Ortak Kullanım Alanlarında Ayak Mantarına Dikkat…

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, hepimiz kendimizi sahillere ve havuzlara atmaya başladık. Kötü bir amacımız yok elbette; tek derdimiz serinlemek. Ancak, yaz mevsiminde gidilen havuz ve sahiller, ayak mantarına neden olabiliyor. Ayak mantarı nedenleri arasında yer alan, ayağın ıslak kalması başta olmak üzere, ayak mantarı nedenlerinden bir diğeri de, ayak mantarının halihazırda var olduğu kişilerin kullandıkları eşyaları kullanmak; ve hatta onların ayakları ile temas ettikleri yerlere temas etmektir. Bu nedenle, ayak mantarı nedenlerinden kendimizi mümkün olduğunca uzak tutmamız gerekmektedir. Peki ama nasıl?

<

Ayak mantarları ve tırnak mantarı viral bir sorun olması sebebiyle, gerek ayaklarımızı; gerekse de tırnaklarımızı kıskacı altına alabilmekte. Elbette vücudumuzun da bir savunma mekanizması var; ve bağışıklık sistemimiz bu virüslere karşı bir korunak oluşturuyor; ancak belirli bir yaştan sonra, ayak mantarları ve tırnak mantarı riski ile karşı karşıya kalmamız muhtemel. Ayak mantarlarının çocuklarda çok sık görülmemesine karşın, 30’lu yaşların üzerindeki kişilerde sık sık ayak mantarları ve tırnak mantarının görülme sebebi de bağışıklık sisteminden kaynaklanmaktadır. Belirli bir yaştan sonra bağışıklık sistemimiz çökmeye başlar çünkü…
Ayak mantarının nedenleri arasında, az önce de belirtmiş olduğumuz gibi, havuzlar ve sahiller büyük bir yer kaplamaktadır; ancak tatile gittiğinizde, konakladığınız otel odasının tuvalet ve banyosu dahi, size ayak mantarının nedenleri arasında sayılabilmektedir. Otel odasının tuvalet ve banyosunun otel görevlileri tarafından dezenfekte edilmediği aşikar ise, mutlaka otel odalarınızdaki tuvalet ve banyoları dezenfekte ettirmelisiniz.
Ayak mantarı nedenleri arasında sayılan sahil ve havuzlarda, ayak mantarından korunmak için, kesinlikle çıplak ayakla yürünmemesi önerilmektedir. Ayak mantarından korunmak için, mutlaka kendi terliklerinizi ya da ayakkabılarınızı kullanmanız önerilmektedir. Spor salonlarında duş alacak kişiler için de aynı durum geçerlidir. Ayak mantarlarından korunmak için, her nerede olursa olsun, başkalarının kullandıkları terlikleri değil, kendi terliklerinizi tercih etmeniz şiddetle önerilmektedir.
Ayak mantarlarından korunabilmek için saunalarda da dikkatli olmanız gerekmektedir. Uzmanlar, ayak mantarından korunmak için, saunaya girerken, mutlaka mantara karşı etkili sprey kullanmanız gerektiğini belirtmektedirler.
Ayak mantarının belirtilerine gelince: ayak mantarının belirtileri arasında ilk sırada kaşıntı sayılabilir. Ayak mantarının belirtilerinden bir diğeri ise ayak derisinin renk değiştirmesi; ve ayak derisinin pul pul dökülmesidir. Ayak mantarı belirtilerinden bir başkası ise, ayak kokusu olarak sayılmaktadır. Ancak ayak kokusu, sadece ayak mantarının belirtileri arasında yer alan bir sorun değildir; bunu da unutmamak gerekir…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası