Lenfoma Kanseri Nedir?

Lenfoma Kanseri Nedir?

Lenfoma nasıl belirti verir, lenfoma neden oluşur, lenfoma nasıl tedavi edilir ve lenfoma türleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız; çünkü lenfoma deyince insanların içini bir korku, bir ürperti sarıyor. Genellikle lenfoma kanserinin tedavi edilemediği düşünülüyor. Ancak bu bilgi sadece halk arasında yaygın; yani tabiri caizse mahalle doktorlarının insanlara saldığı bir korku niteliğinde. Dolayısı ile lenfomayı daha yakından tanımak adına hakkında bilgi sahibi olmak en mantıklısı.

Lenfoma Nasıl Belirti Verir?

■ Lenfoma kanserinde göze çarpan ilk belirti, ağrısı olmadığı halde vücutta fark edilen bir şişlik olarak belirtiliyor. Pek çok doktorun kanser ile ilgili bir ilk yargısı vardır ki o da: “Ağrı varsa korkmayın” şeklindedir. Ağrılı şişliklerde kanser riski olmadığını düşünerek hiç bir şey için geç kalmamalıyız aslında ama lenfoma kanserinde ilk belirti ağrısız bir şekilde vücutta büyüyen şişlik olarak aktarılıyor. Ağrısız şişliklerin enfeksiyona bağlı olarak gerçekleşebilmesi durumu da söz konusu; ama enfeksiyon yoksa lenfoma kanseri akla geliyor. Özellikle de bu şişlikler kasık, koltuk altı ve boyun bölgesinde, yüzeye yakın konumda bulunuyor.

■ Lenfoma nasıl belirti verir sorusunun bir diğer yanıtı da istem dışı zayıflama. Herhangi bir diyet yapmadan, son altı ay içerisinde, sahip olduğunuz kilonun %10 ve daha fazlasını kaybederseniz aklınıza lenfoma kanseri gelebilir. Bu durumu örneklendirmek istersek: 60 kilo olduğunuzu var sayalım. Altı ay içerisinde 54 kilo ya da daha altı bir kiloya düştüyseniz ve bunun için herhangi bir diyet yapmadıysanız, bu durumun sebebini araştırmalısınız.

■ Yaz aylarında algılanması zor bir belirti de gece terlemeleridir. Bu durumu kış aylarında daha iyi algılayabilirsiniz. Hava sıcak olmamasına karşın siz çok fazla terliyor ve çarşaflarınızı, yastığınızı değiştirme gereği hissediyorsanız, durumun nedenini mutlaka araştırmalısınız.

■ Özellikle kış aylarında vücut ateşi 38 derece ve üstüne çıkabilir, çünkü farkında olmadan üşütür; ya da enfeksiyona maruz kalabiliriz. Ancak herhangi bir nedeni olmadan 38 ve üzerine çıkan ateşin bir kaç gün bu şekilde devam edip, sonrasında yeniden normale dönmesi ve böylece dalgalı bir seyir izlemesi lenfoma kanserini akla getirmelidir.

■ Lenfoma nasıl belirti verir sorusunun son yanıtı da sebebi belli olmayan yorgunluk ve halsizliktir. Hiç bir nedene bağlı olmadan gelişmiş halsizlik ve yorgunluk mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmelidir.

Lenfoma Türleri Nelerdir?

Lenfoma kanseri denildiğinde tek bir kanser türünü düşünebiliyoruz. Ancak aslında durum bu şekilde değil. Lenfoma türleri birbirinden çok farklı olabiliyor ve her birinin belirtileri ve tedavi şekli de diğerlerine göre değişkenlik gösteriyor. Şöyle bir ayırım yapabiliriz ki: bazı lenfoma türleri çok hızlı, bazıları çok yavaş; bazıları da normal seyrinde ilerleme gösterir. Çok hızlı ilerleyen lenfoma kanserinin varlığı durumunda tedaviye zaman kaybetmeden başlanmalıdır. Çok yavaş gelişen lenfoma kanserinde ise takipler düzenli olarak yapılarak, hiç müdahale edilmeden hasta senelerce yaşayabilir. Hangi tür lenfoma kanseri ile karşı karşıya olunduğunun Onkoloji uzmanları tarafından belirlenmesi gerekir.

Lenfoma Neden Oluşur?

Lenfoma kanseri genellikle boyun, koltuk altı ve kasıklarda ortaya çıkıyor. Ama bu, sadece bu bölgelerde görüleceği anlamına gelmiyor. Vücudumuzda kanın ulaşabildiği her yerde lenfoma kanserinin görülme ihtimali bulunuyor. Ve lenfoma neden oluşur sorusunun yanıtlarını netleştirebilmek ise yapılan araştırmalara rağmen henüz tam olarak söz konusu olmadı.

Yaş açısından bakıldığında, genellikle 60 yaş üzerinde görülen lenfoma kanseri gençlerde de görülebiliyor; hatta sadece gençlerde göze çarpan lenfoma türleri de bulunabiliyor. Genetik de bu kanserin ortaya çıkmasında etkiye sahip iken, birinci derece akrabalarında lenfoma kanseri olan birinin bu kansere yakalanma riski daha fazla olabiliyor.

Farklı bir kansere maruz olan ve tedavisini gören kişilerde lenfoma, kemoterapi sonucu ya da radyasyon işlemleri dolayısı ile ortaya çıkabiliyor. Kimyasal ürünlere maruz kalan ya da radyasyon alan kişilerin de lenfoma kanserine yakalanma olasılıkları artıyor. Bağışıklık sistemi zayıf kişilerin de risk grubunda yer aldığı lenfoma neden oluşur sorusunun son yanıtı Hepatit C ya da AIDS gibi viral enfeksiyonlara maruz kalmış olmak.

Lenfoma Nasıl Tedavi Edilir?

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi insanlar lenfomanın tedavi edilemeyen bir hastalık olduğunu düşünüyor ve bu durumun sebebi mahalle doktorları. Lenfoma kanserinin çok nadir görülen bazı türlerinde tedavi olasılığı biraz düşük olabilir. Ancak bu durum hastalığın tedavi edilemez nitelikte olduğu anlamına gelmiyor. Aksine lenfoma kanseri artık tedavi edilebilen hastalıklar grubunda yer alıyor.

Bundan 20 sene öncesine gidildiğinde sadece Kemoterapi ile tedavi edilmeye çalışılan lenfoma kanserinde şimdilerde akıllı molekül ve akıllı ilaçlar sayesinde hedefe kilitlenilerek hastalık durdurulabiliyor. Hastalar gündelik aktivitelerini rahatlıkla gerçekleştirerek, oldukça uzun da bir yaşam süresine sahip oluyorlar. Biraz önce kanser türlerinde sözünü ettiğimiz hızlı ilerleyen lenfoma kanseri dahi kontrol altına alınabiliyor.

Lenfoma nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtları arasında kemoterapinin hala önemli bir yeri var. Radyoterapi de aynı şekilde çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden; çünkü çok farklı radyoterapi yöntemlerinin gelişimi söz konusu oldu. İmmünoterapi adı verilen yöntemde akıllı moleküller, lenfoma kanserine sahip hücreleri tespit edip onların işlevlerini kesiyor. Bir de hücrelerin içindeki sinyal yapısını bozarak onları etkisiz hale getiren tedavi yöntemleri var ki bu da ağızdan alınan ilaçlarla söz konusu oluyor. Kısacası lenfoma kanserinden korkmak yerine, en kısa zamanda onu kontrol altına alma yolunu tercih etmenizde fayda var. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.