Omicron Varyantı Belirtileri – Tehlikeli Mi – Ne İyi Gelir?

Omicron Varyantı Belirtileri – Tehlikeli Mi – Ne İyi Gelir?

Omicron varyantı belirtileriherkes tarafından merak ediliyor. Çünkü son zamanlarda havalar, gündüzlerin sıcak ve güneşli; gecelerin ise soğuk olması şeklinde seyrediyor. Yani tam bir hastalık havası. Ve insanlar elektrik tasarrufu yapabilmek adına yeteri kadar ısınamıyor da. Dolayısıyla hastalıklar ortaya çıkıyor.

Omicron’un ise çok çabuk bulaştığı ve yaygın olduğu dile getiriliyor. Hal böyle olunca herkes kendisinde Omicron olup olmadığını öğrenmeye çalışıyor. Bu arada hayatımıza 2019 yılının sonunda kabus gibi giren ve bir türlü gitmeyen Koronavirüs hastalığı artık varyant isimleri ile anılıyor.

Bazı kişiler hastalığın belirtileri hakkında bilgi edinerek, test yaptırmaya gerek duymuyor. Belki de izolasyondan hoşlanmıyorlar. Hafif geçmesi dolayısı ile de ya bulaştırmayacaklarını ya da herkesin aynı hafif şiddette hastalığı yaşayacağını düşünüyorlar. Fakat bu çok yanlış bir düşünce ve hemen kurtulmalısınız.

Sizde hafif semptomlar gösterse de Omicron varyantı dolayısı ile her gün onlarca kişi hayatını kaybediyor. Bu nedenle test yaptırmasanız dahi, toplum için kendinizi izole etmek durumundasınız. Bu arada hastalığın faranjit ile karıştırılabileceğini de hatırlatalım. Faranjit bulaşmaz ama Omicron varyantı bulaşır.

Omicron Varyantı Belirtileri

Omicron varyantı belirtileri arasında, Koronavirüs’ün bilinen belirtilerinden olan ateş ve öksürük daha az göze çarpıyor. Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi bu varyant kendini faranjit gibi hissettiriyor. Ve bu sorun toplumda pek çok kişide var. Dolayısı ile insanlar rahat.

Omicron Varyantı Nasıl Anlaşılır

Omicron Varyanti Belirtileri

Yine bir faranjit krizi ile karşılaştıklarını düşünüyorlar. Bir de buna havaların soğuk olması durumu eklenince, üşütmüş olabilecekleri yerleri hatırlıyorlar. Son haftalarda kar tatili de çok sık yapıldı örneğin. Çok sayıda okurumuz kara giderken ne giyilir sorusunun yanıtlarını araştırdı.

Bütün bu faktörler bir araya geldiğinde de kimse kendine Omicron’u yakıştırmıyor. Vevirüs zaten çok kolay bulaşıyor. Hal böyle olunca da toplumda kolayca yayıldı. Ama siz kendi adınıza bu gidişe bir dur diyebilirsiniz. Bir canın sizin yüzünüzden yok olduğunu bilmek zordur.

Bu kadar duyarsız olmamızın bir diğer nedeni de omicron varyantı belirtileri hakkındaki yayılan yanlış bilgiler. Pek çok kişi hastalığın ağır seyrettiğini öğrendi. Kendilerindeki hafif belirtilerin Omicron’a bağlı olduğuna inanamadılar. Hastalığın hafif seyrettiğini ise yeni yeni öğreniyoruz.

Peki belirtiler arasında neler var? Hemen maddeler halinde sıralayalım.

■ Boğaz ağrısı

■ Hapşırma

■ Yorgunluk

■ Baş ağrısı

■ Eklem ağrıları

■ Burun akıntısı

Öksürük, ateş, nefes darlığı, tat ve koku almanın yok olması… gibi belirtiler ise var ancak çok sık karşılaşılmıyor. Pek çok kişi ise kendisinde Omicron’un olmadığı kanısına, tat ve koku alabildiğini söyleyerek varıyor. Bu yanlış bir çıkarım…

Yapılan test sonuçları dünya genelinde değerlendirildiğinde, Koronavirüs hastalığı Omicron varyantı üzerinden yayılıyor diyebiliriz. Nedenine gelince: Sonuçların %93’ten fazlası Omicron varyantı. %6 civarı ise Delta varyantı. Geri kalan pozitif sonuçlar ise diğer varyantlara ait.

Omicron Varyantı Tehlikeli Mi?

Omicron varyantı tehlikeli mi sorusunun yanıtlarını merak etmekte haklısınız. Ancak 12 Aralık 2021’de tespit edildiği ilk kez resmi olarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan bu yeni tip Koronavirüs hakkında daha fazla araştırmaya gerek duyuluyor. Ancak genellikle hafif belirtilerle atlatılıyor.

Omicron Varyantı Riskli Mi

Omicron Varyantı Tehlikeli Mi

Hastaneye yatış oranlarında, hastalığın açıklanmasının sonrasında bir artış yaşandığı doğru. Ancak bu durumun sebebi varyantın tehlikeli olmasından ziyade, vaka sayısındaki artış ile bağlantılı olarak değerlendiriliyor. Yani sayıların yükselmesine bağlı hastaneye yatışlar gerçekleşiyor. Omicron’un tehlikesi ise kesinleşmiş bir kriter değil.

