Maymun Çiçeği Virüsü İçin Sağlık Acil Durumu Küresel Alarmı

Maymun Çiçeği Virüsü İçin Sağlık Acil Durumu Küresel Alarmı

Maymun Çiçeği Virüsü Koronavirüs salgınından sonra gündeme gelen yeni virüs olarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından Küresel  Sağlık Acil Durum olarak ilan edildi. Ve bu bilginin hemen sonrasında virüsün yeni bir pandeminin işareti olduğuna dair dünya geneline alarm verilmiş oldu. Yapılan açıklamaya göre bugüne kadar 75 ülkede 16.000 civarı vaka tespit edildi.

Genel olarak baktığımızda 16.000 hasta içerisinden sadece 5 hastanın öldüğünü de WHO tarafından verilen bilgi sonucu öğrenmiş oluyoruz. Ancak yine de durum Koronavirüs kadar ciddi. Çünkü Dünya Sağlık Örgütü aynı alarmı Koronavirüs için verdiği gibi çocuk felci için de vermişti. Yani Maymun çiçeği virüsü, WHO’nun bildirdiği bugüne kadarki üçüncü sağlık acil durumu olmuş oldu.

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir

Maymun Çiçeği Virüsü

MaviBoncuğum içerisinde sizleri sürekli bilgilendirmekte olduğumuz hastalık ile ilgili belirtilene göre belirtiler arasında yoğun baş ağrısı, ateş, halsizlik gibi semptomlardan söz edilebiliyor. Bu belirtiler ilerleyen zamanda ise kendini döküntüler olarak gösteriyor. Aslında yeni bir hastalık olmayan Maymun Çiçeği insandan insana bulaşabiliyor.

Nasıl bulaşır sorusunun yanıtlarına baktığımızda ise yeniden maskeli günlerimize dönmek zorunda kalabileceğimizi görüyoruz. Çünkü vücut sıvıları, solunum, damlacık ve temas… gibi pek çok şekilde virüsün insandan insana bulaşabileceği bilgisi aktarılıyor.

Koronavirüsün de hala gündemde olduğunu düşündüğümüzde aklımıza, bir değil bir kaç biyolojik saldırı ile karşı karşıya olduğumuz düşüncesi gelmiyor değil. Belki birinden korunacağız; ancak ondan korunmaya çalışırken diğerine yakalanmayacağımız ne malum? Bir hastalığın olduğunu Koronavirüs döneminde düşünenler hala buna inanıyor olabilirler mi?

Yoksa felaket senaryosu yazdığını söyledikleri insanların doğruyu söylüyor olduğunu mu düşünmeye başladılar? Peki ya bize göre? Bize göre insanların evlerine kapatılmaları ve internetten alışveriş yapmaları sağlanmaya çalışılıyor. Çünkü Metaverse dönemi başlayacak ve insanlar burada bir sürü yatırım yaptılar. Ve hepimiz oraya doğru yönlendirileceğiz gibi duruyor.

Maymun Çiçeği Virüsü

Maymun Çiçeği Virüsü

Maymun Çiçeği virüsüne dönecek olursak, nedir, nasıl bulaşır, nasıl tedavi edilir… gibi soruların merak ettiğiniz yanıtlarını ilerleyen bölümlerde detaylıca aktarmaya çalışacağız.

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir?

Maymun çiçeği virüsü nedir sorusunun yanıtı sadece Avrupa ülkelerinde değil, ülkemizde de merakla araştırılmaya başlandı. Aslında bu virüs seyahat hastalıkları arasında yer alıyor. Ve endemik bir virüs türü olmakla birlikte yoğun olarak Orta ve Batı Afrika’nın ormanlık alanlarında görülüyor.

İnsandan insana bulaşıcılık oranı yüksek olsa da daha çok kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan bulaşıyor. Sadece bu da değil, az pişmiş etler tüketildiğinde de hastalığın bulaşma ihtimali ile karşı karşıya kalınabiliyor. Ve henüz güvenli bir kanıtlanmış tedavi yöntemi ya da aşısı da bulunmuyor.

Orta Afrika ve Batı Afrika’nın yağmur ormanlarında görülen Maymun çiçeği virüsü nedir sorusunun yanıtını verirken, hastalığın zaman zaman farklı bölgelere de taşındığını belirtmemiz gerekiyor ve şu anda öyle bir dönemdeyiz. Orta Afrika ve Batı Afrika’da görülen iki virüs türü birbirinden farklı.

