Maymun Çiçeği Virüsü Nedir? Korunma Yolları Nelerdir?

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir? Korunma Yolları Nelerdir?

Maymun çiçeği virüsü nedir sorusunun yanıtı her geçen gün daha çok merak ediliyor. Çünkü Maymun Çiçeği Virüsü her geçen gün daha fazla ülkede ve daha fazla kişiye bulaşıyor. İşin en kötü yanı ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalar. Buna göre hastalık Koronavirüs çizgisinde ilerliyor. Küresel Sağlık Acil Durumu Alarmı maymun çiçeği virüsü için de verildi…

Dolayısı ile hepimizin bu hastalık hakkında bilgi sahibi olması büyük önem arz ediyor. MaviBoncuğum içerisinde bu bilgileri size, gelişmeler yaşandıkça aktaracağız. Belirtileri 2 – 4 hafta aralığında süren Maymun çiçeği virüsü konusunda, hastalığın görüldüğü ülkelere, salgın yönetimi açısından yardımcı olacağını belirten WHO, tespit çalışmalarına yardımcı olacağını belirtti.

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir

Maymun Çiçeği Virüsü nedir sorusunu sorup yanıt almaya çalıştığımız kişiler, bu hastalıktan, çiçek aşısı vurulanların kurtulabileceğini düşünüyorlar. Ancak işin aslı tam olarak öyle değil. Şöyle ki: Çiçek virüsü, 1980 sonrasında yapılan aşılamalar dolayısı ile dünya genelinden silindi. Hal böyle olunca aşılamalar da bitirildi.

Bu durum genç nüfusun Maymun Çiçeği virüsüne karşı korumasız olduğu anlamına geliyor. Çiçek aşısı vurulmuş olanlar ise hastalıktan bir miktar korunabiliyor. Çünkü çiçek hastalığı ve Maymun çiçeği virüsü aynı şeyler değil. Aralarında sadece genetik bir benzerlik bulunuyor.

Virüs genel olarak Orta Afrika ve Batı Afrika’nın tropik yağmur ormanlarında yaşayan hayvanlarda bulunuyor. Peki dünya genelinde nasıl yayılım gösterdi derseniz, bu duruma o bölgeden seyahat eden insanların ya da o bölgede yaşayan ve farklı bölgelere satılan hayvanların virüsü taşıdığı ihtimali ön planda bulunduruluyor.

Hastalık kendini ateş, şiddetli baş ağrısı, kas ağrıları, sırt ağrısı, lenf bezlerinin şişmesi, deri döküntüleri ve lezyonlarla belli ediyor. Ve belirtiler virüsün bulaştığı kişilerde 2 – 4 hafta arasında varlık göstermeye devam ediyor. Deri döküntülerinin başlangıcı ateşin başlamasının sonrasındaki 1- 3 gün içerisinde gerçekleşiyor.

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir

Lezyonlar ise düz ya da şişkin olarak görülebiliyor. Genellikle içleri sarı ya da saydam bir sıvı ile doluyor. Bir süre sonraise çatlayıp kuruyorlar.

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir?

Maymun çiçeği virüsü nedir sorusuna yanıt olarak, nadir görülen bir hastalık olduğu cevabını şimdiye kadar verebiliyorduk. Şimdilerde ise kısa zaman içerisinde, an itibari ile 75 ülkeye yayılıp, toplamda 16.000 kişiye bulaştığı bilgisini verebiliyoruz. Bununla birlikte vaka sayılarının daha da artacağı da Dünya Sağlık Örgütü tarafından ön görülüyor.

Çiçek hastalığına benzer bir hastalık olarak tanıtılabilecek olan Maymun çiçeği virüsünün çiçek hastalığından daha hafif geçirildiği bilgisi paylaşılıyor. Orta Afrika ve Batı Afrika’nın tropik yağmur ormanlarında yaşayan hayvanlarda görülen hastalık, Batı Afrika ve Orta Afrika Maymun Çiçeği virüsü olarak iki farklı türden oluşuyor.

