Magnezyum Eksikliği Ve Magnezyumun Faydaları

Bu yazımızda sizlere, vücudun temel minerallerinden bir tanesi olan; ve sağlıklı metabolik işlevlerin ortalama 300 tanesinin gerçekleştirilmesine olanak tanıyan magnezyumdan bahsedeceğiz… Magnezyumun faydaları, magnezyumun yararları, magnezyumun yan etkileri, magnezyum eksikliği, magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır, magnezyum eksikliği belirtileri, magnezyum eksikliğinin nedenleri, magnezyum nelerde bulunur… Bu konularda sizleri genel olarak bilgilendirmeye çalışacağız. Kısacası, magnezyum hakkında bilmediğiniz hiç bir şeyin kalmamasını sağlamayı hedeflemekteyiz…

Yetişkin bir insan vücudunun 20 gram ile 28 gram arasında bir magnezyum içeriği bulunmaktadır. Ve bu magnezyum içeriğinin %60’ı kemiklerde, geri kalanın büyük bir çoğunluğu beyin hücreleri ve kalpte; diğer kalan kısım ise, kas, yumuşak doku, ve vücut sıvılarında yer almaktadır. Magnezyumun gerektiği şekilde kullanılabilmesi için, kişilerin, magnezyum ihtiyaçlarını düzenli bir şekilde karşılamaları gerekmektedir. Aksi halde, ihtiyaç duyulan magnezyum kemiklerden alınmaya başlanacak; ve kemik sağlığı olumsuz etkilenecektir.
O halde ilk olarak magnezyum eksikliğinin nedenleri ile, magnezyum hakkında bilgi vermeye başlayalım… Magnezyum eksikliğinin nedenleri arasında ilk olarak yaşlılıktan söz etmek gerekmektedir. Magnezyum eksikliğinin nedenlerinden bir diğeri idrar söktürücü ilaçlar iken, magnezyum eksikliğinin nedenlerinden bir başkası ise doğum kontrol haplarının kullanılmasıdır. Hazır gıda tüketiminin de magnezyum eksikliğinin nedenleri arasında yer aldığını belirterek, alkol tüketiminin de magnezyum eksikliğinin nedenleri arasında sayılabileceğini belirtelim… Şurup ya da farklı bir şekilde yüksek dozda takviye çinko alınması durumunda, kalsiyum eksikliğinin nedenlerinden bir tanesi daha ortaya çıkar; yüksek dozda çinko, magnezyum emilimini zorlaştırmaktadır…
Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır derseniz, magnezyum eksikliği belirtileri arasında ilk olarak stresten, sinirlilik halinden; ve psikolojik sorunlardan söz etmek gerekmektedir. Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı magnezyum eksikliği belirtilerinden bir başkası ise yorgunluktur. Magnezyum eksikliği belirtileri arasında iştahsızlıktan da söz etmek gerekmektedir. Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı olan magnezyum eksikliği belirtileri arasında, kaslardaki kramplardan da söz etmek gerekmektedir. Magnezyum eksikliği belirtileri arasında uyku problemlerinden de söz etmek gerekmektedir. Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı olan magnezyum eksikliği belirtileri arasında, kalp ritmindeki bozulmalardan da söz etmek gerekmektedir. Magnezyum eksikliği belirtileri arasında yer alan bir diğer unsur isekoroner hale gelmiş olan spazm problemleridir. Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır sorusunun yanıtlarından bir başkası ise böbrek taşıdır. Magnezyum eksikliği belirtileri arasında konsantrasyon bozukluklarından da bahsetmek gerekirken, magnezyum eksikliği belirtileri arasında adet öncesi şikayetlerin de sayılması gerekmektedir.
Magnezyumun faydaları ve magnezyumun yararlarına baktığımızda, magnezyumun, vücuttaki enerji üretiminde oynadığı rolün çok büyük olduğunu görürüz. Magnezyum eksikliği, kronik enerji yoksunluğuna da bundan dolayı neden olmakta, ve magnezyum eksikliği nedeniyle yorgunluk problemi ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı magnezyum eksikliği problemine karşın magnezyum takviyesi kullanılması önerilmekte; ve de işe yaramaktadır.
