Kimler Hepatit B Aşısı Yaptırmalı?

Kimler Hepatit B Aşısı Yaptırmalı?

Hepatit B nedir sorusunun yanıtı pek çok kişi tarafından farklı bilinse de, aslında Hepatit B halk arasında sarılık olarak bilinmektedir. Hepatit B belirtileri, Hepatit B aşısı ve Hepatit B nasıl bulaşır sorusunun yanıtlarını ve çok daha fazlasını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız. Sarılık bebeklik döneminde, şekerli su ile atlatılabilen, ilerleyen aşamalarda bebeklerin küvöze alındığı bir hastalık olmasına karşın, yetişkinlik döneminde tehlikeli olabilir ve bu nedenle de hakkında bilgi sahibi olup dikkatli olmak gerekir.

Hepatit B Nedir?

Hepatit B, akut Hepatit olarak bilinmekte olup, karaciğere yerleşen bir virüstür; halk arasında bulaşıcı sarılık olarak isimlendirilir. Tedavi edilmemesi ya da önlenmemesi halinde karaciğer yetmezliğinden karaciğer sirozuna, karaciğer kanserine kadar pek çok olumsuz duruma neden olabilir. Ve daha çok da karaciğer sirozunun başlangıcında, sinsi olarak ilerler.

Hepatit B için geliştirilmiş Hepatit B aşısı bulunmakla birlikte, bu aşıyı vurulan kişiler, akut hepatit başta olmak üzere, sonrasında gelişebilme ihtimali olan problemlerden de korunmuş olurlar. Ancak Hepatit B aşısı vurulmayan kişi, bulaşıcı sarılık; yani akut Hepatit’e maruz kalabilir. Peki Hepatit B’nin ortaya çıkması durumunda herkes karaciğer yetmezliği, karaciğer sirozu ya da karaciğer kanserine maruz mu kalır? Tabi ki hayır. Tüm bunları yaşayabilme ihtimali ortaya çıkan kişi sayısı %6 – %7’ler dolayındadır.

5 yaşından büyük olan Hepatit B hastalarının ortalamada %95’i başarılı şekilde tedavi edilir. Bu süreçte bir süre dinlenmeleri gerekebilir ve işe gidemezler; ama sonrasında her şey normale dönecektir. Bu kişilerin yaşamış oldukları durum, vücutlarında antikor oluşmasına neden olur; yani bir nevi Hepatit B aşısı gibi düşünebiliriz tedavi edilmiş olan Hepatit B^yi. Ancak nadir olarak vücudun bağışıklık kazandığı Hepatit B yeniden aktif olabilir ve bu durumda kişilerin %1’inde akut karaciğer yetmezliği ortaya çıkar. Böyle bir durumla karşılaşan 10 kişiden 7’si için sonuç ne yazık ki ölüm olmaktadır. Bazı hastalarda ise Hepatit B’nin tekrarlaması halinde karaciğer kanseri ya da karaciğer sirozu gelişebilir. Bunlar istenmeyen ve nadir karşılaşılan durumlardır. Ancak yine de Hepatit B’den korunmanın gerekliliğini net bir şekilde ortaya koyar.

Genel olarak bakıldığında, herkesin Hepatit B aşısı vurulması önerilebilir, ama bazı kişiler için durum daha risklidir. Bu kişiler, ailesinde Hepatit B hikayesi bulunanlar, sağlık çalışanları ve çok fazla partner değiştirenlerdir. Bu partnerlerden birinde Hepatit B olması, kişide Hepatit B’nin enfekte olması anlamına gelebilir ve yine biraz önce belirtmiş olduğumuz tehlikeler ortaya çıkar.

Hepatit B Belirtileri

Hepatit B belirtilerinin en belirgini sarılıktır ve idrar renginde koyulaşma da söz konusu olur. Bunlara ek olarak, halsizlik, iştahsızlık, bulantı ve yorgunluktan da söz etmek gerekir. Ancak bu hastalık genellikle belirti vermeden gelişir; yani, hastaların 1/3’ünde Hepatit B belirtileri görülür, ama 2/3’ünde bu belirtilerin görülme ihtimali söz konusu değildir. Kişiler ayakta, farkına varmadan bu hastalığı atlatırlar. Biraz önce belirtmiş olduğumuz sinsi Hepatit B tam olarak budur. Hastalar bu durumda Karaciğer sirozuna yakalanma riskine daha açıktırlar.

Hepatit B belirtileri ortaya çıkmazsa, tedavi için de çok geç kalınmış olur ve hastalar bu durumu tesadüfen öğrenirler. Karaciğer kanserinin geliştiği ya da karaciğer sirozunun karında şişlik gibi belirtiler verdiği durumlarda, tahmin edersiniz ki Hepatit B tedavisine çok geç kalınmıştır.

Hepatit B Nasıl Bulaşır?

Bu hastalığın bulaşması aslında çok da zor değildir; şöyle ki, vajinal salgılarda, idrarda, tükürükte, kanda, gözyaşında… dahi Hepatit B virüsüne rastlanmıştır. Dolayısı ile sadece fiziksel birliktelikle değil, yakın temasla dahi bulaşabilme ihtimali bulunur. Aynı kaptan yemek yiyen ya da su içen insanlar arasında Hepatit B bulaşması durumu söz konusu değildir. Ancak genellikle çocukluk çağında, kardeşten kardeşe, çocuklar arasında, anne – babadan çocuklara… şeklinde bulaşmalar görülebilir. Buna ek olarak, Hepatit B’nin bulaşmasını önlemek için aynı tırnak makası ya da tıraş bıçağını da kullanmamak gerekir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.