Ödem Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Bu yazımızda sizlere ödem ile ilgili bilgilerden söz ederek, ödem nedir, ödem neden olur, ve ödem nasıl anlaşılır şeklindeki soruların yanıtlarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de ödem hakkında bilgi sahibi olarak, ödem nedir, ödem neden olur, ve ödem nasıl anlaşılır şeklindeki soruların yanıtlarını öğrenmek istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…

Ödem nedir? Vücutta sıı birikimi, ya da gereksiz su toplanması olarak tanımlayabileceğimiz ödem, bazı hastalıkların belirtisi olabileceği gibi, kadınlarda daha sık gözlemlenmekte, ve, zaman zaman yüzük takılamaz, ayakkabı giyilemez durumlara neden olmaktadır. Ödemin, göz kapaklarında şişmelere dahi neden olabileceğini hatırlatmamız gerekmektedir.
Ödem neden olur? Bazı hastalıklar ödem nedenleri arasında yer alabilmektedir. Bu hastalıkları sıralamak istersek: Karaciğerde meydana gelen sorunlar, hormonlarda süregelen bozukluklar, kalp ve damar hastalıkları ile birlikte böbrek rahatsızlıkları ödem nedenleri arasında sıralanabilen hastalıklardandır. Ancak ödem nedenleri arasında sadece hastalıklar yoktur. Hamilelik dönemi; ya da adet öncesi dönemde kadınlarda ödem oluşabilir. Hava sıcaklığının yüksek olması, ya da beslenme şeklinin daha çok karbonhidratlardan oluşması da ödem nedenleri arasında sıralanabilmektedir. Çok uzun süre ayakta durmak, ya da yorulmak ile birlikte, gün içerisinde yeterince su tüketmemek de ödeme neden olabilmektedir. Çok fazla tuzlu yiyecek tüketmek, hayatın merkezinin stres olması, fazla kilolu olmak gibi etkenleri de ödem nedenleri arasında saymak gerekmektedir.
Ödem nasıl anlaşılır? İlk olarak derinize bakmanız gerekmektedir. Derinin altı şiş ise, siz bunu gözünüzle görebiliyorsanız, ve şiş olan bölgeye elinizle bastırdığınızda içine çöküyorsa, daha önceden elinize olan yüzükler artık olmuyor, daha önce giydiğiniz ayakkabıları giyemiyorsanız, çevrenizdekiler göz kapaklarınızda şişlik olduğunu sıklıkla söylüyorsa, bu gibi durumların ödem belirtileri arasında yer aldığını, ve kısa zamanda doktora gidilerek gerekli tetkiklerin yapılmasını önerebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası