Pirincin Faydaları Nelerdir? Pirinç Ununun Faydaları

Pirincin Faydaları Nelerdir? Pirinç Ununun Faydaları

Pirincin faydaları her ne kadar tam anlamı ile bilinmese de ve hatta pirinç sağlıksızdır algısı gelişmiş olsa da aslında her daim elimizin altında bulunan bu yiyeceğin çok fazla yararı bulunmaktadır. Her şeyin öncesinde B grubu vitaminleri içeriğinde barındırır. Ve eğer siz B vitamini bakımından yetersiz beslenirseniz kansere ve alzheimere daha yatkın bir hale gelirsiniz.

Yetişmesi için verimli topraklara gereksinim duyuyor olsa da pirinç aslında suda yetişen bir tahıldır. Dolayısı ile vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Aynı zamanda içeriğinde protein ve karbonhidrat da bulundurur. 100 gram pişmiş pirincin kalorisi 100’dür diyebiliriz. Bu noktada kalori hesabı ile diyet yapıyorsanız pirinci çok kolay hesaplarsınız: 1 gram = 1 kalori… Ve pirincin içeriğinde yağ yoktur.

Pirincin Faydaları Nelerdir

Pirincin Faydaları

Yüksek oranda B vitamini içeriğine sahip olan pirinç bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı korur ve alzheimer ile depresyon risklerini azaltır. Bunlara ek olarak beyin sağlığının daha iyi olması adına B vitaminine mutlaka ihtiyaç vardır.

Kadınların özellikle menopoz sonrası dönemde sık yaşadıkları kemik erimesi problemi de pirinç tüketilmesi ile aşılabilir. Şöyle ki pirincin içeriğinde Fosfor, D vitamini ve Kalsiyum da yüksek miktarda vardır. Bu mineral ve vitaminler yine kadınların daha çok ilgi alanına giren cilt ve tırnak sağlığını korumak açısından da büyük öneme sahiptir.

Pirincin Faydaları

Pirincin Faydaları

Hazımsızlık sorununu önleyen pirinç aynı zamandaishale karşı da iyi bir koruyucudur. Ve ishalin bağışıklık sistemi üzerinde çok önemli etkisi vardır. Ayrıca vücut için su kaybı anlamına gelmektedir. Bu gibi nedenler dolayısı ile bir kez daha bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyleyebileceğimiz pirincin aynı zamanda tüketenler açısından ishal önleyici bir besin olduğunu da belirtmeliyiz.

Pirincin Faydaları Nelerdir?

Pirincin faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarından söz ederken, içeriğinde hiç bir alerjenik madde bulundurmadığını belirtmeden de geçmemeliyiz. Laktoz ve gluten pirincin içeriğinde yer almamaktadır. Sindirim sistemi ve bağırsaklar üzerinde hiç bir olumsuz etkiye sahip olmayan pirinç proteinleri amino asitler bakımından, inek sütü ve soya sütüne göre anne sütüne daha yakındırlar.

Pirinç faydaları nelerdir sorusunun yanıtları arasında kan şekerini yükseltmek ve enerji üretimine katkı sağlamak da yer almaktadır. Pirinç bu etkileri, bir aminoasit olan lösin sayesinde sağlamaktadır. Büyüme hormonunun arttırılmasına katkı sağlayan pirinçaynı zamanda yağları enerjiye dönüştürür ve yaraların daha çabuk iyileşmesini olanaklı hale getirir.

Bir B vitamini türü olan folik asit depirinç içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Dolayısı ile pirincin faydaları nelerdir sorusunun yanıtları arasına rahim, kolon ve göğüs kanseri başta olmak üzere diğer kanser türlerinden koruduğunu,aynı zamanda beyin kanaması ve alzheimer gibi riskleri azalttığını söyleyerek yanıt verebiliriz.

