Polen Alerjisi Nedir?

Polen Alerjisi Nedir?

Polen alerjisi, özellikle mevsim bahar olduğunda ve sonrasında da yaz aylarında kendini gösterir. Çiçekli bitkilerin çoğalmasına katkı sağlayan, proteine benzer yapısı bulunan polenler, çiçek tozlarıdır. Gözle görülmeyecek kadar küçük olan polenler, rüzgarın etkisi ile kilometrelerce uzağa gidebilir. Kapısı penceresi açık olan evlerimize dolabilir ya da dışarıda zaman geçiren bizlere ulaşabilir. Peki polen alerjisi nasıl anlaşılır? Polen alerjisi nedir, Polen alerjisi nasıl önlenir? Sizlere ilerleyen bölümlerde bu soruların yanıtlarından söz edeceğiz.

Polen Alerjisi Nedir?

Her bitki, kendi için uygun olan sıcaklık ve nem oranının bulunduğu mevsimde polenlerini çevreye yayar. Örnek vermek gerekirse, ağaçların polenleri kış sonu ve ilkbaharda, çimenlerin polenleri ilkbahar ve yaz başlarında çevreye salınır. Otların polenleri ise yaz sonu ve sonbahar aylarında havada bulunmaktadır. Bulunduğunuz şehrin çevresinde bulunan bitki örtüsü ve nem oranı ile hava sıcaklığı, orada bulunan polenlerin zamanlarında değişimler gözlenmesini gündeme getirebilir.

Polen alerjisi, vücudun polenlere tepki vermesi olarak anlatılabilir. Polenle karşılaşan vücudumuz, karşılaşma anında ya da bunun bir müddet sonrasında tepki vermeye başlar. Polen alerjisi nasıl anlaşılır sorusunun yanıtlarını sizlere aktardığımızda, sizin böyle bir sorununuz olup olmadığını anlama ihtimaliniz artacaktır.

Polen Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Polen alerjisi kendini burunda, alerjik rinit belirtileri ile gösterebilir.
■ Hapşırık
■ Tıkanıklık
■ Akıntı
■ Kaşıntı
Polen alerjisinin burunda vermiş olduğu belirtilerdir.

Gözlerinizdeki bazı belirtilerle de polen alerjisi sorununuz olup olmadığını anlayabilirsiniz.
■ Gözlerde şişkin görünüm
■ Kızarıklık
■ Sulanma
■ Kaşıntı
Polen alerjisini gözlerdeki belirtilerle ifade etmektedir.

■ Astım hastalarının atakları başlar.
■ Nefes darlığı
■ Hırıltı
■ Öksürük
■ Ciltte görülen kaşıntı ve kurdeşen de polen alerjisi nasıl anlaşılır sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır. Basit gibi görülen bu belirtiler, polen alerjisine sahip kişiler için oldukça rahatsız edicidir. Bu nedenle önlemenin yolları hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir.

Polen Alerjisi Nasıl Önlenir?

Polenlerin bulunduğunuz şehirde yoğun olduğu mevsimleri bilmeli ve bu dönemlerde, vereceğimiz korunma yollarını dikkatle uygulamalısınız.

■ Polenlerin çevrede en yoğun olduğu zamanlar sabah ve öğle saatleridir. Akşam saatlerinde ve yağmur yağdıktan sonraki bir kaç saat boyunca çok fazla polen görülmemektedir. Polen alerjisi probleminiz varsa, dışarı çıktığınız saatleri ve evi ya da işyerinizi havalandırma zamanlarını buna göre ayarlayın.

Sportif aktivitelerinizi kapalı mekanlarda gerçekleştirin.
■ Dışarı çıkarken şapka ve güneş gözlüğü kullanın.
■ Uzun kollu üstler ve pantolon ya da uzun etek giymeyi tercih edin.
■ Eve geldiğinizde üzerinizdeki giysilerden hemen kurtulup, bol su ile duş alın ve saçlarınızı iyice yıkayın.

Polen alerjisi nasıl önlenir sorusunun yanıtları arasında, ev içerisinde almanız gereken bazı önlemler de yer almaktadır.
■ Çamaşırlarınızı balkonda değil, ev içerisinde kurutun.
■ Klimalarınızın, gerek evinizde, gerekse de arabanızda, polen filtreli olmasına dikkat edin.
■ Arabanızın camı kapalı olacak şekilde seyahat edin. Toplu taşıma araçlarında kapı ya da cam açık ise buralardan olabildiğince uzağa oturun.

Eski Yorumlar
  1. Fırat
    • Almina

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.