Masseter Botoks Nedir? Masseter Botoks Neden Yapılır?

Masseter Botoks Nedir? Masseter Botoks Neden Yapılır?

Masseter botoks son dönemlerde en sık yaptırılan botoks türleri arasında yer alıyor. Çünkü bugünlerde diş sıkma problemi yaşamayan kişi neredeyse yok gibi. Ve bu durumun nedeni günlük hayatta yaşanan stres olarak biliniyor. Ve yaşanan bu diş sıkma sorunu beraberinde çok daha önemli problemleri getiriyor.

Her şeyin öncesinde çenenin iki yanında bulunan masseter isimli kas büyüyerek dışarıdan bile görünür hale geliyor. Bu duruma Masseter hipertrofisi adı veriliyor; yani masseter büyümesi. Aynı zamanda masseterin en güçlü çiğneme kası olduğu da unutulmamalı. Bu durum beraberinde kişinin yüz şeklinde bazı değişimleri getiriyor.

Masseter Botoks Nedir

Masseter Botoks

Ve estetik problemlere neden olduğu kadar, sebebi bulunamayan bazı sorunların da temelinde diş sıkma problemi yer alıyor. Örneğin burnunuzun üst tarafında bir basınç hissediyorsunuz. Bunun için yapılan muayene ve tetkiklerin tamamı sonuçsuz kalıyor. Ancak işinde iyi bir KBB doktoru size, diş sıkma sorununuz olup olmadığını soruyor ve burun üstü basıncı buraya bağlıyor.

Burun üstü basınç beraberinde sersemlik, baş dönmesi gibi sorunları getirdiği gibi, baş ağrısı da diş sıkmaya bağlı olarak gerçekleşebiliyor. Ve işin kötü yanı, dişleriniz birbiri üstüne yer ettiği için bu sorunu gündelik hayatınızda dahi yaşayabiliyorsunuz. Ve masseter botoks tam da bu noktada devreye giriyor.

Masseter Botoks

Masseter Botoks

Masseter kasının büyümesinin tek nedenini diş sıkma olarak düşünmek de yanlış. Çok fazla sakız çiğneyen ya da sert et çiğneyen kişilerde de bu problemle karşılaşılabiliyor. Masseter botoksu ile bahsi geçen kasın bulunduğu yüzün alt kısmı inceltiliyor. Yani uygulama estetik bir amaç taşıyor. Fakat beraberinde sağlık da getiriyor.

Masseter Botoks Nedir?

Masseter botoks nedir sorusuna çene botoksu şeklinde yanıt verebiliriz. Ancak bu durumda yaptıracağınız işlem farklı bir işlemle de karıştırılabilir. Dolayısı ile alanında uzman olan doktorunuzla şikayetlerinizi paylaşmalı, uygulamayı sadece estetik amaç için yaptırmadığınızı belirtmelisiniz.

Diş sıkma problemi, özellikle yoğun stres altında olan kişilerde göze çarpmaktadır. Diş hekimleri tarafından yapılan konferanslarda, yakın dönemde işlerinin diş sıkma ile ilgili ciddi anlamda açılacağından bahsetmektedirler. Çünkü insanların tamamına yakını yoğun stres altındadır. Ve dişlerin sıkılması dişlerde kırılmaları da beraberinde getirmektedir.

Diş sıkma alışkanlığı bulunan kişilerin yüz ve çiğneme kaslarında büyüme yaşanır ve bu durum dışarıdan görünebilecek kadar belirgin olabilir. Böylelikle yüzde bozulmuş bir estetik görünüm söz konusu olur. Masseter botoksun uygulanması ile yüzde oluşan erkeksi ve sert görünümün önüne geçilmiş, yüz inceltilmiş ve yumuşak bir görünüm kazanmış olur.

Masseter botoks nedir sorusuna, yüz şeklinin daha orantılı olmasını sağlayan botoks yöntemi şeklinde yanıt verebiliriz. Ancak bu işlem sayesinde fiziksel olarak rahatsız edici durumlar da ortadan kaldırılmış olur. Dolayısı ile uygulamaya diş sıkma botoksu adı da verilmektedir.

Masseter Botoks Neden Yapılır?