Bulaşıcılık açısından değerlendirildiğinde, diğer varyant türlerine göre daha hızlı bulaştığı belirlenmiş durumda. Bununla birlikte, aşının ne kadar koruduğuna dair kesinleşmiş bir veri henüz yok. Uzmanlara göre üçüncü doz aşının önemi büyük. Ancak hastalığın vbulaşmasını önlemekten çok hafif geçmesini sağlıyor.

Daha önce Koronavirüs hastalığı geçirmiş kişilerin ise Omicronvaryantı belirtileri ile karşılaşma riskleri, hastalığı geçirmemiş olanlara göre daha yüksek. Verilen bilgilere göre aşıdan daha koruyucu bir yöntem, şu ana kadar tespit edilmiş değil. Ancak siz yine de maske kullanımına dikkat etmelisiniz.

Omicron Korunma Yöntemleri

Omicron korunma yöntemleri hakkında araştırma yaparken, aslında pandeminin başından bu yana size sunulan önerilere harfiyen uymanız gerekmektedir. Bunun için maske listenin başında konumlandırılmalıdır. Özellikle kapalı mekanlarda zaman geçirdiğimiz soğuk kış günlerinde, maskenizi kesinlikle çıkarmamalısınız.

Omicron Korunma Yolları

Omicron Korunma Yöntemleri

Bununla birlikte aşı vurulmalı; insanlarla aranızdaki mesafeyi korumalısınız. Ellerinizi sık aralıklarla yıkamalı;yapamadığınız yerde ise dezenfektanlardan yardım almalısınız. Eğer kendinizde Omicron varyantı belirtileri var gibi hissediyorsanız, en yakın sağlık kuruluşuna giderek test yaptırmalısınız.

Test sonucunuzun Pozitif çıkması durumunda, sağlık yetkililerinin size belirtmiş oldukları süre boyunca kendinizi izole etmeniz, diğer insanların sağlıkları açısından çok büyük önem arz etmektedir. “Bende yok; ben kendimi biliyorum. Korona değilim” gibi tavurlardan da mutlaka uzak durmalısınız.

Omicron Ne Kadar Sürer?

Omicron ne kadar sürer sorusunun yanıtlarını arıyorsanız bu konuda da size yardımcı olmak isteriz. Genel olarak bakıldığında hızlı bulaştığını biraz önce de belirtmiş olduğumuz Omicron varyantı, vücuttaki görevini hızlıca tamamlayıp, aynı hızla da vücudu terk ediyor.

Omicron Ne Zaman Geçer

Omicron Ne Kadar Sürer

Buna göre bazı hastalarda iyileşme süreci 3 – 4 gün kadar kısa oluyor. Bazılarındaise bu süre 7 güne kadar uzayabiliyor. Ancak uzmanlar, tıp bir matematik dalı değildir demekten de kendilerini alamıyorlar. Bu, hastalığın iyileşme süresinin kişiden kişiye farklılık göstereceği anlamını taşıyor.

Omicron Ne İyi Gelir?

Omicron ne iyi gelir sorusuna, hastalığa yakalandıysanız yanıt arıyor olabilirsiniz. Ancak hasta olmamak için de bu konu hakkında araştırma yapan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bu noktada size, diğer tüm hastalıklar ve iyileşme yolları gibi, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerektiğinden söz edebiliriz.

Omicron Evde Nasıl Geçer

Omicron Ne İyi Gelir

Bunun için neler yapabileceğinize maddeler halinde değinelim.

■ Omicron korunma yöntemleri arasında ilk sırada yeterli miktarda D vitamini alımı yer almaktadır. Canan Karatay bu noktada vücudun D vitamini seviyesinin 100’ün altında olmaması gerektiğini dile getiriyor. Bunun için içeriğinde D vitamini bulunan besinleri bol miktarda tüketmelisiniz.

Yumurta, ciğer, alabalık, somon, uskumru,mantar… gibi besinlerde günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilecek kadar D vitamini bulunmaktadır. Ancak en iyi D vitamini kaynağı güneştir. Bununla birlikte, doktorunuzdan onay alarak D vitamini takviye tablet ya da damlalarını da kullanabilirsiniz.

■ C vitamini de bağışıklık sistemini güçlendiren ve günlük alınması gereken vitaminler arasında yer almaktadır. Vücutta depolanması söz konusu olmadığı için gün içerisinde alınması gerekmektedir. Buna göre limon, mandalina, portakal, greyfurt, ıspanak, dolmalık biber, brokoli… içeriğinde bolca C vitamini bulundurmaktadır.

Doktorunuzun onay vermesi halinde C vitamini takviyeleri de alabilirsiniz. Ancak hiç bir vitamini olmadığı gibi C vitaminini de kafadan almamalısınız.

Şifalı bitkiler de Omicron korunma yöntemleri arasında önemli yer edinmiş durumdadırlar. Buna göre bir karışık bitki çayı hazırlayabilirsiniz. İlk olarak, her biri 50 gram olmak kaydı ile kekik, havlıcan, papatya,ıhlamur, tarçın ve karanfili bir kaba alın.

Hepsini karıştığında homojen bir hal alacak şekilde ince ince kıyın. Sonra da bu karışımı cam bir kavanoz içerisine koyun. Ve bu karışımdan bir tatlı kaşığı alarak demliğinize aktarın. Üzerine de kaynamış haldeki iki fincan suyu koyun. Demliğin kapağını kapatarak 8 dakika daha kaynamasını sağlayın.

Hazırlamış olduğunuz bu çayı günde en fazla iki fincan olacak şekilde, süzerek tüketin. Şifa olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.