Kurban Bayramı 2011 İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Kurban bayramı 2011’e sayılı günlerin kaldığı bugünlerde, insanlar, kurban bayramında nasıl beslenmek gerekir konusunda uyarılmaya başlandı. Kurban bayramında sağlıklı beslenmeye dikkat etmesi gereken kişiler, aksi takdirde sağlıklarından olabilirler. Bu yazımızda sizlere, kurban bayramı 2011 için sağlıklı beslenme önerilerinde bulunacağız…

<

Kurban bayramı 2011’de sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin, basit olarak şu kurallara uymaları gerekiyor: Kurban bayramı 2011’de, günün sadece bir öğününde et yenilmeli. Kurban bayramı 2011’de sağlıklı beslenmek için, bayram ziyaretinde ikram edilen ağır tatlılardan, çikolatadan ve şekerden uzak durulmalı. Bu uyarılara uyulmadığında, sindirim sisteminde meydana gelebilecek olan sorunların yanında, kolesterol problemi yaşanabileceği gibi, kalp ve damar sağlığının olumsuz etkilenmesinden de söz etmek gerekiyor.
Kurban bayramında nasıl beslenmek gerekir? Bu soruya verilen kurban bayramı 2011 sağlıklı beslenme önerilerini sizlerle paylaşmak istiyoruz…
Kurban bayramı 2011’de sağlıklı beslenmek isteyen kişiler, mutlaka sabah kahvaltısı yapmalıdırlar. Yapılacak olan sabah kahvaltısında, her besin grubundan tüketilmesi önerilmektedir.
Kurban bayramı 2011’de, sağlıklı beslenme için, gün içerisinde mutlaka 2 – 2.5 litre su içmek gerekmektedir.
Kurban bayramı 2011’de yapılacak olan bayram ziyaretlerinin sayısı kadar çay ya da kahve içmek zorunda değilsiniz. Her ikramı kabul etmek zorunda olmadığınızı unutmayın; ve kahve ve çay tüketimini kurban bayramında kontrol altına alın.
Kurban bayramı 2011’de de, diğer tüm kurban bayramlarında olduğu gibi, et tüketimi artacak. Bu nedenle, tüketeceğiniz et miktarı kadar sebze tüketmeye de önem göstermelisiniz ki sağlıklı beslenmeden payınızı alabilesiniz.
Kurban bayramında nasıl beslenmek gerekir sorusuna verilebilecek olan yanıtlardan bir tanesi de şudur: kurban bayramı 2011’de, yeni kesilmiş et tüketimnden kaçınmalısınız. Yeni kesilmiş olan etler serttir. Yeni kesilen etler zor pişer; ve yeni kesilen etlerin sindirimi de bir o kadar zordur. Bunun için, kurban bayramı 2011’de, dolapta 1 – 2 gün dinlendirilmiş etlerin tüketilmesi, sağlıklı beslenme konusunda size yardımcı olacaktır.
Kurban bayramı 2011’de, bayram ziyaretlerinde size ağır tatlıların ikram edilebileceğini de biliyoruz. Ancak kurban bayramında nasıl beslenmek gerekir sorusunun yanıtı: kurban bayramında, ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar; ve meyvelerle beslenilmelidir şeklinde verilmektedir.
Kurban bayramı 2011’de, et tüketimi gerçekleştireceğiniz zamanlarda, çok yağlı et tüketmemeye önem vermeniz gerekmektedir.
Kurban bayramı 2011’de, et tüketimi gerçekleştirirken, daha lezzetli olması sebebiyle kullanılan kurban etinin iç yağlarını, sağlıklı beslenmek isteyenler kullanmamalıdırlar.
Kurban bayramı 2011’de sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin gerçekleştirecekleri et tüketimini, haşlama, buğulama; ya da ızgara şeklinde gerçekleştirmeleri önerilmektedir. Kurban bayramında nasıl beslenmek gerekir sorusunun yanıtı kesinlikle, kızartma ya da kavurma ile gerçekleştirilen et tüketimi olmamalıdır.
Kurban bayramı 2011’de sakatat tüketimi ve kelle paça tüketimi ile et tüketimi yapacak olan kişiler, bu tür besinlerin içeriklerinde bulunan yağ oranının; ve dolayısı ile kolesterol oranının fazla olduğunu akıllarında tutmalıdırlar.
Kurban bayramında nasıl beslenmek gerekir sorusuna verilecek olan yanıt, kolesterol problemi olan kişiler için, verilen eti sadece tadımlık oranda tüketmeleri gerektiği yönünde olmaktadır.
Kurban bayramı 2011’de kurban eti saklayacak olan kişilerin, 3 – 5 gün içerisinde tüketecekleri kurban etini 0 – 2 derece arası bir soğuklukta, 3 ay sonra kurban etini tüketecek olanların ise, derin dondurucuda, -18 derecede saklamaları gerekmektedir. Aksi halde kurban eti bozulur; ve mikroorganizma üretmeye başlayarak sağlıksız hale gelir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası