Kurbanlık Kesimi Nasıl Yapılır? Kurban Kesimi Ne Zaman Biter

Kurbanlık Kesimi Nasıl Yapılır? Kurban Kesimi Ne Zaman Biter

Kurbanlık kesimi nasıl yapılır, yaklaşan kurban bayramı 2022 öncesinde herkes tarafından internet ortamında yanıtı araştırılan sorular arasında yer alıyor. Aslına bakarsanız pek çok kişi bu sorunun yanıtını önceki senelerden biliyor. Ya da zaten bu işi bilen kişilere gidilerek kurbanlık kesimi yaptırılabiliyor. Fakat ilk kez kurban kesenler neler olacağını merak ediyorlar.

Bu aşamada maddeler halinde kurbanlık kesimi nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını sizlerle şu şekilde paylaşabiliriz:

Kurban Kesimi Ne zaman Biter

Kurbanlık Kesimi Nasıl Yapılır

• İlk olarak diz boyu çukur kazılır. Ancak belediyenin size gösterdiği kurbanlık kesim yerlerini tercih etmelisiniz. Aksi halde ceza yeme olasılığınızın yüksek olduğunu belirtmeden geçemeyiz.

• Kesilecek olan kurbanın gözleri bir tülbent yardımı ile bağlanır.

• Yönü kıbleye dönük olacak şekilde sol tarafına doğru yatırılır.

• Boğa ya da koyun gibi büyük baş hayvanların kesimi zor olacağından dolayı onların çembere asılmaları caiz kılınmıştır.

• Kanın çukurun içine akabilmesi için kurbanlığın boğazı çukurun kenarına getirilir.

• İki ön ve bir arka ayağın uç kısımlarından birbirlerine bağlanmaları sağlanır.

• Üç kere bayram tekbiri getirilir.

• Tüm bu aşamaların sonrasında ise “Bismillahi Allahu Ekber” denir. Bu sırada H’yi belli etmek çok önemlidir.

• Kesilen kurbanlık deve harici ise boğazından kesilir.

Bismillahi Allahü Ekber denmesi sırasında H harfi belirgin söylenmezse ve bu esnada Allahın ismi de düşünülmezse kesilen kurban leş olur ve yenmez. Dolayısı ile kurbanlık kesimini mutlaka işi bilen birinin yapması önerilmektedir.

Kurbanlık Kesimi Nasıl Yapılır

Kurbanlık Kesimi Nasıl Yapılır

Kurban kesimi için Besmele çeken kişi, bunu yaptıktan sonra kurbanı hemen kesmek zorundadır. Ancak bu aşamada kurban yerinden kalkar ve yerine yeniden yatırılırsa Besmele’nin yeniden çekilmesi gerekir. Aynı şekilde, Besmele çektikten sonra bıçak bilenirse besmelenin yeniden çekilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Kurbanlık Kesimi Nasıl Yapılır?

Kurbanlık kesimi nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını maddeler halinde sıralamaya devam ederken şu bilgileri de aktarmadan geçmemeliyiz:

• Bir kurban için Besmele çeken ve sonrasında başka bir kurbanı kesmeye giden kişinin yeniden Besmele çekmesi gerekir.

• Bir hayvanı iki kişinin kesecek olması durumunda ikisinin de Besmele çekmesi gerekmektedir.

Besmele çekilmesinin unutulması sorun değildir. Ancak kasten Besmele çekmemek sıkıntılıdır ve bu şekilde kesilen kurban haramdır.

Kurbanlık kesimi nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında şu detay önemlidir:Hayvanın boğazında yemek borusu, nefes borusu ve iki yanında da kan damarı yer almaktadır. Bu 4 damarın en az üçünün aynı anda kesilmesi zorunludur.

• Kurbanlığı kesen kişinin kıbleye dönük olması sünnettir.

• Gereken durumlarda kurbanlığın bayıltılarak kesilmesi caiz olarak kabul edilir.

• Kesilen kurbanlığın yüzülebilmesi için şişirilmesi de caiz kılınmıştır.

Kurban Kesimi Ne Zaman Biter?

Kurban kesimi ne zaman biter sorusunun yanıtı için ilk olarak kurban kesiminin ne zaman başladığını bilmek gerekir. Bu aşamada kurban bayramı namazı kılındıktan sonra kurban kesiminin yapılmaya başladığını belirtebiliriz. Sonrasında da bu işleme 3 ya da 4 gün devam edilebilir.

Hanefi mezhebi için kurban bayramının 4. günü kurban kesimi yapılmaz. Ancak Şafi mezhebinde kurban bayramı boyunca kurban kesimi yapılabilmektedir. Kurban kesimi ne zaman biter sorusunun yanıtını mezhebinize göre kendiniz için belirleyebilirsiniz.

Kurban Kesimi Nerede Yapılır?

Kurban kesimi nerede yapılır sorusunun yanıtını vereceğiz ama bu noktada, kurban kesiminin en sevap olduğu yerin Hac toprakları olduğunu belirtmeden de geçmemeliyiz. Dolayısı ile Allah isteyen herkesin kutsal topraklaragitmesini nasip etsin diyebir dua daetmek isteriz.

Hacca gidenler kurban kesimini Mina bölgesinde yaparlar. Bunun haricinde her yerde kurban kesimi yapılabilir. Ancak hayvanın kesildiği yere zarar verilmemesi ve kesilen yerin kirletilmemesi önemlidir. Bu noktada belediyelerin gösterdikleri yerlerin tercih edilmesi gerekir. Ki bu yapılamıyorsa, evinizin bahçesini de kullanabilirsiniz. Ancak eskisi gibi sokakta kurban kesimi yapılmamaktadır.

Kesim işleminde nasıl temiz bulunmuşsa, kesim sonrasında da kurban kesilen yerin aynı şekilde temiz bırakılması gerekir. İşkembe gibi iç organların etrafa bırakılmaması çok önemli bir kural niteliğindedir. Kurban kesimi sadece açık alanda değil, kesim için uygun olan kapalı alanlarda da yapılabilir.

Ancak kurban kesim işlemi uzun sürdüğü için mümkün olduğunca açık ve havadar ortamları tercih etmelisiniz. Ve bununla birlikte alanın geniş olması, kendinize zarar vermemeniz açısından büyük önem arz eder. Bir diğer nokta ise sakin ve temkinli olunması gerektiğidir. Çünkü kurbanlık kesimi nasıl yapılır sorusunun yanıtı biraz uğraştırıcı olabilir.

Kurban bayramı tatili 2022 hakkında bilgileri de sitemiz içerisinde bulabilmeniz mümkün. Hangi hayvanlar kurbanlık olur, kurbanlık nedir, kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli gibi soruların yanıtlarına da linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.