Koronavirüs Hastalığının Neden Olduğu Semptomlar Nelerdir?

Koronavirüs Hastalığının Neden Olduğu Semptomlar Nelerdir?

Koronavirüs hastalığının neden olduğu semptomlar nelerdir? Koronavirüs hastalığının bulaşma şekli nedir? Ve daha pek çok sorunun yanıtları son dönemlerde internet ortamında sıklıkla aranıyor. Mutasyona uğrayan ve bulaşma hızı böylece daha da fazla artan koronavirüs hastalığı için hepimiz potansiyel adaylarız. Bu gerçeği kabul etmeli ve adımlarımızı buna göre atıp, önlemlerimizi bu doğrultuda almalıyız. Aksi halde koronavirüs bir üst solunum yolu hastalığı olmaktan ziyade ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun en belirgin işareti ise her akşam ana haber bültenlerinde gördüğümüz koronavirüs tablosu. Hala almadıysanız bile artık koronavirüsü ciddiye almalı ve onu daha yakından tanımalısınız. İşte bu noktada sahip olmanız gereken tüm detaylar.

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs, bir virüs grubunun genel adı olmakla birlikte, Covit-19 şu anda başa çıkmaya çalıştığımız, SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. 2019 yılında ortaya çıkması ile 19 ekini almış ve tür olarak diğer koronavirüs hastalıklarından bu şekilde ayırt edilmiştir. 31 Aralık 2019’da, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan hastalık, bir kaç pnömoni vakasının raporları ile ortaya çıktı. Yani içerisinde bulunduğumuz Şubat 2021 itibari ile koronavirüs ile dünya genelinde 15 aydır savaş verilmekte.
Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs Hastalığının Neden Olduğu Semptomlar

Koronavirüs hastalığınınneden olduğu semptomlar genel olarak pek çok kişi tarafından bilinse de çok farklı belirtilerin altından da koronavirüs çıktığı gözlemlenebiliyor. Yani sizlere biraz sonra sayacağımız semptomlar sizde bulunmasa bile, koronavirüs hastalığına karşı sürekli tetikte olmanızda fayda var. Bunun hastalık hastası olmakla bir alakası yok. Maalesef toplum olarak bir pandemi içerisinde bulunuyoruz.. Ve daha kötüsü bu pandemi sürekli yön değiştiriyor. Dolayısı ile semptomlar değişkenlik gösterebiliyor. Peki koronavirüs hastalığının neden olduğu semptomlar nelerdir?
Koronavirüs Hastalığının Neden Olduğu Semptomlar Nelerdir?

Koronavirüs Hastalığının Neden Olduğu En Yaygın Semptomlar

* Yorgunluk
* Kuru öksürük
* Ateş

Koronavirüs Hastalığının Neden Olduğu Daha Az Yaygın Semptomlar

* Konjunktivit (Kırmızı göz olarak da bilinir)
* Burun tıkanıklığı
* Koku ve tat kaybı
* Kas ve eklem ağrıları
* Baş ağrısı
* Boğaz ağrısı
* Titreme ve baş dönmesi
* İshal
* Mide bulantısı ve kusma
* Farklı cilt döküntüleri

Koronavirüs Hastalığının Neden Olduğu Şiddetli Semptomlar

* Bilinç bulanıklığı ve konfüzyon
* İştah kaybı
* Nefes darlığı
* 38 derece ve üzerinde yüksek sıcaklık
* Göğüste kalıcı ağrı ve basınç

Koronavirüs Hastalığının Neden Olduğu Diğer Semptomlar

* Kaygı
* Azalmış bilinç
* Sinirlilik
* Uyku bozuklukları
* Depresyon
* Felç, beyin iltihabı, sinir hasarları… gibi nörolojik hastalıklar.

Koronavirüs hastalığının neden olduğu semptomlar nelerdir sorusunun yanıtlarına ek olarak nefes almakta güçlük ya da nefes darlığı yaşıyorsanız, göğsünüzde basınç ya da ağrı hissediyorsanız, konuşma güçlüğü ya da diğer hareketlerde herhangi bir problem ile karşı karşıya iseniz, ateş ya da öksürük sorununuz varsa, yaşınız kaç olursa olsun, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve koronavirüs testi yaptırmalısınız.

Koronavirüs Bulaşınca Ne Olur?

Koronavirüs hastalığı kendisine bulaşan ve semptom geliştiren kişilerin %80 gibi büyük bir çoğunluğu hastaneye gerek kalmadan tedavi edilir ve iyileşir. %15’lik kesim ise genellikle oksijene ihtiyaç duyar ve hastane tedavisi bu kişiler için gerekli olur. %5’lik kısım ise kritik hastalardan oluşur. Bu kişiler genellikle yoğun bakımda tedaviye tabi tutulur.

Koronavirüs nedeniyle ölüme sebep olan durumlar ise şu şekilde özetlenmektedir: akut solunum sıkıntısı sendromu, solunum yetmezliği, septik ve sepsis şok, tromboembolizm ve karaciğer, kalp ya da böbrek yaralanması dahil çoklu organ yetmezliği…

Çocuklara koronavirüs bulaşınca, onların bu sorunu en kolay şekilde atlattıkları düşünülmektedir. Ancak nadir de olsa enfeksiyon sonrasındaki bir kaç hafta içerisinde çocuklarda da şiddetli inflamatuar sendrom gelişme ihtimali bulunmaktadır.

Koronavirüs En Çok Kimleri Etkiliyor?