İnsanlarda görülen türü ise Orta Afrika’da bulunan türü. Bu tür, Batı Afrika’da bulunan türe göre daha tehlikeli. Ve ne yazık ki ölüm oranları da ona göre daha yüksek. Ve yeni bir hastalık olmayıp, 1960 öncesinden beri var olduğunu bilgilerimizin en başında da belirtmiştik.

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır?

Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır sorusunun yanıtlarını verirken, ilk olarak kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan söz etmemiz gerekiyor. İnsanlara bu hayvanlardan bulaşsa bile insandan insana bulaşma ihtimali de oldukça yüksek. Hapşıran, öksüren bir kişiden damlacık yolu ile maymun çiçeği virüsünü alabilirsiniz.

Vücut sıvıları ile de bulaşabilen hastalık, yatak örtüsü gibi ortak kullanım araçlarından da bulaşabiliyor. Ayrıca az pişmiş et yemek ya da virüsün bulunduğu bir hayvana ait hayvansal ürünün tüketilmesi de virüsün bulaşmasına neden olabiliyor. Anne karnındaki bebeğe dahi plesenta yolu ile virüsün bulaşabilmesi mümkün oluyor.

Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır sorusunun yanıtı yine de daha çok hayvandan insana bulaşma şeklinde gerçekleşir. Dolayısı ile ölü bulduğunuz yabani hayvanlara temas sırasında korunmasız olmamalı, kanlarına dokunmamalısınız. Et ve sakatat dahil iyice piştiğinden emin olmalı, sokak sütü kullanıyorsanız en az 15 dakika kaynamasını sağlamalısınız.

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri

Maymun çiçeği virüsü belirtileri kuluçka döneminden sonra ortaya çıkar. Kuluçka dönemi genellikle 6- 13 gün arasında değişmektedir. Ancak 5 – 21 gün arasında da değişkenlik gösterebilir. Yani hastalık şu an hepimizde olabilir; çünkü kuluçka süresi oldukça uzun ve anlaması da o derece zordur.

Maymun çiçeği virüsü belirtileri iki farklı dönemde ele alınır.ilk olarak 5 güne kadar şiddetli baş ağrısı, halsizlik, kas ve sırt ağrıları, ateş ve lenf bezlerinin şişmesi ile kendini gösterir. Bu belirtiler bazen suçiçeği, çiçek hastalığı, el ayak ağız hastalığı ya da kızamık ile de karıştırılabilir. Ancak o hastalıklarda lenf bezlerinin şişmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Ateşin ortaya çıkmasından sonraki ilk 3 gün içerisinde deri döküntüleri başlar. Bu döküntüler ilk olarak yüzde, sonrasında el ve ayaklarda görülür. Genital bölge ve korneada da ortaya çıkabilmeleri kuvvetle muhtemeldir. Belirtiler 2 – 4 hafta boyunca devam edebilir.

Maymun Çiçeği Virüsü Öldürür Mü?

Maymun çiçeği virüsü öldürür mü sorusunun yanıtı olarak %0 – %11 arasında bir orandan söz edebiliriz. Ölüm oranları yetişkinlerden ziyade çocuklarda daha yüksektir. Dolayısı ile çocuklar için hastalığın daha tehlikeli olduğu bilgisini verebiliriz. Bununla birlikte elimizdeki en yeni bilgi ile istatistiklere yön verebilmemiz de mümkün.

Maymun çiçeği virüsü öldürür mü? Dünya Sağlık Örgütü tarafından verilen bilgiye göre bugüne kadar 16.000 kişide tespit edilen hastalıkta ölüm sayısı sadece 5’tir. Bu da bize şu sonucu düşündürür. Maymun çiçeği virüsü öldürür ama çok küçük bir oranda…

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Geçer?

Maymun çiçeği virüsü nasıl geçer sorusunun yanıtına ilişkin kanıtlanmış güvenli bir güvenli tedavi yöntemi bulunmuyor. Hastalığın hafif geçebilmesi adına çiçek aşısı, antiviraller ya da bağışıklık sistemini güçlendiren yöntemlerin kullanımına başvurulabiliyor.

2019 yılında Maymun çiçeği virüsü aşısı da olabilecek bir aşı hazırlanmış olmasına karşın, bu aşıya henüz onay çıkmamış durumda.

 

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.