Masseter botoks neden yapılır sorusunun yanıtlarını biraz önce aslında genel olarak verdik. Masseter kasının büyümesi, yüzün alt kısmının; çenenin yanlara doğru genişlemesi anlamını taşır. Dolayısı ile yüz kare şekline yakın bir hal alır. Ve bu yüz şekli daha çok erkeklerde söz konusudur. Aynı zamanda sert bir ifade ortaya çıkartır. Özellikle kadınlar bu durumdan rahatsız olurlar.

Ancak masseter botoks neden yapılır sorusunun yanıtını sadece estetik açıdan değerlendirmemek gerekir. Çünkü masseter kası büyüdüğünde, gece diş gıcırdatma ve diş sıkma problemi ile daha sık karşılaşılır. Yani diş sıkma masseter kasının büyümesine neden olurken, büyük masseter kası da diş sıkma probleminin artması sonucunu ortaya çıkartır.

Yaşanan bu durum ağrıya sebep olabileceği gibi, aynı zamanda dişlere de zarar verebilir. Ve burun üstü gibi yüzün bazı bölgelerinde basınç problemi ortaya çıkabilir. İşte masseter botoksun amacı da tam olarak bu problemleri ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle onun estetik bir işlem olmakla kalmayıp, aynı zamanda bir tedavi yöntemi olduğuna değiniyoruz.

Masseter Botoks Faydaları

Masseter botoks faydaları çok sayıdaolmakla birlikte, bu faydalar arasında yer alan en bilinenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

• Her şeyin öncesinde çok güvenilir bir uygulama olan masseter botoksun cerrahi bir uygulama olmadığı bilinmelidir. Bu da beraberinde herhangi bir risk taşımadığı anlamına gelir.

• Çene yapısını incelterek, yüzün kare değil de ince ve oval bir görünüme sahip olmasını olanaklı hale getirir. Masseter botoks faydaları arasında yer alan bu etki, onun estetik amacına hizmet etmektedir.

• Çene kasları küçülür. Bu da beraberinde, daha ince ve belirgin bir çene hattına sahip olma durumunu getirir.

• Diş sıkma ve diş gıcırdatma problemleri ortadan kaldırıldığı için buna bağlı ağrılardan kurtulmayı sağlar.

Çene şeklinden memnun olmayan herkes tarafından yaptırılabilen bu işlemin, genel sağlık durumu iyi olmayanlarla hamile ve emziren anneler tarafından yaptırılması önerilmemektedir.

Masseter Botoks Nasıl Yapılır?

Masseter botoks nasıl yapılır sorusunun yanıtını şu şekilde verebiliriz: Bildiğiniz gibi botoks işlemi gerekli bölgeye, botulinum toksininin enjekte edilmesi ile yapılmaktadır. Bu enjekte masseter botoks için söz konusu olduğunda direk olarak masseter kasına yapılır. İşlem genellikle 10 dakika sürmekte ve kişiye herhangi bir acı hissi vermemektedir.

Çünkü masseter botoks nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan işlem uygulanmadan önce bölgeye anestezik krem uygulanmaktadır. İşlem tamamlandıktan sonra ise kişi günlük hayatına hemen dönebilir. Uygulamanın etkisi ise hemen görülmez. 3 – 4 haftalık zaman diliminin geçmesinden sonra ise çene, yapılan işlem sonrası tam şeklini almış olacaktır.

Masseter botoksun kalıcılığı, farklı nedenlere bağlı olarak 3 – 6 ay arasında değişmektedir. İşlemin tam etkisini görmek ve kalıcılık süresini arttırmak için, yaptırdıktan sonraki 2 – 4 ay arasında yeniden yaptırmanız önerilmektedir. Uygulamayı ardı ardına tekrarladığınızda, kalıcılık süresinin artacağı belirtiliyor.

Masseter botoks sonrası 24 saat makyaj yapmanız, kaslarınızı zorlayacak sert besinler tüketmeniz önerilmez. Bunlara dikkat etmeniz halinde yemek yerken ya da herhangi bir zamanda bir ağrı ya da acı hissi yaşamazsınız. Kaslarınıza masaj yapmamanız gerektiğini de unutmamalısınız. İşlemin sonrasındaki 7. gün etkiyi görmeye başlarsınız.

Sitemiz içerisinde diş sıkma ve masseter botoks hakkında farklı bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.