Pembe Kurdele Kampanyası İle Göğüs Kanseri Bilinçlendirmesi

Göğüs kanseri, göğüs hücreleri ile başlayan bir kanser türü olması ile bilinmektedir. Dünya üzerinde, her sekiz kadından birinde görülen göğüs kanseri ile ilgili yapılan araştırmalar doğrultusunda, her sekiz kadından birinin, hayatının bir döneminde, göğüs kanseri ile karşı karşıya kalacağı belirtilmektedir. Aynı araştırmanın sonuçlarına göre, göğüs kanseri, akciğer kanserinden sonra, göğüs kanseri, kanser hastalıkları sıralamasında kendisine yer bulmaktadır. Bu nedenle, her Ekim ayında, pembe kurdele kampanyası düzenlenerek, göğüs kanseri hakkında, insanlar bilinçlendirilmeye çalışılır. Pembe kurdele, göğüs kanseri bilinçlendirme konusunda bir simge niteliği kazanmıştır.

<

Göğüs kanseri, sadece kadınlarda görülen bir kanser türü değildir. Bununla birlikte, erkeklerin göğüs kanserine yakalanma oranları; kadınların göğüs kanserine yakalanma oranlarından 100 kat daha azdır. Bu çerçevede, pembe kurdele kampanyasına, sadece kadınların değil, erkeklerin de katılması gerekmektedir. Göğüs kanseri bilinçlendirmesinde, sadece kadınların değil, erkeklerin de bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Göğüs kanserine yakalanma riski hiç olmayan kişilerin var olduklarını düşünsek dahi (ki böyle kişiler yok) yine de göğüs kanseri hakkında bilinçlenmeleri gerekmektedir. Çünkü, çevrelerinde bulunan her sekiz kadından biri göğüs kanseri riski ile karşı karşıya iken; her seksen erkekten biri de göğüs kanseri riski ile karşı karşıyadır.
Göğüs kanserinde yaşanan hızlı artışın başlangıç tarihi 1970’li yıllara dayanmaktadır. Göğüs kanserinin artışına sebep olarak, Batı’lı modern yaşam tarzına uyum sağlamamız gösterilmektedir. Bundan dolayı, pembe kurdelenin ifade ettiği şeyin önemi büyük; ve pembe kurdele kampanyasının desteklenmesinin önemi de yadırganamayacak kadar çoktur.
Göğüs kanserinin, dünya üzerinde en çok görüldüğü noktalara baktığımızda ise, karşımıza Avrupa ülkeleri; ve Kuzey Amerika çıkmaktadır. Pembe kurdele, göğüs kanseri bilinçlendirmesini ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde pembe kurdele kampanyası için gönül verenler ile başlamıştır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası