Kuduzun Belirtileri Nelerdir?

Çağımızın hastalığının kanser olduğu, ve öldürücü etkileri dolayısı ile kanserden korkulması gerektiği her ne kadar belirtilmiş de olsa, geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay, bizleri kuduz gerçeği ile karşılaştırdı… Bilmeyenler için kısaca değinecek olursak: Arkadaşları ile kapalı bir mekanda oturan bir adam, camdan içeri giren, ve ne olduğu bile tam anlaşılmayan bir kuş tarafından ısırılıyor. Söz konusu ısırılmanın gerçekleştiği yerde bir yara olduğunu gören adam hastaneye gitmek için yeltense de, çevrenin, “Aman be canım sende”‘ciliğinden dolayı hastaneye gitmeyi erteliyor… Ki bu erteleme süreci yaklaşık 15 günü buluyor. Ancak hala yara iyileşmediği için hastaneye giden adamın kuduz olduğu anlaşılıyor; ve adam bunun sonucunda ölüyor… Ne kadar, hepimizin başına gelebilecek bir olay öyle değil mi? Ülkemizde her ne kadar, yılda sadece 1 – 2 kişi kuduz ölümü yaşasa da, bu rakam Asya, ve Afrika ülkelerinde, senede 50.000’e ulaşıyor… Kuduz ölümünden bugüne kadar dünya çapında kurtulan literatüre geçmiş kişi sayısı sadece 10… İşte kuduz bu denli ciddi bir hastalık… Peki bir hayvanın kuduz olduğu nasıl anlaşılır? Kuduzdan korunma yolları, ve kuduzun belirtileri nelerdir? Bilgilerimizi; yazının ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz…

Bir Hayvanın Kuduz Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kuduzun Belirtileri Nelerdir?

Özellikle sokak köpeklerine dikkat ettiyseniz, yanlarından geçip gitseniz de, saldırgan tavırlar sergilemezler. Ancak, kuduz hayvanların saldırgan özellikleri bulunmaktadır. Özellikle suyun, kuduz hayvanın teşhisinde büyük önemi bulunmaktadır. Kuduz olmuş bir hayvan, ya da insan, görmüş olduğu bir kaşık suda dahi boğulacağını düşünür; ve sonucunda, o sudan uzaklaşmak adına saldırgan davranışlar sergiler…

Kedi Isırması Hakkında Bilgiler Kedi Isırmasında Ne Yapılmalı?

Kuduz hastalığının, fare, sincap, tavşan gibi kemirgen hayvanlardan bulaştığını gösteren bir bulguya rastlanmamıştır. Genellikle köpeklerden bulaşan kuduz, kedilerden, yarasa, gelincik, tilki, kurt… gibi hayvanlardan da insanlara bulaşabilmektedir. Bu nedenle, elinizden geldiğince dikkatli olmanızda fayda olduğunu belirtelim.

Kuduzdan Korunma Yolları Nelerdir?

Her şeyin öncesinde, eğer sahibi olmayan, aşısı bulunmayan bir hayvan tarafından ısırılır; ya da yaralanırsanız; veya, açık bir yaranız var; ve hayvanın salyası bu yaraya değdi ise, kesinlikle bir uzmana ulaşmalısınız. Size uygulanacak olan aşı; ya da serum olacaktır. Bunun için uzmanın gerekli gördüğü yöntem çok önemlidir. Eğer geç kalırsanız; ve söz konusu kuduz sinir sisteminize ulaşırsa, tedavi ile her ne kadar geciktirilse de, kuduz ölümünden kurtulma şansınız bulunmamaktadır. Bu nedenle, kesinlikle bir ihmalde bulunmayın.

Yaşlanmayı Yavaşlatan Besinler

Bir hayvan tarafından ısırıldığınızda: Çok çabuk bir şekilde, bölgeyi bol; hatta tazyikli su; ile durulayın. Ardından, bol sabun ile, hem bölgede bulunan yabancı cisimleri; hem de hayvanın salgısını temizleyin. Sonrasında yeniden bol su ile bölgeyi durulayın. Bu yöntem çok etkilidir; aşı kadar olmasa da, ilk müdahalede mutlaka uygulanmalıdır.

Su uygulamasının ardından, eğer evinizde varsa, bölgeyi mutlaka alkol ile, ya da Betadin ile temizlemelisiniz. Ama tüm bunları yapmış dahi olsanız, mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Eğer şüpheli bir ısırık söz konusu ise, ısırığın olduğu bölgeye en az 4 gün dikiş atılmaması gerektiğini de unutmamalısınız.

Enerjik Bir Gün İçin Yapılması Gerekenler

Eğer bir kişiye kuduz teşhisi konulmuş ise, o kişi muhtemelen karantinaya alınacak; ve karantina alanı da geniş tutulacaktır. Bu sırada hastanın, antibiyotik tedavisi, ve tetanoz bakımından da değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Eski Yorumlar
  1. Büşra
    • Almina

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.