Kış Diyeti İle Kilo Almayı Önlemek Ve Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Kış aylarının gelmesiyle birlikte, pek çoğumuzun yaşam tarzında bir takım değişiklikler meydana geldi. Örnek vermek gerekirse, kış aylarında, güneşin kendisini daha az göstermesi sebebiyle, bizler de daha az evden çıkar olduk; bu durum, yapılan gezmelerin ev gezmesi olmasına sebebiyet verirken; bir yandan da daha fazla yemek yemeye; ve fazla kalori almaya başladık. Kilo alma problemi bu gibi dönemlerde kendisini daha çok gösterir ki bu nedenle, yaz tatiline gidecek olan kadınlar zayıflama diyetleri uygulamaya başlarlar. Sorun sadece kilo almakla da kalmıyor aslında; aynı zamanda, yanlış beslenme alışkanlıkları sebebiyle, grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklarla da kış aylarında baş etmek durumunda kalıyoruz. O halde, bize bir kış diyeti lazım. Kış aylarında kilo alma; ve kış hastalıklarından, kış diyeti ile kendimizi korumamız lazım. Bu sayede, günlerce hasta yatağında yatmaz; ve yine kış diyeti sayesinde yaza girerken, zor zayıflama diyetleri uygulamak durumunda kalmayız…

Kış diyeti ile, yavaşlayan metabolizma hızını arttırmayı hedeflemeli; ve bununla birlikte de, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi amaçlamalıyız. Kış aylarında metabolizma hızı yavaşlar; çünkü kış aylarındaki beslenme listemizde genel olarak karbonhidrat; ve yağlar yer almaktadır. Karbonhidratlar, sadece metabolizma hızını yavaşlatmakla kalmaz; aynı zamanda vücudun hormon dengesini de bozar. Bununla birlikte, vücudumuz, dışarıdan gelecek olan zararlı etkilere karşı savunmasız hale gelir; yani bağışıklık sistemi zayıflar. İşte kış diyeti ile, hem bu olumsuzlukları gidermeli; hem de kilo almayı önlemeyi hedeflemeliyiz…

Kış diyetinde, kendimizi enfeksiyondan koruyabilecek şekilde beslenmeye özen göstermeliyiz. Bu demektir ki, kış diyetinde, A vitamini, C vitamini, E vitamini; ve B6 vitamini ile, çinko minerali; ve selenyum minerali bakımından zengin olan sebze ve meyveleri tüketmemiz gerekmektedir. Bu nedenle, kış aylarında tüketilmesi gereken sebze ve meyvelerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz: brokoli, karnabahar, lahana, brüksel lahanası, havu., mandalina, portakal, greyfurt, elma, kivi, marul, yeşil biber, roka…

Kış diyetinde mutlaka, günlük 2.5 – 3 litre suya da yer vermelisiniz. Bunun nedeni, kış aylarında, su kaybımızın, terlemenin azalması sebebiyle azalmasıdır; fakat, vücudumuzun her zaman suya ihtiyacı vardır. Bundan dolayı, kesinlikle yaz aylarında edinmiş olduğumuz su içme alışkanlığımızdan vazgeçmemeliyiz..

Kış diyetinde, hamur ya da yağlı yiyeceklerin yerine, sebzelerden ve meyvelerden yararlanmanız gerektiğini de unutmamanız önerilmektedir. Kış aylarında daha fazla televizyon seyreden kişiler, kış diyeti uygulayarak, akşam saatlerinde hamurlu ve yağlı yiyeceklerden özellikle kaçınmalıdırlar.

Kış aylarında, güneşin daha az görülmesi sebebiyle, kişilerin güneşten alacakları D vitaminini alamamaları durumu söz konusudur. Bu da insanlarda, mutsuzluk, asabiyet, depresyon, huzursuzluk gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı, kış diyetinizde, günlük 15 adet fındık; badem; ya da benzer kuruyemiş tüketimi ile; haftada en az iki sefer balık tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Kış aylarında, özellikle kadınlarda ve çocuklarda, demir eksikliği problemi ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu nedenle, üşüme, titreme, baş dönmesi gibi problemlerle sık olarak mücadele edilmesi durumunda kalınabilir. Bundan dolayıdır ki kış diyetinde, kurufasülye, yeşil mercimek, et gibi demir içerikli yiyecekler ile, demirin emilimini kolaylaştırması açısından limon suyu içerikli salata tüketimine de ağırlık verilmelidir.
Kış diyeti uygulayan kişiler, pişirdikleri yemeklerin içerisine, margarin ya da tereyağı yerine sıvı yağ eklemelidirler. Bununla birlikte, etli yemek tüketecek olan kişiler, yağsız et kullanımına önem vermelidirler.

Kış diyeti ile, kilo almayı önlemeye; ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek olmayı hedeflerken, bununla birlikte, vücut hareketinin azalması gibi bir durumun da söz konusu olduğunu unutmamak gerekir. Ne yapmak gerekir derseniz: hiç bir şey yapamıyorsanız, evinizde yarım saatlik yürüyüşler yapmayı denemelisiniz.

Kış diyetinde, gün içerisinde bir ya da iki fincan bitki çayı tüketmeye de önem vermeniz gerekmektedir. Rezene, nane – limon çayı, kuşburnu gibi çaylar, kış aylarında hem içinizi ısıtır; hem de sağlığa olan faydaları ile hayatınıza kolaylık ve sağlık katarlar.

Kış diyetinde, kilo almayı önlemek adına, günde iki ya da üç fincan yeşil çay için. Yeşil çayın faydaları arasında, kilo vermeyi hızlandıran, karın bölgesindeki yağları eriten; ve bununla birlikte, metabolizmayı hızlandıran bir madde olan maddesinden söz etmek mümkündür. Yeşil çayın içeriğinde yer alan kateşinin etkilerinden yararlanmak için kış diyetinde yeşil çayı, limon ile birlikte tüketmeyi de deneyebilirsiniz.

Kış diyetinde yer vermeniz gereken bir diğer besin de tarçındır. Tarçını günde yarım çay kaşığı tüketirseniz, hem kan şekeriniz dengelenir; hem de vücudunuza daha az yağ girer. Tek başına tarçın tüketiminde zorlananlar, tarçını, süt ya da yoğurdun içerisine de karıştırabilirler.

Kış diyeti ile kilo almayı önlemek için, günlük yenilen üç ana öğünün arasında da öğün tüketimi gerçekleştirmek gerekmektedir. Tüketilen yiyeceklerin kış diyetinde, hamurlu, yağlı; ya da tatlı olmamasına özen göstermek de önem arz etmektedir.

Kış diyetinde sabah kahvaltısı, ekmek, peynir, zeytin gibi yiyeceklerden oluşmalu ve mutlaka yapılmalıdır; bununla birlikte, kış diyetinde, öğle yemeği ve akşam yemeği de, çorba, salata; ve yoğurttan oluşmalı; yanında ızgara tavuk ya da balık tüketilmelidir. Bunun da yanısıra, haftada iki ya da üç gün yumurta tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası