Papayanın Faydaları Ve Papaya Nasıl Saklanır

Papaya, günlük gereksinim duyduğumuz vitamin ve mineralleri, yeteri kadar alabilmemiz açısından tüketmemiz gereken, egzotik meyvelerin başında yer almaktadır. Papayanın yetiştirildiği ağaç kavun ağacı olarak da isimlendirilmektedir. Papaya nerelerde yetiştirilir derseniz, papayanın yetiştirildiği yerler genel olarak: Havaii, Avusturalya, Latin Amerika; ve Güney Afrika’dır. Papayada bulunan C vitamini, papayanın olgunlaşması ile daha fazla artmaktadır. Papayanın faydaları ise, yazımızın ilerleyen bölümlerinde…

Papayanın faydalarından ilki, enerji veren etkisidir. Papaya, enerji vermesi gerekçesiyle, hamile bayanlar, emziren anneler; ve gelişmekte olan çocuklar için iyi bir kuvvet deposu niteliğindedir.
Papayanın faydaları arasında, sindirimi kolaylaştırma etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Papaya, sindirilmesi en kolay meyvelerden bir tanesi olmakla birlikte, diğer besinlerin de sindirilmesini kolaylaştıran bir etkiye sahiptir.
Papayanın faydaları arasında mide sağlığını koruyucu etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Papaya, hem mide suyu eksikliğini telafi eder; hem de midedeki fazla sıvının problem yaratmasına engel olur.
Papayanın faydaları hakkında bilgi sahibi olan Hindistan’lılar, papayanın faydalarından yararlanarak, et yemeklerinin içerisine papaya eklemektedirler. Bu sayede, hem etin besin değeri arttırılarak suyu alınır; hem de etin, papaya sayesinde daha kolay sindirilmesine olanak tanınır.
Papayanın faydaları arasında bir takım cilt problemlerine iyi geldiğinden de söz etmek gerekmektedir. Papaya, içerisinde irin bulunan yaraların tedavisinde, irinlerin tedavisinde, sivilce tedavisinde; ve siğil tedavisi gibi pek çok deri probleminde etkilidir.
Papayanın faydaları arasında, ciltteki çilleri iyileştiren etkisinden; ve bununla birlikte güneş yanıklarından, kahverengi lekelerden kurtulmak da yer almaktadır.
Papayanın faydaları arasında kabızlığa iyi gelmesinden söz etmek gerekir. Papayanın faydalarından bir diğeri de kanayan basur yaralarını iyileştirmesidir. Papayanın faydalarından bir başkası ise, kronikleşen ishale iyi gelmesidir.
Papayanın faydaları arasında mantara iyi gelmesinden de söz etmek gerekmektedir.
Papaya nasıl kullanılır? Papaya nasıl kullanılır sorusunun yanıtını verirken, önce papayanın iyice yıkanması gerektiğini bilmek gerekir. Daha sonra papayanın kabukları soyulur. Sonrasında ise papaya ortadan ikiye bölünerek dilimlenip yenir. Olgunlaşmamış papayalar serttir; ve olgunlaşmamış papayanın rengi, sarı – yeşil karışımıdır. Olgunlaşmış papaya ise, olgunlaşmamış papayaya göre daha yumuşaktır. Olgunlaşmış papayanın rengi yarı sarı, yarı yeşildir.
Papaya nerelerde kullanılır? Papaya meyve olarak yenilebildiği gibi, meyve salatalarında, meyve sularında, pasta yapımında, kokteyllerde; ve yemek yapımında kullanılabilmektedir.
Papaya nasıl saklanır? Papaya olgunlaşmamış ise, güneş görmeyen bir yerde iki ya da üç gün bekletilmelidir. Papaya çabuk olgunlaşsın istiyorsanız yanına bir ya da iki günlüğüne, etilen gazı üreten meyvelerden biri olan elma, muz, ya da armut koymalısınız. Papaya bu şekilde bir ya da iki günde olgunlaşır. Papatayı, buzdolabında; fakat, diğer sebzelerden uzakta saklamalısınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası