanser türüdür; bu nedenle, rahim ağzı kanseri hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Rahim ağzı kanserinin erken teşhisi ile, rahim ağzı kanserinden kurtulabilmenin; ve ölüm sayısının azaltılabildiğinin de bilincinde olmak gerekmektedir. Her kanser türü gibi rahim ağzı kanseri de erken teşhise dayalı, farklı tedavi olanakları sunmaktadır.

Rahim ağzı kanserinin nedenlerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz: Rahim ağzı kanserinin nedenleri arasında, çok erken yaşta cinsel yaşama başlamak ilk sıradadır. Rahim ağzı kanserinin nedenlerinden bir diğeri de, ilişki sırasında korunmasız olmaktır. Rahim ağzı kanserinin nedenleri arasında geç yaşta hamile kalmak da sayılırken, rahim ağzı kanserinin nedenlerinden bir diğeri de, hatalı beslenmektir. Rahim ağzı kanserinin nedenlerini, yazımızın ilerleyen aşamalarında sizlere anlatmaya devam edeceğiz…
Diğer kanser türlerinde de olduğu gibi, rahim ağzı kanserinde de erken teşhis çok önemli. Bundan dolayı uzmanlar, her kadının, rahim ağzı kanserine dayalı hiç bir şikayetleri olmasa bile, senede bir sefer jinekolojik kontrolden geçmeleri gerektiğini belirtiyorlar.
Rahim ağzı kanseri hakkında bilgi verirken, HPV enfeksiyonundan da bahsetmemiz gerekmektedir. HPV enfeksiyonunun rahim ağzına yerleşmesi rahim ağzı kanserine neden olmaktadır. Bundan dolayı, HPV enfeksiyonu konusunda dikkatli olmak gerekirken, şunu da bilmek gerekir: HPV enfeksiyonunun rahim ağzına yerleşmesi anında, rahim ağzı kanserinin hemen başlaması gibi bir durum söz konusu değildir. HPV enfeksiyonunun rahim ağzına yerleşmesinden sonraki onuncu yılda da rahim ağzı kanseri gelişebilir.. Rahim ağzı kanserinin erken teşhisinin de öncesinde HPV enfeksiyonunun rahim ağzındaki varlığının farkedilmesi ile, rahim ağzı kanserine neden olabilecek dokular temizlenebilir; ve rahim ağzı kanseri önlenebilir.
Rahim ağzının erken teşhisinde yapılabilecek olan bir takım testleri şu şekilde sıralayabiliriz: HPV – DNA testi, kolposkopi, pap smear… Bu testler ile, rahim ağzında meydana gelmiş olması muhtemel değişikler tespit edilebilir; rahim ağzı kanserinin erken teşhisine olanak tanınabilir. Rahim ağzı kanserinin erken teşhisinde en çok kullanılan yöntem ise, pap smear yöntemidir. Pap smear yönteminde bir tane negatif sonuç elde edilirse, rahim ağzı kanseri riski %45 oranında azalır. Eğer, bir insan, hayatı boyunca dokuz smear almış ise, rahim ağzı kanseri riski %99 oranında azalmaktadır…
Rahim ağzı kanserinden korunmak için, 10 yaş ile, 45 yaş arasındaki kadınların HPV aşısı vurulması gerekmektedir. HPV aşısının vurulmasında ne kadar erken davranılırsa, vücudun savunma mekanizması, rahim ağzı kanserine karşı kendisini o kadar iyi koruyacaktır. Rahim ağzı kanserinden korunmak için yapılması gereken bir diğer şey de, cinsel yollarla bulaşması muhtemel olan hastalıklara karşı önlem alınmasının gerekliliğidir. Rahim ağzı kanserinden korunmak için sigara içmemeye de özen göstermek gerekmektedir.
Rahim ağzı kanserinin belirtilerinden söz etmek gerekirse, adet kanamaları dışındaki düzensiz kanamalar, rahim ağzı kanserinin belirtilerindendir. Vajinal akıntının kötü kokulu olması da rahim ağzı kanserinin belirtileri arasında sayılmaktadır. Rahim ağzı kanserinin belirtileri arasında rektal kanama; ve yine rahim ağzı kanserinin belirtileri arasında, idrar sırasındaki kanamalardan da söz etmek gerekmektedir.
Rahim ağzı kanseri risk faktörleri arasında ilk olarak HPV enfeksiyonundan söz edilmektedir. HPV enfeksiyonunun rahim ağzı kanserine neden olması durumunda, HPV – DNA tesninin sonucu genel olarak pozitif bulunmaktadır. HPC enfeksiyonu genellikle cinsel yolla bulaşmaktadır. Rahim ağzı kanseri risk faktörlerinden bir diğeri de 16 yaşından önce cinsel yaşama başlamaktır. Rahim ağzı kanseri risk faktörlerinden bir diğeri de eş sayısının çok olmasıdır. Rahim ağzı kanseri risk faktörlerinden bir diğeri ise, pasif ya da aktif sigara içiciliğidir. Rahim ağzı kanseri risk faktörleri arasında diyetler de yer almaktadır. Rahim ağzı kanseri risk faktörlerinin diğerleri ise, beş yıldan uzun süre doğum kontrol hapı kullanmak, çok sayıda doğum yapmak, ırk, sosyo ekonomik düzeyin düşüklüğü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası