Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? Metabolizma Hızlandırmanın Yolları

Bu yazımızda sizlere, metabolizma nasıl hızlandırılır sorusunun yanıtı olarak metabolizma hızını arttırma; ve metabolizma hızlandırmanın yollarından bahsetmeye çalışacağız… Metabolizma nasıl hızlandırılır sorusunun yanıtına ihtiyacınız var; çünkü, hepimiz aynıyız: kışın bu soğuk günlerinde evden çıkmak istemiyor, hareket etmeye üşeniyor; ve sadece, bir şeyler atıştırıp, sıcak odalarımızda oturmak istiyoruz… Bu durumun sonucu ise, kilo alımı… Bundan dolayı, metabolizma nasıl hızlandırılır sorusunun yanıtına ihtiyacınız var… Bundan dolayı metabolizma hızını arttırma; ve metabolizma hızlandırmanın yollarına gereksinim duyarsınız. İşte biz de bu yazımızda, metabolizma nasıl hızlandırılır, metabolizma hızını arttırma; ve metabolizma hızlandırmanın yollarından bu nedenle bahsedeceğiz…

Metabolizma nasıl hızlandırılır? Metabolizma hızını arttırma; ve metabolizma hızlandırmanın yolları arasında ilk sırada egzersizden söz etmemiz gerekmektedir. Egzersiz yapmak için mutlaka dışarı çıkmak zorunda değilsiniz. Apartmanda asansör yerine merdiven kullanıp, evde yürüyüş bandında çalışmalar yapabilirsiniz. Spor salonlarına gidecekseniz, haftanın en az üç günü fitness uygulayabilirsiniz. Karın hareketleri yapmak ve yüzme gibi aktiviteler de metabolizma hızını arttırma, ve metabolizma hızlandırmanın yolları arasında sayılmaktadır.
Metabolizma nasıl hızlandırılır sorusunun yanıtı olan, metabolizma hızını arttırma; ve metabolizma hızlandırmanın yolları arasında beslenmeden de söz etmek gerekiyor. Az yiyerek sık yemek yemek, her zamanki geçerli kural. Bununla birlikte, protein tüketimine ağırlık vermek de metabolizma arttırmanın yolları arasında sayılırken, özellikle de et ile birlikte bitkisel proteinlerin tüketilmesi… Yemeklerin aynı saatte yenilmemesi de gerekiyor. Örneğin sabah kahvaltısını bir gün 08:00’da yaptıysanız, sonraki gün 09:30’da yapın. Metabolizma hızını arttırmanız adına, kalori alımını arttıran meyve tüketimine de dikkat etmeli, ve meyveleri öğünlerle birlikte tüketmeye özen göstermelisiniz.
Metabolizma nasıl hızlandırılır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de elbette D vitamini almak… D vitaminini besinlerle alabilirsiniz; ancak güneş ile de yoğurmak durumundasınız. Havanın güneşli olduğu günlerde, en az 30 dakika güneşte kalmak, metabolizma hızlandırmanın yolları arasında yer almaktadır. Metabolizma hızını arttırma amaçlı mutlaka denenmesi gereken bir yöntem olmakla birlikte, yaz aylarında, güneşten alacağınız D vitaminini 30 dakikadan daha kısa sürede alabilmeniz mümkün.
Metabolizma nasıl hızlandırılır sorusunun bir başka yanıtı, kalori hesabı yapmak. Kalori hesabı yaparken kaç kilo olduğunuzu bilmeli; ve kilonuzu 23 ile çarpmalısınız. Her bir kilo için günlük 23 kalori almanız gerekmektedir. Örneğin 50 kalori iseniz, 1150 kalori almanız size o gün için yetecektir. Hareketsiz bir kişi iseniz, daha az kalori almalı, 900 – 1000’e kadar düşürmelisiniz, hareketli bir yapınız varsa 1200 kalori almak size yetecektir. Bunun için, her yediğinizin kalorisini bilmek, metabolizma hızını arttırma adına size yardım edecektir.
Metabolizma nasıl hızlandırılır sorusunun yanıtlarından bir diğeri, sıvı tüketimini arttırmak. Metabolizma hızlandırmanın yolları arasında yer alan sıvı tüketimini arttırmak ile, günde iki litrelik sıvı tüketimi gerçekleştirmeniz, metabolizma hızını arttırmada size yardımcı olacaktır. Bunun için ayran, süt, çorba… gibi sıvılardan da destek alabilirsiniz.
Metabolizma nasıl hızlandırılır sorusunun son yanıtı ise uyku… Günde en az sekiz saat uyumak, metabolizma hızlandırmanın yolları arasında sayılıyor. Metabolizma hızını arttırmada gece 12’den önce yatmak, ve en az sekiz saat uyumak büyük rol oynuyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası