Mamografik Tarama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göğüs kanseri için gerçekleştirilecek olan klinik muayeneden daha önceki yazılarımızda sizlere kısaca söz etmiştik. Göğüs kanseri muayenesi için yapılacak olan klinik muayenelerin can damarlarından bir tanesi de mamografik taramadır. Mamografik tarama hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışacağız…

<

Mamografik tarama, göğüs kanseri muayenesinde, göğüs kanserinin erken teşhisine olanak tanıyan bir yöntem. Mamografik taramanın göğüs kanserinin erken teşhisinde söz konusu olmasının sebebi ise, göğüs kanserinin belirtilerinin, göğüs kanseri olan bazı hastalarda hiç görülmemesi. Bu gibi durumlarda mamografik taramadan faydalanıldığında, göğüs kanserinin erken teşhisi söz konusu oluyor.
Bazı kadınların meme dokusu, diğer kadınlara göre daha yoğun olabiliyor. Bu gibi bir durumda, mamografik tarama tek başına işe yaramayabiliyor; ya da göğüs kanserinin erken teşhisinde rol oynayamıyor. Ancak, ultrasonografif inceleme ile birlikte gerçekleştirilen mamografik tarama, göğüs kanserinin erken teşhisinde büyük bir öneme sahip.
Mamografik tarama ile gelen bir radyasyon endişesi ise, kadınların çoğunda mevcut. Bu nedenle belirtmek isteriz ki, mamografik tarama sırasında alınacak olan radyasyonun miktarı çok düşüktür. Mamografik tarama ile ilgili şunu bilmeniz gerekmektedir: göğüs kanserinin belirtileri arasında herhangi bir göğüs kanseri belirtisi sizde bulunmasa dahi, yaşınız 40 ve üstü ise, 1 – 2 senelik aralıklarla mamografik tarama yaptırmanız gerekmektedir.
Mamografik tarama ile ilgili olarak şunu da belirtmek isteriz ki: göğüs kanserinin erken teşhisine olanak tanıyan mamografik taramayı, düzenli olarak uygulatan ülkelerde, göğüs kanserinden ölenlerin oranı %30 azalmış durumdadır. Eğer yaşınız 20’den büyük; 40’tan küçük ise, mamografik tarama yaptırmak zorunda değilsiniz, kendi kendine muayene, ultrasonografif inceleme; ve fiziki bir muayene de sizin işinizi görecektir. Ancak 40 yaşından büyük kişilerin, mutlaka düzenli aralıklarla mamografik tarama yaptırmaları önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası