Maymun Çiçeği Virüsü Öldürür Mü? Çiçek Aşısı Ne Kadar Korur?

Maymun Çiçeği Virüsü Öldürür Mü? Çiçek Aşısı Ne Kadar Korur?

Maymun çiçeği virüsü öldürür mü sorusuna yanıt arayan çok sayıda kişi bulunuyor. Aslında insanlar, Maymun Çiçeği Virüsü, Koronavirüs gibi bir pandemiye neden olacak korkusunu da içlerinde taşıyorlar. Bununla birlikte hastalığın görüldüğü ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor. An itibari ile 15 ülke hastalıkla mücadeleediyor.

Maymun çiçeği virüsü öldürür mü sorusuna yanıt vermeden önceşu bilgiyi paylaşmamız gerekiyor: Hastalık Orta Afrika ve Batı Afrikaiçin iki farklı formda bulunuyor. Batı Afrika için Maymun Çiçeği virüsü daha hafif şeklinde bir bilgi de bulunuyor. Bununla birlikte bildiğiniz gibi Afrika ülkelerinin kaynakları kısıtlı.

Maymun Çiçeği Virüsüne Ne İyi Gelir

Maymun Çiçeği Virüsü Öldürür Mü

Bu da beraberinde hastalığın tespitine gerekli özenin gösterilmemesine sebep oluyor. Genellikle ağır vakalar tespit edilebiliyor. Ve ölüm oranları verilse de bu oranlar sağlık kuruluşlarına başvuruda bulunan hastalar üzerinden hesaplanıyor.Yani hafifvakaların bu oranlara dahil edilmediği düşünülüyor.

Ve Dünya Sağlık Örgütü bu konuda bizlerle şöyle bir bilgi paylaşıyor: “Eğer tüm vakalar tespit edilebilseydi ölüm oranlarını daha düşük görebilirdik.” Ancak şu anda Afrika ülkelerinden elde edilen ve takdir edeceğiniz gibi çok sağlıklı olmayan verilere göre Maymun Çiçeği virüsünün öldürücülük oranı %3 – %6 aralığında değişiyor.

Hastalık kendini ilk olarakyüzde başlayıp, sonra da vücudayayılan ateş ve ardından gelen şiddetli baş ağrısı ile hissettiriyor. Bunu kas ağrıları ve sonrasında da deri döküntüleri ve lezyonlar takip ediyor. Özellikle bağışıklık sistemi düşük kişilerde, körlüğe kadar varan olumsuz sonuçlara sebep olabiliyor.

Fakat bu durum herkes için geçerli olmayıp, çoğu hastadabelirtiler 2 – 4 hafta aralığında kayboluyor. Fakat bulaşıcı bir hastalık olması dolayısı ile ilk olarak, sitemiz içerisinde de detaylı olarak aktardığımız Maymun Çiçeği Virüsü Nedir sorusunun yanıtını öğrenmeli ve bulaşıcılık oranının yüksek olduğunu unutmamalısınız.

Maymun Çiçeği Virüsü Öldürür Mü

Maymun Çiçeği Virüsü Öldürür Mü

Sahip olacağınız bu bilgiler sizi hastalığın varlığı anında en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaya sevk edecektir. Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır da yanıtını öğrenmeniz gereken bir diğer konu…

Maymun Çiçeği Virüsüne Ne İyi Gelir?

Maymun çiçeği virüsüne ne iyi gelir sorusuna yanıt için antiviral ilaçlar, İntravenöz İmmun Globulin kullanılır ve çiçek hastalığı aşırı yapılır. Ancak bunların tamamının doktor kontrolünde, sağlık merkezlerinde uygulanmaları gerekir. Peki evde maymun çiçeğinden korunmak adına neler yapabilirsiniz?

Bunun için bağışıklık sisteminizi güçlendirmek yapmanız gereken ilk şeydir. Ev yapımı yoğurt ve kefirin faydaları bu anlamda yadırganamaz. Zencefil çayından asla vazgeçmemek gerekir. Yine ev yapımı turşu ve sirke de probiyotik özellikleri dolayısı ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan diğer alternatiflerdir.

Düzenli uyumak maymun çiçeği virüsüne ne iyi gelir sorusunun yanıtları arasında kendisine çk önemli bir yeredinmektedir. Ayrıca C vitamini desteği alınmalı, açık havada yürüyüş ve spor yapılmalı, dengeli ve düzenli beslenilmeli, bol su tüketimi gerçekleştirilmelidir.

Harnup özü, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili birdiğer alternatiftir. Suyunuzun içerisine karıştıracağınız İngiliz karbonatı da vücudunuzdan toksinleri atması dolayısı ile sizin için önerebileceğimiz farklı bir alternatif olarak karşımıza çıkar.
Sigara, alkol gibi zararlı maddelerin bağışıklık sistemini düşürdüğünüunutmadan, onlardan da uzak durmalısınız.

Çiçek Aşısı Ne Kadar Korur?

Çiçek aşısı ne kadar korur sorusuna yanıt için ilk olarak şu bilgiyi verebiliriz: Çiçek aşısı, maymun çiçeği virüsü aşısı değildir. Ancak hem çiçek hastalığı hem de maymun çiçeği virüsü genetik olarak birbirlerine benzerler. Dolayısı ile koruyuculuk açısından çiçek aşısı hiç yoktan iyidir ve bir miktar koruyuculuğu vardır diyebiliriz.

Çiçek hastalığının dünyadan silinmiş olması dolayısı ile günümüzde bu aşı bebeklere uygulanmıyor. Ancak aşının bugüne kadar vurulduğu kişilerin, vurulmayan kişilere göre daha iyi korunduklarını ve daha az risk faktörü oluşturduklarını söyleyebiliriz. Maymun çiçeğinden korumaya yönelik aşı 2019 yılında çıkmış ve onaylanmış olsa da az sayıda üretildiğini belirtmeden de geçmemeliyiz.

Maymun Çiçeği Nerede Yetişir?

Maymun çiçeği nerede yetişir sorusuna, Afrika’nın tropikal yağmur ormanları yanıtını verebiliriz. Bu hastalık Batı Afrika ve OrtaAfrika olmak üzere iki farklı formda görülmektedir. Batı Afrika formu Orta Afrika formuna göre daha az şiddette geçmektedir. Hastalık ilk yayıldığı zamanlar ölüm oranları %10’lara kadar ulaşmıştır.

Ancak bildiğiniz gibi virüsler zaman geçtikçe etkilerini azaltırlar. Maymun çiçeği virüsü için de aynı şey söz konusu olmuştur. Şimdilerde pek çok uzman maymun çiçeği virüsü öldürür mü sorusuna,virüsün öldürücülüğü olmadığı yönünde yanıt vermektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.