Mide İltihabı Nedir?

Bu yazımızda sizlere mide iltihabı ile ilgili bilgilerden söz ederek, mide iltihabı nedir, mide iltihabı neden olur, mide iltihabı çeşitleri nelerdir, ve mide iltihabı belirtileri… gibi konularda bilgiler aktarmaya çalışacağız. Eğer sizin de midenizle ilgili sorunlarınız var; ve doktorunuz da size gastrit şeklinde teşhis koydu ise, sizde de mide iltihabı söz konusu demektir. O halde zaman kaybetmeden mide iltihabı ile ilgili bilgileri edinmelyiiz demektir.

Mide İltihabı Nedir?

Gastrit olarak bilinen hastalık mide iltihabı olarak tanımlanmaktadır. Bu anlamda hem gastrit, hem de mide iltihabı hakkında bilgi almamız gerekir. Ki bunun için de şöyle söyleyebiliriz: Mide astarında meydana gelen iltihaplanmalara bağlı farklı rahatsızlıkların genel adı gastrit, ya da mide iltihabı olarak belirtilmektedir.

Genel olarak ağır bir hastalık değildir. Bununla birlikte, tedavisi doktor tarafından gerçekleştirildiğinde kolay olup, kısa sürede çözüme kavuşturulabildiğini de belirtmek gerekir.

Mide İltihabı Neden Olur?

Mide iltihabının nedenleri arasında, ülsere de neden olabilen bakterilerden genel olarak söz etmek gerekmektedir. Düzenli ağrı kesici kullanımı mide iltihabına, ağrı kesicinin türüne göre neden olabilir. Alkol kullanımı sebeplerden bir diğeri iken, zaman zaman da, geçirilen travmalar sonucu alınan yaralar, mide iltihabına sebep olabilmektedir.

Mide İltihabı Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak mide iltihabı çeşitlerinin iki tane olduğunu belirtmemiz gerekir. Bunlardan biri akut mide iltihabı, diğeri de kronik mide iltihabıdır. Akut mide iltihabında, mide iltihabı belirtileri aniden ortaya çıkar, ve gastrit de bir anda gelişir. Kronik mide iltihabında ise, mide iltihabı belirtileri bir süredir vardır; ve bu belirtiler zaman içerisinde gastritin ilerlemesine neden olur. Bunun yanında kronik mide iltihabının tekrarlaması durumu da söz konusu olabilmektedir.

Mide İltihabı Belirtileri Nelerdir?

• Yemek yedikten sonra karnınızın üst bölgesinde sancı ya da yanma hissediyorsanız
• Yediklerinizi hazmetmekte sorun yaşıyorsanız
• Zaman zaman nedenini bilmediğiniz mide bulantılarınız oluyorsa
• Mide bulantısından sonra kusma problemleri de yaşıyorsanız
• Aç olduğunuz halde, iştahınızda sorun var, ve yemek yemekte zorlanıyorsanız
• Midede şişkinlik hissediyor, geğirme gereksinimi duyuyorsanız
• Nedeni belli olmayan kilo kayıpları yaşıyorsanız…
Bu unsurların sizin için mide iltihabı belirtileri arasında yer aldığını belirtebiliriz. Bu belirtiler genel olarak akut mide iltihabını düşündürmektedir. Ancak problem uzun zamandan beri devam ediyorsa, sorun kronik de olabilir. Eğer mide bulantısının sonrasında yaşadığınız kusma kanamalı ise; ya da kusmuk rengi koyu ise, mide iltihabının derecesi ağır; hatta mide kanamasının söz konusu olduğunu da belirtebiliriz. Böyle bir durumda hemen doktora, ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Çünkü tıbbi müdahaleye gerek duyabilirsiniz.

Mide iltihabı belirtileri zaman zaman hepimizin başına gelmektedir. Bu nedenle, birden gastrit korkusu yaşamanıza gerek yoktur. Söz konusu belirtiler bir haftadan uzun süre devam ederse doktorunuza başvurabilirsiniz. Ancak mide iltihabının da dünyanın sonu olmadığını, korku derecesinin büyük olmaması gerektiğini belirtmeliyiz. Sadece kanlu kusmuk, ya da dışkı durumlarında telaşlanabilir, ve hemen doktora başvurabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası