Öksürük Krizi Nasıl Geçer?

Bu yazımızda sizlere, öksürük krizini ne keser sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Öksürük krizi, bazen insanın kendi tükürüğünün boğazına kaçmasından dolayı dahi ortaya çıkabilir, ve genellikle, misafir varken, ya da telefonla konuşurken ortaya çıkar; ve insanları zor durumda bırakması ile bilinir. Öksürük krizi olduğunda kendinizi boğulacak gibi bile hissedebilirsiniz. Peki bu zor durumdan nasıl kurtulursunuz? Öksürük krizi nasıl geçer? Öksürük krizi için ne yapılır? Öksürük Krizini ne keser? Yazımız içerisinde tüm bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz…

Öksürük Krizi İçin Ne Yapılır?
Öksürük Krizi Nasıl Geçer?
Öksürük Krizini Ne Keser?

• Öksürük krizine çözüm olarak yapmanız gereken ilk şey: yudum yudum su içmektir. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile ortaya çıkan öksürük krizinin sebebi aslında, burun akıntısının boğazı tahriş etmiş olmasıdır; ve su içtiğiniz takdirde boğazda oluşan söz konusu tahriş durumunun incelmesi olanaklı hale gelir. Ayrıca, üst solunum yolu enfeksiyonu dolayısı ile gün içerisinde kaybettiğiniz sıvıyı da içtiğiniz su ile karşılayabilirsiniz. Ama bu noktada, başta da belirttiğimiz gibi yudum yudum su içmeniz gerekmektedir. Aksi halde birden içeceğiniz su böbreklere direk olarak gider, ve mideden geçmediği için de hemen idrar yolu ile atılması söz konusu olur. Günde iki litre suyu belirttiğimiz nedenlerden dolayı olabildiğince yavaş içmelisiniz…

• Öksürük krizine çözüm niteliği taşıyan bazı bitki çaylarının da bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Adaçayı, zencefil, kuşburnu, ıhlamur, nane – limon gibi çaylar öksürük krizinin süresini azaltan özellik göstermektedir. Pek çok kişi ise bu çayları şekersiz içemez, ancak şeker bitki çaylarının etkisinin yok olmasına neden olmaktadır. Ama hemen telaşa kapılmayın… Hazırlamış olduğunuz çaylara ekleyeceğiniz bal ile, hem çayınızı lezzetlendirebilir; hem de su tutucu özelliğinden yararlanacağınız bal ile, boğaz kuruluğundan kaynaklı kuru öksürüğün önüne geçersiniz. Bal aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek mikroplarla savaşma özelliği de göstermektedir.

• İçeriğinde C vitamini bulunan turunçgiller arasında yer alan limon, mandalina, portakal… gibi meyvelerin yanında, domates, lahana, taze fasülye… gibi sebzelerin de öksürük krizine çözüm oluşturduğunu, çünkü C vitamininin antioksidan özelliğinin bulunduğu, ve dolayısı ile, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı öksürük krizinde, hastalığın vücuttan çabuk atılmasını olanaklı hale getirdiğini belirtmemiz gerekmektedir.

• Sigarayı bırakmak oldukça etkili bir yöntemdir. Çünkü, hem solunum yollarına genel olarak zarar veren sigara; hem de solunum yollarını koruyan mekanizmaların bozulmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle, sigaranın bırakılması, öksürük krizini ne keser sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır.

• Bulunduğunuz ortamları her gün havalandırın. Ve bunun yanında, nem seviyesinin de %30 – %50 arasında olmasına dikkat edin. Gerekirse bunu sağlamak için nem seviyesini dengeleyen cihazlar alın, ama çok uzun süreli kullanmayın, ya da ortamlarda klima kullanımına ağırlık verin.

• Buharlı banyo içerisinde alınacak sıcak bir duş, hem alerji, ve astıma bağlı öksürük krizini geçirir; hem de burun salgısının fazla olması dolayısı ile gündeme gelen öksürük krizini azaltır, çünkü bu şekildeki duşun, burun salgısını azaltma özelliği bulunmaktadır.

• Özellikle alerjik sorunlarınız varsa, öksürük krizine, temizlik ürünleri, ya da parfümler de neden olabilir, hatta bu ürünler zaman zaman hayatı tehdit eden sorunların oluşmasını bile gündeme getirebilir. Bu nedenle bu ürünleri kullanmaktan kaçınmanız önerilmektedir.

• Öksürük krizinin nedenlerinden bir diğeri de reflüdür, reflü öksürüğü olarak da bilinir. Eğer sizin de reflü probleminiz varsa, yastığınızı yüksek tutarak uyuyun, akşamları 19:00 sonrasında yemek yemeyin, gün içerisinde asitli, acılı, kahve, çay, çikolata… gibi reflüyü tetikleyecek şeylerin tüketiminden kaçınmaya özen gösterin.

• Alerjiye neden olabilecek faktörleri ortadan kaldırın. Örneğin, yün giysiler kullanmayın, eşyalarınızı olabildiğince 55 derece, ve üzerinde ve sık yıkayın. Evde toz bulundurmayın, kedi – köpek gibi hayvanların ölü derilerinin de alerjiye neden olabileceğini hatırlayın.

• Evinizi, eşyalarınızın tozlanmayacağı şekilde düzenleyin, hatta tozlanacak şeyleri dolaplarda saklayın. kumaş yerine ahşap, deri, mobilya gibi şeyleri tercih etmeye çalışın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası