Portakalın İçeriği Ve Portakalın Faydaları

Portakal, turunçgiller ailesinin bir ferdi olarak karşımıza çıkan; kış aylarında severek tükettiğimiz bir meyvedir. Portakal ağacının boyu iki metre ile on metre arasında değişiklik gösterir. Portakal kabuğundan portakal esansı yapılırken; portakalın çiçeğinden de portakal çiçeği esansı yapılmaktadır. Bol sulu olan portakal, aynı zamanda bir vitamin deposu; ve mineral deposudur. Portakalın içeriğinde yüksek miktarda C vitamini; ve bolca B vitamini bulunmaktadır. Portakalın içeriğinde bulunan minerallerin bazıları ise, kalsiyum, magnezyum ve potasyumdur.. Portakalın faydalarından söz etmek istersek:

Belirttiğimiz gibi portakalın içeriğinde yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır. Bundan dolayı, portakalın faydaları arasında ilk sırada, demirin vücut tarafından kolay emilimi yer almaktadır. Portakalın faydalarından bir diğeri de vücut için zararlı etkileri bulunan serbest radikallerin etkilerini azaltmaktır.
Portakalın içeriğinde kalsiyum bulunduğunu da belirtmiştik. Portakalın faydaları arasında kemik sağlığı; ve diş sağlığının korunması da yer almaktadır.
Portakalın içeriğinde folik asit de bulunur. Portakalın faydaları arasında sağlıklı beyin gelişiminden de söz etmek gerekmektedir ki folik asit alımı özellikle hamile bayanlar için gereklidir.
Portakalın içeriğinde B6 vitamini de bulunmaktadır. Portakalın faydaları arasında, hemoglobin üretimine destek olmak da yer almaktadır. Hemoglobin ise, vücudun her bölgesine gereken oksijeni taşımaktadır.
Portakalın içeriğinde bulunan magnezyum, portakalın faydaları arasında yer alan kan basıncının; yani tansiyonun dengelenmesini sağlamaktadır.
Portakalın içeriğinde bulunan potasyum, portakalın faydaları arasında sağlıklı bir kardiyovasküler sistemin oluşmasını desteklemektedir.
Portakal suyunun faydaları arasında, reaktif oksijenin engellenmesinden nahsetmek gerekmektedir.
Portakalın faydaları; ve portakal suyunun faydaları arasında, kemik erimesinin önlenmesi; ve kemik gelişimi de yer almaktadır.
Portakalın faydaları arasında soğuk algınlığının tedavisinden de söz etmek gerekmektedir. Portakalın faydalarından bir diğeri kanı temizlemek iken, karaciğeri çalıştırmak, Sindirim sistemini düzenler, iştahsızlık problemini giderir, vücudun gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri karşılar.
Portakal suyunun faydaları arasında, damar; ve kılcal damarların temizlenmesi, buna paralel olarak da kalp sağlığı; ve damar sağlığının korunması yer almaktadır. Kanın pıhtılaşması da portakal ile önlenebilmektedir. Portakalın faydaları arasında, böbrek taşı oluşumunun önlenmesi de yer alır. Portakal yaprağının faydaları arasında, taze olarak kullanılırsa, kabızlık problemini gidermesinden söz etmek gerekmektedir.
Aç karna içilecek olan portakal suyu, hafif mide sorunlarına yol açabilmektedir…

Latest Comments
  1. mahir

    coook ıyı yaaaaaa!!!!!:D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası