Maymun Çiçeği Virüsü Türkiye’de Var Mı? 3 Şüpheli Vardı Ama!

Maymun Çiçeği Virüsü Türkiye’de Var Mı? 3 Şüpheli Vardı Ama!

Maymun çiçeği virüsü Türkiye’de var mı sorusu son dönemlerde çok sık soruluyor. Arama motorları üzerinde maymun çiçeği virüsü ile ilgili aramalar yapılıyor. Çünkü geçtiğimiz günlerde İstanbul Sultangazi’de bir olay yaşandı ve bu olay sosyal medya dahil genel olarak ülkemizde büyük yankı uyandırdı. Olay şu şekilde gelişti.

Sultangazi’de yabancı uyruklu iki kişinin ellerinde yara çıkması dolayısı ile ilaç almak istemeleri adına eczaneye gitmeleri söz konusu oldu. Eczacı yaralara baktığında maymun çiçeği virüsü belirtileri olabileceğini düşündü ve sağlık ekiplerine konu ile ilgili bilgi aktardı. Ancak bu arada kişiler eczaneden çıkıp gittiler.

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır

Maymun Çiçeği Virüsü Türkiye’de Var Mı

Polis ve sağlık ekipleri yabancı uyruklu 2 kişi ve yanlarında bulunan 1 arkadaşlarını yol üzerinde durdurdu. Ve ambulansa alarak hastaneye götürüp maymun çiçeği virüsü testine tabii tutulmalarını sağladılar. Test sonucu beklenmeye başlandı. Ancak bu arada yetkililer bahse konu yaraların su çiçeği de olabileceğini belirttiler.

Yabancı hastalar Afgan asıllı idiler. Eczacıya ilk olarak ellerindeki yaraları gösterdiler. Bu yaralar yuvarlak bir tohuma benziyordu eczacının deyimi ile. Antibiyotik kullanmalarına rağmen geçmemişti. Dolayısı ile bu yaraların resmini çeken eczacı bir doktor arkadaşına gönderdi. Ve konu hakkında fikir almak istedi.

Resmi gören doktor ise maymun çiçeği virüsünden şüphelenerek sağlık ekiplerini eczaneye yönlendirdi. Ancak hastalar bu arada eczaneden krem alarak çıkmışlardı. Çevrede bulunan esnaf tarafından edinilenbilgiye göre güvenlik ve sağlık ekiplerinin Afgan asıllı yabancılara ulaşması uzun zaman aldı. Kollarında da içi su dolu, yanık gibi görülen yaraların bulunduğunu belirttiler.

Maymun Çiçeği Virüsü Türkiye'de Var Mı

Maymun Çiçeği Virüsü Türkiye’de Var Mı

Hastaların dükkandan çıkması sonucu eczacı eczanede her yeri dezenfekte etti. Bu arada hastalar bulunarak ambulansla hastaneye götürüldüler ve maymun çiçeği virüsü testi yapıldı. Bu sırada sağlık yetkilileri su çiçeği de olabileceğini düşündüler. Peki Türkiye’de maymun çiçeği virüsü var mı?

Türkiye’de Maymun Çiçeği Virüsü Var Mı?

Türkiye’de maymun çiçeği virüsü var mı sorusuna Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yanıt verdi. “İstanbul’da maymun çiçeği virüsünün bulunabileceği düşünülen kişiler için gerekli testler yapılmış ve yapılan bu testlerin sonucu negatif çıkmıştır. Şu ana kadar ülkemizde herhangi bir hastaya maymun çiçeği tanısı konmamıştır. Ya öyleyse diye düşünerek kaygıya sebep olunmamalıdır.

Maymun çiçeği virüsü nedir sorusuna yanıt ararken, hastalığın, Avrupa’da 1980 yılındavarlığı silinen çiçek hastalığı ile aynı soydan olduğunu ve benzer belirtilere sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Ateş, baş ve sırt ağrısı, cilt döküntüleri… gibi benzer belirtileri bulunan iki hastalık arasında karşılaştırma yapıldığında ise maymun çiçeği virüsünün çiçek hastalığından çok daha az tehlikeli olduğu belirtiliyor.

Hastalığın belirtileri bir kaç hafta içerisinde kendiliğinden yok oluyor. Ancak bu noktada insanların duyarlı olmasının, hastalığın bir salgın haline gelmemesi adına çok önemli bir detay olduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz. Şöyle ki: maymun çiçeği virüsü insandan insana temas yolu ile bulaşıyor.

Dolayısı ile hastalık belirtileri fark edildiğinde hiç vakit kaybetmeden ve diğer insanlara temas etmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı ve gerekli testleri yaptırarak sonucun Negatif olduğundan emin olmalısınız. Fakat Türkiye’de maymun çiçeği virüsü var mı sorusuna yanıt veren Sağlık bakanımızın da belirtmiş olduğu gibi panik yaparak kaygıya sebep olmamalısınız.

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır?

Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır sorusuna kısaca şu şekilde yanıt verebiliriz: maymun çiçeği virüsü bulunan bir kişi ile kurulan yakın temas, hastalığın bulaşmasındaki en temel nedendir. Hayvandan insana bulaşması için, enfekte hayvanın kanı, vücut sıvıları ya da döküntüleri ile temas gerekmektedir.

İnsandan insana bulaşma şekli ise yakın temas ile söz konusu olur. Daha çok da bu kişilerin enfekte vicüt sıvıları ile temas hastalığın en önemli bulaşma nedenidir. Aynı şekilde lezyonların değdiği nesnelere değmek dahi virüsün bulaşmasına neden olabilecek faktörler arasında yer almaktadır. Bu da maymun çiçeği virüsü korunma yolları hakkında bilgi edinmeyi gerekli kılar.

Maymun Çiçeği Virüsü Öldürür Mü?

Maymun çiçeği virüsü öldürür mü sorusuna yanıt aranması şu sıralar çok yaygın olmasa da bir gün maymun çiçeği virüsü Türkiye’de var mı sorusuna olumlu yanıt gelirse çok daha yaygın olacağı düşünülmektedir. Ancak panik yapılarak kaygıya sebep olacak bir durum şu an için söz konusu değildir.

Her ne kadar çiçek hastalığı ile benzer belirtilere sahip olsa ve hatta genetik olarak onunla aynı soydan gelse de maymun çiçeği çiçek hastalığı kadar tehlikeli bir hastalık değildir. Öldürmediğini söyleyemeyiz. Ancak bunun için virüs ile enfekte kişilerin farklı hastalıklarının da bulunması gerekir..

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.