Dünya Sağlık Örgütü‘ne göre koronavirüs en çok, ülkemizde bilinen 65 yaş üstü sınırının aksine 60 yaş üstünü etkiliyor. Bununla birlikte akciğer kalp ve tansiyon sorunu bulunanlar hastalıktan ciddi anlamda etkilenebiliyor. Kanser,diyabet ve obezite gibi farklı sorunların da altta yatmasına bağlı olarak hastalığın şiddetinde değişiklikler gözlemlenebiliyor.
Koronavirüs En Çok Kimleri Etkiliyor?

Ancak bu bilgiler, koronavirüsten diğer grupların etkilenmeyeceği hatta hastalık nedeni ile ölmeyeceği anlamına gelmiyor. Herkes koronavirüs dolayısı ile ciddi hastalanabiliyor hatta ölüm riski ile karşı karşıya kalabiliyor. Dolayısı ile herkesin bu hastalığa karşı tetikte olması gerekiyor.

Koronavirüs Etkileri Ne Kadar Sürer?

Bazı koronavirüs hastalarının hastaneye yatırılmalarına neden olmayacak şekilde yorgunluk, nefes alma güçlüğü ve nörolojik problemlerinin uzun süre devam ettiğini belirtmeliyiz. Koronavirüs hastalığının neden olduğu semptomlar nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan bu faktörlerin kalıcılık olasılığı vardır.

Koronavirüsten Nasıl Korunmalıyız?

Koronavirüs hastalığından kimlerin enfekte olup olmadığını bilmediğimiz durumlarda, hem kendimizi hem de çevremizdekileri korumak adına bazı önlemler almak zorunluluğumuz vardır.

■ İnsanlarla aramızda en az 2 metre mesafe olmalı
■ Mutlaka maske takmalıyız. Mutasyonlu virüs dolayısı ile artık mümkünse çift maske takmalıyız. Maskelerden birinin teli yukarıda, diğerinin ise aşağıda olduğuna dikkat etmeliyiz. Böylece koruyuculuğun daha çok arttığı belirtilmektedir.
■ Ortamları sık sık havalandırmalıyız.
■ Kalabalık ortamlardan ve yakın temastan kaçınmalıyız.
■ Ellerimizi sık sık su ve normal sabunla en az 20 saniye yıkamalıyız.
■ Öksürürken bükülmüş dirsek ya da dokuları tercih ederek, havanın ortama yayılmasına engel olmalıyız.
■ Bulunduğumuz ortamın koronavirüs için aldığı önlem ve uyarıları dikkate almalıyız.

Koronavirüs hastalığının neden olduğu semptomlar nelerdir sorusunun yanıtlarına maruz kalmamak için bu korunma önlemlerinin bir ya da bir kaçını değil, tamamını dikkate almamız büyük önem taşımaktadır.

Koronavirüs Testi Hangi Şartlarda Yapılır?

Koronavirüs hastalığının neden olduğu semptomlar nelerdir sorusunun yanıtlarını kendinde gören herkes, mümkün olan her yerde test yaptırmalıdır.  Semptomların görülmediği ancak enfekte olmuş biriyle yakın temasta bulunan kişilerin de test yaptırmaları önerilmektedir. Bununla birlikte, size en yakın sağlık kuruluşunun, koronavirüs testi hangi şartlarda yapılır sorusuna vermiş olduğu yanıtlara uyum sağlayarak da testlerinizi ne zaman yaptıracağınızı belirleyebilirsiniz.

Test yaptıran kişilerin, diğer bireylerden mümkün olduğunca fazla izole olmaları gerekir.

Test sayısının sınırlı olduğu durumlarda ise herkese test yapılmayabilir. Bu gibi durumlarda öncelikle hastalığın bulaşma riski yüksek olan kişilere test uygulanır. Ardından da yaşlılar ve kronik hastalıkları çoğunlukta olan kişilere test uygulanması yapılmaktadır.

Koronavirüs Hangi Testler Yapılıyor?

Koronavirüs hastalığının neden olduğu semptomlar nelerdir sorusunun yanıtları kişilerde bulunuyorsa, genellikle moleküler bir test olan PCR testi yapılmaktadır. Bu testte pamuklu bir çubuk yardımı ile boğazdan ya da burundan örnek alınır. Doğru sonuç alabilmek için semptomların ortaya çıktığı bir kaç gün içerisinde yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte antikor testleri, akciğer tomografi ve filmleri de koronavirüsü tespit etmek için yapılan testler arasında yer almaktadır. Bazen PCR ya da kan testlerinde çıkmayan koronavirüs, kendini sadece akciğerde gösterebilir. Dolayısı ile koronavirüs hastalığının neden olduğu semptomlar var ancak testlerin biri negatif çıktıysa, koronavirüs şüphesinden vazgeçmemelisiniz.

Hızlı Koronavirüs Testi

Hızlı koronavirüs testi RDT adı ile bilinmekte olup, PCR gibi bu testte de burun ya da boğazdan pamuklu çubuk ile numuneler alınır. Ancak bu testin maliyeti PCR’a göre çok daha uygundur. Bununla birlikte doğruluk oranı daha düşük olsa da, hastalığın hızlı bir şekilde seyrettiği yerlerde daha çabuk sonuç vermesi adına sıklıkla kullanılmaktadır. Koronavirüs hastalığına neden olan semptomlar nelerdir sorusunun yanıtlarını kendinizde görüyorsanız bu testlerden de yardım alabilirsiniz; en azından test sayısının sınırlı olduğu yerlerde, hiç test yaptırmamış olmazsınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.