Pirinç Ununun Faydaları

Pirinç ununun faydaları pek bilinmez. Ve hatta pirinç bile genellikle pilav ya da sütlaç haliyle tercih edilir ve kullanılır. Fakat evde kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz ya da marketlerden temin edebileceğiniz pirinç unu da pek çok faydası ile karşımızda duruyor. Genellikle muhallebi yaparak yararlanabileceğimiz pirinç ununun faydaları şu şekilde sıralanabilir.

• Bebeklerin gelişimi açısından çok önemli faydaları bulunan pirinç unu ile seyreltilmiş sütten oluşan bir mama hazırlamanız halinde bebeğiniz hem pirinç ununun içeriğinde bulunan vitamin ve minrallerden yararlanır hem de bu sayede onun yutma yetisinin gelişmesine yardımcı olursunuz. Sütü su ile karıştırarak seyreltebilirsiniz.

• İçeriğinde bulunan faydalı asitler sayesinde cildinizi güneşten koruma etkisi bulunan pirinç unu ile düzenli olarak cilt maskeleri hazırlayın. Böylece sadece cildinizi güneşten korumakla kalmaz, güneş lekelerini azaltır ve gözeneklerinizi küçültebilirsiniz. Toksinlerden bu maske ile arındırdığınız cildinizi daha sağlıklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

• Pasta, muhallebi ya da sütlaç gibi tatlılarınıza pirinç unu ekleyerek daha kıvamlı olmalarını sağlayabilir; aynı zamanda pirinç ununun faydalarından yararlanmayı da olanaklı hale getirebilirsiniz.

• Pirinç ununun içeriğinde çok değerli vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Özellikle de kahverengi pirinç ile yapılan pirinç ununun… B vitamini ve protein bakımından çok zengin olan pirinç ununu besin takviyesi olarak kullanabilirsiniz.

• Bu faydalarından yararlanabileceğiniz pek çok besine karşın pirinç unu daha uygun bir fiyat ile sunulmaktadır. Dolayısı ile cep yakmayan lezzetler arasında yer aldıklarını da söyleyebiliriz.

• B vitamini sinir sistemi fonksiyonlarının daha iyi olmasına katkıda bulunmaktadır. Ve pirinç unu içerisinde bol miktarda olması dolayısı ile sinir sisteminin sağlığı açısından büyük öneme sahiptir.

• Zengin protein içeriği sayesinde hücre yenilemesine katkıda bulunan pirinç ununun faydalarından bir diğeri de yaşlanma etkilerini yavaşlatmasıdır.

Pirinç unu maskesinasıl kullanılır başlıklı yazımızı gözden geçirerek de onu nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Pirinç Unu Nasıl Yapılır?

Pirinç unu nasıl yapılır sorusunun yanıtı için ilk olarak 2 bardak pirinç ve 5.5 bardak suyu hazır edin. Ve sonrasında pirinç ununun yapılış aşamalarını maddeler halinde sıralayalım…

Pirinç unu nasıl yapılır sorusunun yanıtı için ilk işiniz pirinçleri yıkamak olsun.

•Ardından temiz bir havlunun üzerine suyunu süzerek alın. Üstüne de başka bir havlu kapatarak havluların pirinçte ne kadar su varsa çekmesini sağlayın.

• Suyunu tamamen çeken pirinçleri fırına alarak 2 – 2.5 dakika fırınlayın. Bunu pirinçlerin kıtır kıtır olması adına yapıyorsunuz.Süreyi çok fazla geçirmeyin.

• Ardından rondodan geçirerek iyice çekin. Hedefiniz un kadar olmasa da pirinçlerin una yakın oranda küçülmesini sağlamaktır.

Pirinç unu çok çabuk küflenen bir şey olması dolayısı ile en fazla 5 – 6 gün içerisinde tüketilmelidir. Dolayısı ile çok fazla yapmayın.

Pirinç ununu pirinç tuzu olarak da adlandıran kişiler bulunmakta olup, pirinç suyu ve pirinç tuzu ile pirinç maskesi nasıl hazırlanır sorusunun yanıtını da linke tıklayarak alabilirsiniz. Pirincin faydaları bu şekilde de elde edebileceğiniz kullanım alanı sunmaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.