Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır? Kaç Gün Sürer?

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır? Kaç Gün Sürer?

Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır sorusuna yanıt arayan çok sayıda kişi bulunuyor. Bazı kişiler ise henüz Maymun Çiçeği Virüsü Nedir sorusunun yanıtını bilmiyor. Fakat artık hepimizin bu konuda bilgi sahibi olma zamanı geldi. Çünkü ilk olarak 6 Mayıs 2022’de İngiltere’de görülen virüs, önce burada vaka sayısını arttırıp, sonrasında da farklı ülkelere yayıldı.

Şuanda İsveç, İtalya, Kanada, ABD, Portekiz, İspanya, Avustralya, Belçika… Maymun Çiçeği Virüsü nedeniyle alarmda. İngiltere’de ilk iki kişide görülen virüs normal karşılanmıştı. Çünkü bu iki kişi Nijerya’ya seyahat edip gelmişlerdi. Ve Maymun Çiçeği Virüsü de Orta ve Batı Afrika’nın tropikal yağmur ormanlarında görülüyor.

Maymun Çiçeği Bulaşmaması İçin Ne Yapmalıyız

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır

Dolayısı ile ilk iki vakanın, seyahat sırasında virüsü kapmış oldukları düşünüldü. Üçüncü vaka ise bu vakalara yardımcıolan sağlık çalışanı idi. Yani temaslı hasta idi. Dolayısı ile bu da doğal karşılandı. Ancak sonrasında sadece İngiltere’de 4 kişide daha hastalık görüldü. Ve bu kişilerin hiç biri bir diğeri ile temaslı değildi. Yurt dışına seyahat de etmemişlerdi.

İngiltere’de yaşanan bu durum, hastalıkla ilgili gizemli bazı düşüncelerin ortayaçıkmasına neden oldu. Yeni bir küresel salgın mı geliyor? Virüs farklı yollarla mı dağıtılıyor? Aslında öyle ise maymun çiçeği nasıl bulaşır sorusunun yanıtlarının peşine düşmemiz çok bir anlam ifade etmiyor. Ama ya öyle değilse?

Her şeyin öncesinde aktarmamız gereken bilgi şu: diğer adı da Monkeypox olan Maymun çiçeği virüsü çiçek hastalığı ile genetik benzerlik gösteriyor. Dolayısı ile eğer çocukken çiçek aşısı vurulmuşsanız bu hastalıktan bir miktar korunabiliyorsunuz. Ama çiçek hastalığının silinmesi ile birlikte aşıları da yapılmamaya başlandı.

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır

Bu da beraberinde gençler ve çocukların daha çok risk altında olmaları sorununu getiriyor. Ayrıca çocuklarda hastalık belirtileri daha şiddetli oluyor. Fakat yine de maymun çiçeği virüsünün çiçek hastalığından daha hafif geçtiğini belirtmemiz gerekiyor. Batı Afrika’da bulunan virüs ise OrtaAfrika’da olan virüsten daha hafif.

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır?

Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır sorusunun yanıtlarını da hastalığı da kesinlikle hafife almamalısınız. Her ne kadar durumun küresel yeni bir salgına ya da biyolojik bir saldırı olabileceğine inansanız da kendinizi ondan korumalısınız. Peki nasıl? Aslında tıpkı koronavirüste olduğu gibi maymun çiçeği virüsünde de maske, mesafe ve hijyen yine ön plana çıkıyor.

Her ne kadar temaslı olmayan kişilerde hastalık görülse de ya da onlar yurt dışına seyahat etmiş olmasalar da… Ya da bizler bu kurallara uymaktan sıkılmış da olsak dikkatli olmalıyız. Peki bu anlamda neler yapabiliriz? Herşeyin öncesindevirüsün daha çok kemirgenlerden ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan bulaştığını bilmeniz gerekiyor.

Ancak bu bilgi, virüsün insandan insana da bulaşmadığı anlamına gelmiyor. Hastalığın bulunduğu kişilerde görülen deri döküntüleri ya da lezyonlara dokunmamalı, dokunmanız gerekiyorsa tek kullanımlık eldivenlerle temas etmelisiniz. Onların dokundukları yüzeyler, kullandıkları kıyafetler,yatak örtüsüya da nevresim takımları, çatal kaşıklarla da temas etmemelisiniz.