Magnezyumun faydaları arasında sakinleştirici özelliğinden söz etmek gerekirken, magnezyumun yararlarından bir diğerinin de anti stres etkisi olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Magnezyum eksikliğinin depresif sorunlara neden olduğunu az önce de belirtmiştik. Magnezyum, özellikle de kalsiyum ile birleştiğinde, çok etkin sonuçlar vermektedir.
Magnezyumun faydaları arasında, beyin hücrelerinin canlı ve etkin tutulmasından da söz etmek gerekmektedir. Magnezyumun faydalarından bir diğeri de damarları açan etkisidir. Magnezyumun faydaları arasında, kalp ritmini düzenlemesi; ve magnezyumun faydaları arasında, kalp krizini önlemesi ile, kalp krizini tedavi etmesinden de söz etmek gerekmektedir. Magnezyumun yararları arasında kalp ritminin düzenlenmesinden de söz etmek gerekmektedir. Magnezyumun yararları arasında, sigara içenlerin felç riskinin azaltılmasından da söz etmek gerekmektedir. Magnezyumun faydaları arasında alzheimerin önlenmesinden de söz etmek gerekmektedir. Magnezyumun yararlarından bir diğeri de sodyum – potasyum oranlarını dengede tutmasıdır. Beyinde kalsiyum oluşumunu önlemek de magnezyumun yararları arasında yer almaktadır.
Magnezyumun faydaları arasında, migren ve tansiyona bağlı baş ağrılarından söz etmek gerekirken, magnezyumun faydalarından bir diğerinin de adet dönemi öncesi gerginliği gidermek olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Magnezyumun yararları arasında yüksek tansiyon tedavisinden de bahsetmek gerekirken, magnezyumun yararları arasında aynı zamanda kabızlık tedavisinden de bahsetmek gerekmektedir. Magnezyumun faydaları arasında kemik erimesinin tedavisinde etkin rol oynadığından da söz etmek gerekirken, böbrek taşları, astım; ve krampların da magnezyum ile tedavi edilebildiğinden bahsetmek gerekmektedir.
Magnezyumun faydalarından sonra magnezyumun yan etkilerine de bakmak istersek, magnezyumu doğal yollardan alacak olursanız, magnezyumun yan etkileri söz konusu olmayacaktır. Fakat, magnezyumu takviye olarak alır; ve günlük kullanılması gereken magnezyum miktarı olan 300 mg’ı aşarsanız, magnezyumun yan etkileri arasında yer alan ishale sebebiyet verebilirsiniz. Magnezyumun yan etkileri arasında, kalp ritmindeki bozulmadan da söz etmek gerekmektedir. Magnezyumun yan etkilerinden bir diğeri de kan basıncının düşmesidir. Magnezyumun yan etkileri arasında kasların güçsüzleşmesnden de söz etmek gerekirken, magnezyumun yan etkilerinden bir diğerinin de koma olabileceği unutulmamalıdır.
Peki magnezyum nelerde bulunur? Magnezyum nelerde bulunur sorusunun yanıtları arasında, ceviz, yer fıstığı, badem; ve fındık yer almaktadır. Magnezyum nelerde bulunur sorusunun bir başka yanıtı ise, soya fasülyesi ve kakaodur. Magnezyum nelerde bulunur sorusunun yanıtları arasında, muz, kuru incir, avokado; ve hurmadan da söz etmek gerekmektedir. Magnezyum nelerde bulunur sorusunun bir başka yanıtı ise, koyu yeşil sebzeler, tam tahılı ekmek; ve rafine edilmemiş tahıllardır…

Latest Comments
  1. özgen

    En çok magnezyum maden sularında mı var ?

  2. Dr. Serkan

    eksikliğinde migren hastalığı ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası