Kivi Ve Kivinin Faydaları

Kivi Ve Kivinin Faydaları

Kivi, beğenilen bir meyve olmasının yanında, kivinin faydalarından da söz etmekte yarar görülmektedir. Kiviyi, sadece tadından dolayı değil, kivinin faydaları için de tüketip, aynı zamanda tadından da yararlanabilmeniz mümkündür. Kivinin içeriğinde, petkin isimli bir madde bulunmaktadır. Petkin içeriği, kivinin faydaları arasında, iyi kolesterolün arttırılıp, kötü kolesterolün düşürülmesine olanak tanımaktadır. Bununla birlikte, yine petkin sayesinde, kivinin faydaları arasında, vücuttaki toksinlerin temizlenmesinden de söz etmek gerekmektedir.

Gün içerisinde bir adet kivi tüketirseniz, gün içerisinde gereksinim duyduğunuz C vitamini gereksiniminizi rahatlıkla karşılarsınız. Bununla birlikte, kivinin içeriğinde oldukça zengin minerallerin bulunduğundan da şüphe duymamalısınız. Kivinin içeriğinde bulunan C vitamini, turunçgillerin içeriğinde bulunan C vitamininden 5 kat kadar daha fazladır.
Kivinin içeriğinde bulunan vitamin; ve minerallere genel olarak göz atmak istersek: A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, C vitamini, demir, kalsiyum, fosfor gibi mineraller kivinin genel olarak içeriğini oluşturuyor diyebiliriz. Bununla birlikte, protein içeriği de bulunan kivinin içeriğinde ayrıca, potasyum; ve magnezyum da bulunmaktadır.
Kivinin içeriğinden yeterince söz ettiğimizi düşünerek, sizlere, kivinin faydalarından da bahsetmek istemekteyiz…
Kivinin faydaları arasında ilk olarak, nezle; ve gribe karşı etkili olduğundan söz etmemiz gerekmektedir.
Kivinin faydaları arasında, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğinden de söz etmek gerekmektedir.
Kivinin faydaları arasında yer alan bir diğer etkisi de, vücutta oluşabilecek kanseri önleyebilme özelliğidir.
Kivinin faydaları arasında, nefesi rahatlatma özelliğinden de söz etmek gerekmektedir. Kivinin faydalarından bir diğeri astımı hafifletme etkisi iken; kivinin faydaları arasında, öksürük tedavisinden de söz etmek gerekmektedir.
Kivinin faydalarından bir diğeri de, kılcal damarların yapısal olarak kuvvetlenmesini sağlamasıdır.
Kivinin faydaları arasında yer alan bir diğer özelliği de, kanın incelmesini sağlayan etkisidir. Kivi, kandaki yağ oranını düşürdüğü gibi, kan basıncını da düzenleme özelliği göstermektedir.
Kivinin faydalarından bir başkası da kalp ve damar sağlığını korumasıdır. Kivi bu etkiyi, kan sulandırma özelliği ile gerçekleştirmektedir.
Kivinin faydaları arasında, iyi kolesterolün yükselmesi; ve kötü kolesterolün düşürülmesinden söz etmek gerekmektedir. Kivinin bu faydasından yararlanmak için, gün içerisinde iki tane tüketilmesi gerekmektedir.
Kivinin faydaları arasında, sindirimin kolaylaştırılmasından da söz etmek gerekmektedir. Kivinin içeriğinde bulunan lif, sindirimin kolay yapılmasını sağlamaktadır.
Kivinin faydaları arasında cilt sağlığından da söz etmek gerekmektedir. Kivinin faydaları arasında yer alan cilt sağlığına olumlu katkıları, ciltteki ölü deriyi temizlemesi ile belirtilebilir; kivinin bu etkisinden yararlanmak için, cildinize, kividen yapılan maskeler uygulamanız gerekmektedir. Olgunlaşmamış bir kivinin kabuklarının soyulmasından sonra, kiviyi ince dilimler halinde cildinize yerleştirebilir; ve cilt tipinize göre, 5 dakika ile 15dakika arasında bekletebilirsiniz.
Kivi nasıl yenir derseniz, kivinin vitamin değerini kaybetmemesi için, kiviyi bıçak ile dilimlemeniz önerilmemektedir. Kiviyi dik tutmalı, üzerinden bir delik açarak, çay kaşığı ile, rafadan yumurta yer gibi yemelisiniz.
Kivinin zararlarına maruz kalan kişiler ise, kivinin alerji yapan etkisinden dolayı bu durum ile karşılaşırlar. Kivinin zararlarından söz etmek gerekirse, herkeste görülmemekle birlikte, burun ve göz bölgesinde kaşıntı, dudaklarda da şişme ve kaşıntı şeklinde görülebilir.
Kivi kaç kaloridir? 100 gram kivinin içersinde 61 kalori bulunmaktadır..

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.