Batı Afrika Maymun Çiçeği virüsü Orta Afrika’da görülen virüs türüne göre daha hafif geçiriliyor. İngiltere’de hastalığın görüldüğü ilk iki kişi de Nijerya’ya seyahat etmiş ve muhtemelen hastalığı buradan kapmıştı. Hastalık üçüncü kişiye sirayet ettiğinde, bu kişinin de o iki kişinin tedavisi ile ilgilenen sağlık çalışanı olduğu bilgisine ulaşıldı.

Bu bilgiler birleştirildiğinde, zaten biraz önce de belirtmiş olduğumuz Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklama doğrulanmış oluyor: Vaka tespit çalışmaları arttıkça, hastalığın daha çok kişide görüleceği olasılığı kuvvetle muhtemel. İşte bu nedenle Maymun çiçeği virüsü nedir sorusunun yanıtları hepimiz tarafından bilinmeli.

Biraz önce hastalığın vücutta lezyonlara sebep olduğu bilgisinden söz etmiştik. Bu lezyonların sayısı bir kaç tane ile sınırlı kalabileceği gibi binlerce adete kadar da ulaşabiliyor. Döküntüler ise daha çok yüz, avuç içi ve ayaklarda göze çarpıyor. Ağız, genital bölge ve gözlerde de görülebiliyor. Gövdede görülme olasılığı ise düşük.

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Maymun çiçeği virüsü belirtileri arasında ateş, şiddetli baş ağrısı, kas ve sırt ağrıları, lenf bezlerinde şişmeler, deri döküntüleri ve lezyonlardan söz edilebiliyor. Ancak bu belirtiler genellikle 6 – 13 gün süren kuluçka döneminin sonrasında ortaya çıkıyor ve genellikle 2 – 4 hafta arası bir zaman diliminde kendiliğinden kayboluyor.

Fakat hastalığın kendiliğinden geçmesini beklemek yerine, varlığı fark edildiğinde en yakın sağlık kurumuna baş vurulması gerekiyor. Hastalarla temas eden kişilerin de durumları ile ilgili olarak sağlık birimlerine bilgi vermeleri öneriliyor. Peki Maymun çiçeği virüsü belirtileri fark edildiğinde ve sağlık kurumuna baş vurulduğunda ne yapılıyor?

Bu sorunun yanıtlarını sizlere ilerleyen bölümlerde detaylı olarak aktaracağız. Ancak şunu söyleyebiliriz: pek çok kişide hastalık kendiliğinden geçse de bazı durumlarda öldürücü nitelik de taşıyabiliyor. Ve bunun en önemli nedeni de bağışıklık sisteminin durumu olarak açıklanıyor. İşte bu nedenle sağlık birimlerinden yardım almak ve hastalık sırasında kontrollü ilerlemek önemli.

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve yeni doğan bebekler, hastalıktan en çok etkilenen grup içerisinde yer alıyor. Hastalık zatürre, körlüğe kadar varabilen ileri derecede göz hastalıkları ve deri enfeksiyonlarına sebep olabiliyor. Bu noktada, bağışıklık sisteminin güçlenmesi çok ciddi anlamda önem taşıyor.

Hastalık daha çok Afrika ülkelerinde görüldüğü için buradaki ölüm oranlarını genel ölüm oranı şeklinde değerlendirmek mümkün. Ve bu noktada %3 – %6 arasında değişen bir oranlamadan söz edilebiliyor. Fakat Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ölüm oranları daha az olabilir.

Çünkü Afrika ülkelerinde vaka tespit çalışmaları yeterince yapılamıyor. Ve muhtemelen hastalığı hafif geçirenler tespit edilemiyor. Sadece ağır vakalar sağlık birimlerine baş vurdukları için ölüm oranlarının yükselmiş olma olasılığı fazla. Örneğin şu ana kadar tespit edilen 16.000 hastanın sadece 5 tanesi hayatını bu virüs nedeniyle kaybetti.

Maymun Çiçeği Virğsğ Nasıl Bulaşır?

Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır sorusunun yanıtını ilk olarak hayvandan insana bulaşıcılık açısından vermek istersek, hasta hayvanlara birebir temas edilmesi ile hastalığın bulaşabileceğini söyleyebiliriz. Ve bu hastalık en çok kemirgenler ile primatlarda bulunuyor.

Dolayısı ile vahşi hayvanlarla teması korunmasız olarak kurmamalısınız. Ölmül ve hasta olan hayvanlardan uzak durmanızda da büyük fayda var. Peki insandan insana Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır? İşte bu noktada, virüs belirtileri gösteren hastaların aynı zamanda bulaştırıcı dönemde olduklarını da unutmamak gerekiyor.

Özellikle yaralar, döküntülerin olduğu bölgeler ve vücut sıvılarının hastalığın bulaşmasındaki en etken faktörler olduklarını belirtelim. Ancak bulaştırma şekli sadece bunlarla da sınırlı kalmıyor. Ağız içerisinde lezyon görülmesi söz konusu olduğu için tükürük yolu ile bulaşma riski oldukça yüksek.

Hasta kişilerin kıyafetleri, kullandıkları çatal ve kaşıklar, nevresim takımları, havlular… da hastalığın bulaşmasında etkin rol oynayan diğer araçlar arasında yer alıyor. Dolayısı ile hasta kişilerle aynı evde yaşayanlar, onlara fiziksel temasta bulunanlar ya da sağlık personeli risk faktörü daha yüksek grupta yer alıyor.

Maymun çiçeği virüsü taşıyan ancak hastalığın belirtilerini göstermeyen kişilerin ise bulaştırıcı olup olmadıkları henüz net olarak bilinmiyor. Çiçek aşısı vurulanların hastalıktan bir miktar korundukları düşünülüyor. Ancak yine de aynı hastalık olmaması dolayısı ile tam koruma sağlamadığını unutmamak gerekiyor.

Maymun Çiçeği Virüsünden Korunma Yolları

Maymun çiçeği virüsünden korunma yolları arasında ilk olarak hasta olduğundan şüphelenilen kişilerle teması olabildiğince azaltmak yer alıyor. Hasta kişilerin yaralarının üzerini kapatmaları, maske kullanmaları hatta kendilerini izole etmeleri öneriliyor.

Aynı ev içinde yaşayanların yüzeyleri, kıyafetleri, mutfak gereçlerini düzenli olarak temizlemeleri önerisinde bulunuluyor. Hasta kişilerle temasın gerekli olduğu zamanlarda ise tek kullanımlık eldiven kullanılması gerekiyor. Böylece bulaşma riski olabildiğince azaltılmış oluyor.

Plesenta yolu ile anne karnındaki bebeğe dahi bulaşabilen maymun çiçeği virüsü, yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda daha fazla belirti gösterdiği için, onların hastalığa karşı ekstra korunmaları gerekiyor. Hasta olduğundan şüphelenen kişilerin ise en yakın sağlık kuruluşuna, kendini diğer kişilerden izole ederek ulaşması büyük önem taşıyor.

Maymun çiçeği virüsünden korunma yolları, sağlık birimlerinde yapılan testlerin sonucu pozitif çıkan hastaların yakınlarına detaylı olarak anlatılıyor. Çiçek aşısı, hastalıktan korunmayı az da olsa sağlıyor. Hastalığa karşı direkt etkisi bulunan bir aşı ise 2019 yılında onaylandı. Ancak üretimi şu anda sınırlı sayıda gerçekleştiriliyor.

Maymun çiçeği virüsü nedir sorusunun yanıtı zaman içerisinde daha çok merak edilir ve hastalık salgın niteliği kazanırsa, aşıların daha fazla üretileceği düşünülüyor. Ve bunun olacağı, WHO tarafından verilen Küresel Sağlık Acil Durumu alarmı ile daha bir kesinleşmiş oldu.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.