Bu noktadaözellikle aynı evde yaşadığınız kişilerde virüssöz konusu ise risk altında olduğunuzu söyleyebiliriz. Aynı iş yerinde çalıştığınız ya da aynı sınıfta okuduğunuz kişiler de sizin için risk faktörleri arasında yer alıyor. Hatta aynı binada yaşadığınız bir virüslü kişinin asansörün düğmelerine dokunması da sizin için risk faktörü oluşturuyor.

Hasta kişinin tek kullanımlık kaşık, çatal, tabak ya dabardak kullanması, havlusunun ve tuvaletinin ayrı olması, tek başına yatması, döküntü ve lezyonlarının üzerini kapatması önemli. Ancak lezyonlar ya da döküntüler ağız içerisinde de olabileceği için maske kullanmasının da büyük önemi bulunuyor. Çünkü solunum ve damlacık yolu ile de bulaşabiliyor.

Az pişmiş et tüketmemek, virüsün bulunduğu hayvanlardan elde edilen hayvansal gıdaları tüketmemek de maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır sorusunun yanıtları adına önem taşımaktadır. Bunlara dikkat ederek kendinizi gelmekte olduğunu düşündüğünüz salgına karşı daha sağlıklı koruyabilirsiniz.

Maymun Çiçeği Bulaşmaması İçin Ne Yapmalıyız?

Maymun çiçeği bulaşmaması için ne yapmalıyız sorusuna yanıt olarak her şeyin öncesinde kişisel hijyenimize dikkat etmeli, hakkında bilgi sahibi olmadıklarımızadeğil, yakından tanıdığımız insanlara karşı bile mesafeli olmalıyız. Kendimizi onlardan, onları da kendimizden korumamız önem taşıyor.

Çünkü hastalığın kuluçka süresi 6 – 13 gün arasında değişkenlik gösteriyor. Bu da bize kimin hasta olup, kimin hasta olmadığını bilmememiz gibi bir karmaşa ortamı oluşturuyor. Ayrıca kuluçka süresinin 5 – 21gün arasında değiştiğini de belirtmeden geçmemeliyiz. Yani daha kısa ya da uzun sürede de etkisini gösterebiliyor.

Çocukları hastalıktan ekstra korumamız gerekiyor. Çünkü onlar belirtileri daha ağır geçirebiliyor. Hamile kadınların da kendilerine dikkat etmeleri önemli. Çünkü plesentadan fetüse virüsün bulaşabilmesi de mümkün olabiliyor. Ayrıca bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin kendilerine dahaçok önem vermeleri gerekiyor.

Maymun çiçeği bulaşmaması için ne yapmalıyız sorusunun yanıtlarından bir diğeri de bağışıklık sistemini güçlendirmek. Bunun ilk yolu sağlıklı beslenmek. Sitemiz içerisinde bunu nasıl yapabileceğinizi detaylı olarak öğrenebileceğiniz farklı konular da mevcut. Ancak biz size burada bir kaç öneriden söz edebiliriz:

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en kolay yolu probiyotikler tüketmek. Bunun için de ev yapımı kefir, yoğurt, sirke, turşu… tüketebilirsiniz. Ayrıca zencefil çayı ve yeşil çay da bu anlamda oldukça işinize yarayacak alternatiflerdir. Bununla birlikte mutlaka düzenli uyumalı ve dengeli beslenmelisiniz.

Buna ek olarak başarabilirseniz stresten uzak durmalı,dinlenmeye zaman ayırmalı, açık havada yürüyüş yapmalısınız. Ve sürekli maske takabilmeyi başardığınız anda maymun çiçeği virüsünden korunabileceğinizi söyleyebiliriz. Ayrıca harnup özü içmenizi de önermeden geçmemeliyiz.

Maymun Çiçeği Kaç Gün Sürer?

Maymun çiçeği kaç gün sürer sorusunun yanıtını verirken, hastalığın 2 – 4 hafta arasında değişen bir zaman diliminde kendiliğinden geçtiği bilgisini verebiliriz. Ancak bir de hastalığın kuluçka süresi var ki bu süre de 21 güne kadar uzayabiliyor. Yani maymun çiçeği ile toplamda50 güne kadar uğraşabilmek gerekebiliyor.

Maymun çiçeği kaç gün sürer sorusunun yanıtını verirken bir de şu bilgiyi aktaralım: hastalığın kendiliğinden geçtiği doğru. Ancak bazı kişilerdeölüme kadar gidebilen olumsuz sonuçları beraberinde getirebiliyor. Gözde görme kaybı körlüğe dahi sebep olabiliyor. Dolayısı ile varlığını hissettiğinizde hemen size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.