Libido Düşüklüğü Neden Olur?

Sık sık libido hakkında bir şeyler duyuyor; ancak tam olarak libido nedir sorusunun yanıtlarını bilmiyoruz. Testosteron hormonuna bağlı olarak yükselen ya da düşen libido düşüklüğü neden olur, libido nasıl arttırılır sorusunun yanıtlarını ise genelikle bilmiyor ya da yanlış biliyoruz. Merak ettiğiniz tüm bu detayları ve libido düşüklüğü nedenlerini ilerleyen bölümlerde detaylı olarak bulabileceksiniz.

Libido Nedir?

İnsan vücudunu düzene sokan, iştahının artmasından azalmasına, ruh halinin iyi ya da kötü olmasına, uyku düzeninden beden gücüne kadar pek çok şey hormonlar tarafından düzenlenmektedir. Bu derece önemli olan, 200’ün üzerinde hormon, vücudumuzda aynı anda salgılanmaktadır. Her hormon bir diğerinden önemlidir; bunlardan bir tanesi de testosteron hormonudur.

Testosteron hormonu hem kadın; hem de erkeklerde ilk olarak libidodan sorumludur. Sonrasında, ruh halini, enerjiyi ve metabolizma hızını da kontrol eder. Eğer testosteron hormonu azalırsa, doğru orantılı olarak kadınlarda da erkeklerde de libido düşüklüğü yaşanır. Bununla birlikte, kişiler depresyona girebilir, kilo alır, anksiyete, yorgunluk, hızlı yaşlanma, sindirim sistemi sorunları… gibi problemlerle de karşılaşırlar.

Testosteron hormonu seviyesi düşük olan bir kişi genel olarak daha sık hastalanır. Libido düşüklüğü nedenleri buna bağlı olarak gerçekleşir. Bu nedenle libido düşüklüğü neden olur sorusunun yanıtlarını bilmemiz gerekmektedir. Libido düşüklüğü önemli bir sorundur; çünkü kişinin karşısındaki kişiye fiziksel birliktelik anlamında ilgisinin azalması demektir. İnsanlar zaman zaman eşleri ile birlikte olmak istemeyebilirler. Libido düşüklüğü bazen oluyorsa normal olarak kabul edilebilir; çünkü libido seviyeleri sık sık değişir; ancak süreklilik arz eden libido düşüklüğü istenmeyen bir durumdur.

Libido Düşüklüğü Neden Olur?

■ Libido düşüklüğü nedenleri arasında ilk sırada testosteron seviyesinin düşülüğünden söz etmek gerekir. Desilitre başına 300 – 350 nanogramdan az olan testosteron seviyesi, libido düşüklüğünü beraberinde getirecektir. Bu durum ise kişinin beden gücünün, eşine olan isteğinin azalması anlamını taşır.

■ Yaşlanma, beraberinde düşen testosteron oranını getirir ve bu da libido düşüklüğünü ortaya çıkartır. Bunun yanında, gerek yaşlanmaya, gerek artan hastalıklara bağlı olarak kullanılan bazı ilaçlar da libido düşüklüğü nedenleri arasında yer almaktadır. Tansiyon ilaçları libido düşüklüğü nedenleri arasında önemli ilaçlardandır.

■ Libido düşüklüğü neden olur sorusunun yanıtları arasında huzursuz bacak sendromu da yer almaktadır. Bacakların istem dışı, kontrol edilemeyen dürtüler şeklinde hareket ettirilmesi huzursuz bacak sendromunu beraberinde getirir. Bu durum erkekler için libido düşüklüğü nedenleri arasında yer almaktadır.

■ Depresyon, kişinin tüm hayatını olduğu gibi beden gücünü de etkilemektedir. Depresyon halinde kişi, eskiden keyifli bulduğu şeylere olan ilgisinin azaldığını hisseder. Buna fiziksel birliktelik de dahildir. Depresyona bağlı kullanılan antidepresan ilaçlar da libido düşüklüğünü ortaya çıkartır.

■ Stres, kişinin hormon dengesini bozan bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte kan damarlarını da daraltır ve kan akışını yavaşlatır. Tüm bunlara ek olarak, yapılan araştırmalara göre, stresin, direkt olarak libido üzerinde etkisi olduğu sonucuna da ulaşılmış bulunulmaktadır.

■ Uyku apnesi de testosteron düşüklüğüne neden olur ve bununla birlikte libidonun düşmesi söz konusu olur. Bu durum özellikle erkekler için söz konusudur. Peki libidonun düşmesi için bu kadar faktör bir araya gelmiş iken, düşmemesi imkansız ise asıl soru da şudur: libido nasıl arttırılır?

Libido Nasıl Arttırılır?

■ Libidoyu arttırmak için ağırlık egzersizleri yapın. Sadece ağırlık değil, genel olarak egzersiz yapan kişilerin, vücutları ile daha rahat iletişim kurdukları sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, ağırlık egzersizleri yaparak yağ yakarsınız ve bu da kendinize olan güveninizin artmasını sağlayacaktır.

■ İçeriğinde Çinko bulunan kabak çekirdeği, testosteron seviyesinin artmasını sağlar. Çikolata ve kereviz, hem kadınlar, hem de erkekler için libidoyu arttırıcı etki göstermektedir. Bununla birlikte, istiridye, sadece erkekler için libidoyu yükseltme etkisine sahip önemli besin kaynakları arasında yer almaktadır.

■ Hayatınızdan stresi söküp atma şansınız muhtemelen tam olarak yoktur. Ancak profesyonel yardım alarak stres ile baş etme yollarını öğrenebilirsiniz. Ne kadar az stres, o kadar yüksek libido demektir.

■ Uyku düzeninize dikkat edip, yeterince kaliteli uyumalısınız. Bununla birlikte gece hayatını, özellikle de alkolü hayatınızdan çıkartmalısınız. Özellikle kadınlarda libido düşüklüğüne alkol de sebep olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı gece hayatını düzenlemek önemlidir.

■ Karanfildejn yararlanabilir, karanfil şarabını libido nasıl arttırılır sorusunun yanıtları arasında değerlendirebilirsiniz. Bununla birlikte, karansil erkekler için bir çözümdür. Kahve, libidoyu yükselten en önemli içeceklerdendir. Elma suyunun içerisine kimyon ve tarçın ekleyerek içmek de işinize yarayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası